3. Pont helyzetének meghatározása

Mivel a topográfiai térképek mindegyike koordináta hálózattal ellátott (km hálózat, vagy földrajzi koordináták, esetleg mindkettő), így egy adott pont koordinátáinak meghatározása nem bonyolult feladat. Mint már láttuk, a kartometriai mérések pontossága nő, ha egyre nagyobb méretarányú térképen hajtjuk végre, természetesen figyelembe veendő a mérés elvégzéséhez szükséges idő is.
A különféle kartometriai mérések közül a pont koordinátájának meghatározása az a művelet, melynél nem okoz problémát, sőt célszerű a lehető legnagyobb méretarány használata, hiszen ebben az esetben a mérés - függetlenül a méretaránytól - ugyanannyi ideig tart. A mérés lényege, hogy a pont helyzetét a közrefogó koordinátavonalak segítségével (interpolálással) határozzuk meg. Kisebb méretarányú térképeken problémát okozhat, hogy a legtöbb vetületben a földrajzi hálózati vonalak nem egyenesek, illetve hogy két szomszédos hálózati vonal között a nem lineáris leképzés miatt nem pontos az egyszerű interpoláció alkalmazása. Amennyiben azonban nagy méretarányú térképet (1:10000, 1:25000) használunk a koordináták meghatározásához, akkor ezzel a problémával nem kerülünk szembe.

Mint a további mérésfajtáknál is látható lesz, gyakran a mérendő jelenség kijelölése, azonosítása is gondokat okoz. Ha például a meghatározandó pontunkat a térkép valamiféle egyezményes jellel ábrázolja, tudnunk kell, hogy az egyezményes jel pontosan melyik terepi pontra vonatkozik (a jel talppontja, súlypontja, geometriai középpontja). A nem pontos azonosításból adódó bizonytalanságok messze meghaladják a mérés rendszeres hibájának mértékét.
A konkrét mérési eljárás eszköze a pontosan kalibrált acélvonalzó, illetve milliméter-háló (fedvény). A mérés pontosságát nagymértékben befolyásolja a szomszédos fokhálózati vonalak (parallelkörök, meridiánok) egymástól való távolsága. Ha ez meghaladja a 3-4 cm-t, akkor célszerű lemérni mind a négy határoló hálózati vonaltól való távolságot. Mivel a hálózati vonalak egymástól való távolsága ismert (általában egész kilométer értékek), illetve pontosan kiszámítható, így a lokális papírtorzulásból adódó hibák egyszerű aránypárral kiküszöbölhetők.
A módszer egyszerűsége miatt a hibaszámítás inkább a mérést végző személyek gondosságának fokmérője. A mérések szórása 0.25-0.4 mm.

A digitális kartográfiában alapvető jelentőséggel bírnak az egyes térképei elemek koordinátái. Manuális digitalizálás esetén a kartográfiai célokra alkalmazott precíz digitalizáló táblák felbontása eléri a 0.01 mm-t, vagyis kb. egy nagyságrenddel meghaladja a digitalizálást végző kezelő pozícionálási pontosságát.


3.1. ábra UTM vetületben készült térképekről történő koordinátaleolvasást segítő sablon.

4bal.gif - 1.0 K 4fel.gif - 1.0 K 4jobb.gif - 1.0 K
© Zentai László


Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőlapjára!