[Tajfutas] Hegyi vs. tájékozódási futás a Kossuth Rádióban

janos szabon jszabon at yahoo.co.uk
2018. Dec. 3., H, 17:51:43 CET


 
"Ehhez se pénz, se paripa, se akarat nincs, pedig fantasztikusan jó játékok és összemérések a terem-tájékozódási versenyek     Üdv,   Janó"

Kedves Janó,nincs igazad. Úgy kell tenni itt is ahogy a hosszú átmenetekben: fel kell osztani a feladatot kisebb, megoldható szakaszokra!Eddigi projektjeinknél min. négy-öt év kellett, hogy a próbaszakasz majd a kísérleti-bevezetési szakasz éveit követően döntés is szülessen a Versenyszabályzat módosításához, A terembajnoki rendszer ehhez hasonló:  
1. lépés: stratégiai döntés az MTFSz-ben, az azt követő év(ek)ben csak néhány körzetben indulna pár megyei projekt, 
2. kiértékelésük után következhetne - továbbra is csak kísérleti jelleggel - a feljutásos korosztályos körzeti és járási/kerületi  (megyei és Bp-i) terembajnokságok rendszere ezekben a megyékben (a  harmadik szint vagyis a  12 éves kor alatti megyei döntő elhagyandó az utazási költségek növekedése miatt).   

Az induláshoz szükséges pénzzel, felszereléssel, rendezővel a Szövetség jelenleg is rendelkezik: ugyanis van min. 15-20 kisebb-nagyobb versenyrendező tájfutó klub országosan, felszerelésekkel, akik közül legalább tiz rendezett is már terem-bajnokságot, Az MTFSz-nek is lehet elegendő tartaléka arra hogy 3-5 évig támogasson néhány erre vállalkozó megyét annyira hogy 8-10 körzetében képes legyen ált. iskolásoknak körzeti terembajnokságokat rendezni nov.- január között, 2019 őszétől kezdődően (fiuknak és lányoknak;  4 életkori kategóriában;  az előbb említett klubok környezetében;   terembérlet, rendezői díjak, /egyéb terhek?/  A már bevezetett megyei/fővárosi terembajnokságokat megelőző hetekre hónapokra ütemezetten.) 

Ezzel ez a  4-5 év elegendőnek látszik ahhoz is hogy időben találjunk megfelelő anyagi és szellemi forrásokat  az országos bevezetéshez. A projekt ahhoz lenne hasonló ahogy ezt a folyamatot a CsapatOB kontra Pontbegyüjtő CsapatOB esetében is végigcsináltuk, azzal a jelentős különbséggel hogy itt nem két vetélkedő módszerről, hanem arról van szó hogy visszahozzunk-e egy régebbi (feljutásos) rendszerelemet oda, ahol erre a fejlesztésre a legnagyobb szükség van sportszakmai és tömegesítési igényeink miatt egyaránt.

"Pénz, paripa, fegyver/akarat"  ha szakaszolva csináljuk, akkor előteremthető; 
Az első és második lépcsőhöz, a próbaév(ek)hez és a kísérleti bevezetéshez rendelkezésre állnak az eszközök a versenynaptár alapján (november-február között). Habár az  is igaz, hogy a befejező harmadikhoz (nem is az iskolák szintjéről, a kb 2200 ált.iskolától, hanem a 4-6 iskolát tartalmazó körzetektől indulva is) igen jelentős a projekt tőkeigénye a 100-150 új SportIdent-készlet (50-60 ponttal/állomással, 100-200 dugókával, stb.) beszerzése miatt ami egy országos kiterjesztéshez szükséges. Mégis remélem, hogy ha nem lesz elég pénz az MTFSz-ben, lehet még a pályázatokból, ha nem lenne elég a pályázatokból, lehet a TAO lehetőségekből; ha nem lenne TAO sem,    ....  s.í.t. 

Szóval még ne add fel!
Szabon János
PS.Nem tudom miért de a hosszabb leveleimet nem továbbítja a lista, ezért kérlek jelezz vissza hogy megkaptad. Köszi   J.

 
     On Sunday, 2 December 2018, 21:21:38 CET, Kelemen János <kelemen.janos111 at t-online.hu> wrote:  
 
Szia János,
 
Ehhez se pénz, se paripa, se akarat nincs, pedig fantasztikusan jó játékok és összemérések a terem-tájékozódási versenyek.
 
Üdv,
 Janó
 
2018.12.01. 23:55 keltezéssel, janos szabon írta:
  
 
 Fontos kérdés a mit is tehetnénk.  
  Igaz, nem egyszerű  'tömegeket bevonni' a tájfutásba,és az is igaz hogy ritkán 'elég a pénz színvonalas térképet készíteni', viszont a körülmények letagadhatatlanul javultak, és sok a pozitív fejlemény amire alapozhatunk.  
   Viszont, ami évtizedek óta hiányzik a sportági stratégiából, az a 12 év alattiakra fordított megfelelő sportszakmai figyelem!, Komoly gond a megyei diákolimpiák szintje alatti  (iskola-bajnokságok, körzeti- és járási/városi-kerületi) korosztályos feljutásos bajnokságok rendszerének hiánya.  Mint a Gólem, a tájfutás is olyan gyenge lábakon áll évtizedek óta...Vegyük észre, hogy tájfutásban csak a (14-)16 évesektől kezdve vannak évekre kidolgozott edzéseink, de az alatt? Mi hozhatott eddig tömeges sikerélményt az FN8, FN10 és FN12-ben?  Nem terepfutóktól hanem a sakkozóktól lehetne mit tanulnunk a korosztályos ált.iskolai bajnokságok terén...  
   
  A számok beszédesek. Az Országos DOL-ra a 20 megyéből 6-8 (max 20x6-8 fő/kat) feljutóval számoltunk, eddig alatta nyílt volt a diákolimpiai rendszer (ezért volt a sok sírás-rívás). Zárt rendszerben az FN8/FN10/FN12-nek a megyei terembajnokság lenne a  legfelső szintje. Mivel tízszer annyi, 198 a járások/kerületek száma!, és ha lettek volna tél-eleji  kerületi/járási terembajnokságok is, ahová csak a legjobb 6-8 fő juthatott volna tovább a (5-15 iskolából szervezett) ősz-végi körzeti terembajnokságokból, akkor évente egy helyett már három korosztályos szűrővel számolhattunk volna. ..És ami a lényeg, évente ismétlődően sok száz sikerélményes, új gyerek jönne a 8-12 éves korosztályokból!  Persze, a gyerek után jön a szülő is (és nem fordítva).
  
   Ha  a válogatottak számára van 5-10 (posszibilis) keretedzőnk, és ugyancsak működik 50-100 klub-edző is, akkor az ország kb 2200 (megyénként 75/-250) ált. iskolájában, a szülők (és/vagy az iskola) fenntartásában miért ne működhetne akár 250-500 nevelőedzős kiscsoport is, ahol a sikerélményeken át két-három tehetségest hamar találhatnának csoportonként, ha vannak rendszeresen működő (FN8 / FN10 /FN12 / FN14 kat-s) terembajnokságok a közelükben! 
      Gondolom, ehhez ma már csak a (sportpolitikai) szervezés hiányzik. 
  
  
  _______________________________________________
Tajfutas mailing list
Tajfutas at lazarus.elte.hu
http://lazarus.elte.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/tajfutas
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://lazarus.elte.hu/pipermail/tajfutas/attachments/20181203/82ddc6de/attachment.html>


More information about the Tajfutas mailing list