1.1. A térképek tartalmi kiértékelése

A térkép egy közvetítő eszköz a szemlélő és környezete között. A környezet, a térbeli valóság a térképen ábrázolva transzformált, generalizált és grafikus jelrendszerrel megjelenített. A valóság és térképi ábrázolása között igen bonyolult kapcsolat van. Komoly tudásanyagot és erőfeszítéseket követel a felhasználótól, hogy elmozduljon a statikus térképtől a sokszínű, vibráló valósághoz. Még a térképolvasásban való jártasság sem garantálja a sikeres interpretációt.
A térképértékelés fogalma szűkebb értelemben a térképolvasást és a térképinterpretációt, illetve a kartometriát foglalja magába. Tágabb értelemben ide sorolhatók olyan kevésbé ismert műveletek is, mint például a térképek alapjául szolgáló információk vizsgálata, kritikája vagy a térkép esztétikai hatásának vizsgálata.
Az interpretáció kétféleképpen is megközelíthető. Elemezhetünk egy térképet és megpróbálhatjuk megmagyarázni mit is látunk. De összehasonlíthatunk különféle (eltérő időpontból származó) térképeket és elgondolkodhatunk azon, miféle folyamatok hozhatták létre a látható változásokat. Az idő, mint az interpretáció tényezője sosem hagyható figyelmen kívül.


1.1. ábra A térképértékelés fajtái.

A térképinterpretáció komplex, alkotó cselekmény. Minden, amit ez idáig tanultunk a térképolvasásról, analízisről, hasznos lehet. Az interpretáció jóval több a térkép egyszerű megértésénél, hiszen lényegében lehetetlen minden potenciálisan jelentős tényező figyelembevétele egy adott térképen, vagy esetleg a végső ábrázolás zsúfolt, túl komplex lenne az emberi befogadóképesség számára. Következésképpen az interpretációhoz további információk "megkeresése" is fontos, pl. további térképek, táblázatok, adatok. Sok probléma megoldható két térkép összehasonlításával is. Ha bizonyos jártasságra teszünk szert a térképinterpretációban, szinte zavarba jöhetünk saját képességünktől, ahogy képessé válunk az egyes részinformációkból komoly következtetéseket levonni. A környezet néhány kis részletének értelmezése gyakran a környező területek más részei megértésének alapjául is szolgálhat. Az újabb és újabb térképeket tanulmányozva gyorsan felfedezhetjük bizonyos hasonló mintázatok ismétlődését.
Az interpretáció jártasság, melyet gyakorlással lehet megszerezni, de csak könyvből nem lehet megtanulni. Minden új tapasztalat az élet új területén tovább gazdagíthatja képességeinket e téren, eddig megszerzett összes tapasztalatunk hozzájárulhat a minél teljesebb interpretációhoz [41].


4bal.gif - 1.0 K 4fel.gif - 1.0 K 4jobb.gif - 1.0 K
© Zentai László


Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőlapjára!