5.3.4.2. Poláris planiméter
A legismertebb és általánosan használt eszköz a poláris planiméter, amelynek egyik csúcsa (tengelycsúcs) a mérés során a felülethez rögzített (egy nehezékkel ellátott tű). E körül, mint tengely körül mozog az eszköz. Ezen a tengelykaron található a mérőkerék, melynek távolsága a tengelycsúcstól állítható, a mérendő alakzat nagyságától függően változtatható. A tengelykarba csuklósan illeszkedő másik rész a mérőkar, melynek egyik vége a mérőcsúcs (ezt kell az alakzat határvonalán végigvezetni), másik vége pedig a már említett tengelykaron nyugszik.
5.13. ábra A poláris planiméter szerkezete.
Az első ilyen eszközt Jacob Amsler szerkesztette Königsbergben 1854-ben [36], és ez azóta külalakjában nem sokat változott, bár ma már digitális változata is létezik.
A poláris planiméterrel való mérés hibalehetőségei a következők:
- Szélső helyzetekben a mérés megbízhatatlan; kiküszöbölhető a tengelycsúcs helyének jobb megválasztásával vagy a mérendő alakzat több részre bontásával.
5.14. ábra A poláris planiméter szélső helyzetei.
- Leolvasási pontatlanságok; a számlálószerkezet háromfajta skála használatával négy értékes jegy leolvasását teszi lehetővé:
1. jegy - számláló korong
2-3. jegy - mérődob
4. jegy - nóniuszbeosztás
Gyakorlatlan kezelő könnyen eltévesztheti a viszonylag bonyolult leolvasást és ezzel durva hibát okoz. Mivel egy mérés két leolvasás különbségéből adódik, arra is ügyelni kell, hogy a mérés folyamán az alakzatot az óramutató járásával egyező vagy fordított irányban jártuk körül. Nagyobb terjedelmű alakzatok mérésénél a számláló korong átfordulhat, ezzel dilemma elé állítva a mérést végzőt: vajon a kezdeti és a végső leolvasás értékeit ki kell vonni, vagy össze kell adni. Ha azonban minden alakzatot négyszer mérünk: pozitív és negatív körüljárás, illetve bal- és jobb helyzet, a durva hibák könnyen felderíthetők. A leolvasás rendszeres hibája s1 = ± 0.57 mm.
- A kezdő- és végpont pontos pozícionálása nem könnyű, ennek rendszeres hibája (ahol n az ismételt mérések száma).
- A mérendő vonal pontatlan követéséből eredő rendszeres hiba (a kezelő nem képes pontosan végigvezetni a mérőcsúcsot a terület határán):
(ahol k az egy mérési egységnek megfelelő terület, E a mérendő idom alakját jellemző tényező:
;
ahol a és b annak a téglalapnak a két oldala (a>b), amelybe a mérendő alakzat befoglalható oly módon, hogy l értéke a lehető legnagyobb. Kísérletek szerint, ha l < 3 ,akkor az idom alakjának nincs számottevő hatása a mérési eredményre.
- a felület egyenetlenségéből, illetve a műszer konstrukciójából adódó rendszeres hiba,
(ahol A az alakzat területe).
Mindezek alapján a poláris planiméterrel történő mérés kombinált rendszeres hibája közelítően az alábbi egyenlettel határozható meg [36]:
A korábbi kutatások eredményeivel összehasonlítva:
Montigel (1924): |
(ahol B = 56.77 cm2) |
Lüdemann (1927): | |
Volkov (1946): | |
Zill (1955): | |
Kneissl (1963) | |
5.15. ábra A planiméteres mérések szórása a mérendő idom nagyságának függvényében.
A fentiekből az alábbi következtetések is levonhatók:
- 10 cm2-nél kisebb terület mérésekor az alak nem befolyásolja számottevően a mérés pontosságát,
- a mérések ismételt végrehajtása jelentősen növeli a pontosságot,
- 3 cm2-nél kisebb területek mérésére az eszköz nem alkalmas.
A planiméteres mérés dilemmája, hogy a csukló helyzetének változtatásával megpróbáljuk az eszközt úgy komparálni, hogy egy leolvasási egység megfelelő egész érték legyen, vagy pedig a leolvasási egységet a konkrét mérés befejezése után ismert területű alakzat mérésével számítjuk ki. Az újabb keltezésű szakirodalomban általános az a vélemény, hogy a komparálás időt rabló tevékenység és a megfelelő pontosság elérése igen nehéz, sokkal fontosabb annak biztosítása, hogy a csukló a mérés során a tengelykaron ne mozdulhasson el.
A poláris planiméter tengelycsúcsa a mérés során az alakzat belsejében, illetve azon kívül lehet. Az utóbbi elrendezés a gyakrabban használatos. Ha viszont az első, a belső elrendezést használjuk (ennek főleg igen nagy területű alakzatok mérésénél van értelme), akkor meg kell ismerkednünk a zéró kör fogalmával. Azt a kört nevezik így, amelynek mentén a mérőcsúcsot mozgatva a mérőkeréken semmiféle elmozdulás nem jön létre, mert a tengelykar a mérés folyamán végig sugárirányú marad. Ilyen mérések esetén a leolvasás alapján megállapított eredményhez hozzá kell adni a zéró kör területét is. A zéró kör területe:
5.16. ábra A poláris planiméter zéró köre.
© Zentai László
Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőlapjára!