A kezdeti lelkesedés után a lendület alábbhagyott, és a tájfutás mint sport kezdett elsorvadni, és csak az első világháború után éledt fel újra. A kezdeményezést ekkor Svédország vette át, amiben nagy szerepe volt Ernst Killandernek. 1919. március 25-én nagy versenyt rendezett Igelbodaban. A versenyen 155-en indultak, és nagy sajtóvisszhangot váltott ki. A svéd Idrottsbladet című sportlap egy egész címlapot szentelt a versenynek, megjelent benne a térkép a pályával, képek, útvonalválasztások és megjegyzések is. Az új sport nagyon gyorsan terjedt Svédországban. 1925-ben már minden körzetben bajnokságot rendeztek, és 1926-ban megrendezték a körzeti bajnokok bajnokságát Stockholm környékén, amit a stockholmi körzet bajnoka, Folke Thörn nyert meg 50 perc előnnyel. Ez az eredmény is rámutatott arra, hogy a térképek minősége elmarad a kívánatostól, és a helyismeret hatalmas előnyt jelentett. Az első váltót 1921-ben, az első éjszakai versenyt 1922. december 2-án rendezték.
Az első tájfutó klub, az SK Gothia 1928-ban alakult meg Svédországban. Az első svéd bajnokságot 1935. szeptember 29-én tartották Skinnskatteberg környékén. A versenyt Arvid Kjellström nyerte meg 1:56:40-es idővel. A versenytáv 13 km volt, és 6 ellenőrző pontot kellett érinteni.
1935-ben megindultak a nemzetközi versenyek is a svéd-finn párharccal. Az első 3 nemzet (harmadik Norvégia) versenyét 1938-ban Kathrineholm közelében, Svédországban rendezték. Norvégiában, Svédországban és Finnországban a tájfutó versenyek gyorsan elterjedtek, és a 30-as évek végére Svédországban a tájfutás meghatározó sportággá vált, mintegy 30 ezer aktív versenyzővel.
Az első norvég tájfutó térképet 1936-ban készítette a Tonsberg Turnforening nevű egyesület. Ez a térkép már létező térképeken alapult, és semmiféle új információt nem tartalmazott (egyszerű átrajzolás volt, amiről a tájfutás szempontjából érdektelen információkat lehagyták), a méretarányt viszont az igényeknek megfelelően megnövelték.
Finnországban a sítájfutás után, 1923-ban honosodott meg a tájfutás. Érdekessége ennek, hogy az alább részletezendő országoktól eltérően ebben az esetben egy svéd ember, bizonyos Gösse Holmér a finn Leo Löf segítségével egy külföldi országban vezette be ezt a sportágat. Ez a későbbi időkben, már a hetvenes évektől kezdődően a svédeknél mintegy mozgalommá alakult Per Olof Bengtsson vezetésével, aki létrehozta a World Wide Orienteering Promotion nevű szervezetet, és általa a világ számos országában (pl. USA, Új-Zéland, Spanyolország, Portugália, Görögország stb.) ismertette meg a tájfutást, illetve finanszírozta térképek elkészítését (pl. Thaiföld, Kenya, Andorra).
A második világháború paradox, de bizonyos szempontból érthető módon a tájfutás további fejlődését segítette elő a skandináv országokban. A terepi tájékozódás hadászatilag fontos voltával magyarázhatjuk ezt. Svédországban 1942-ben kötelező tantárgyként bevezették az iskolai oktatásba a tájfutást.
A tájfutó térképek fejlődése szempontjából a világháború azzal adott jelentős lökést a sportágnak, hogy a háborús viszonyok miatt az addig könnyen elérhető térképek hirtelen titkossá váltak, kereskedelmüket betiltották, vagy legjobb esetben is – mint az Svédországban történt – tilos volt a szigorú feltételek mellett kiadott reprinteket kijavítani vagy kiegészíteni. Norvégiában az egész sportágat betiltották, mert nem tekintették másnak, mint az ellenállási mozgalom katonai gyakorlatainak. Ennek ellenére sok illegális rendezvény volt a háború alatt, ami jelentős veszélyeket is rejtett magában. A norvég tájfutók különböző trükköket eszeltek ki, hogy eltitkolják a rendezvényeket a megszállók és a kollaboránsok előtt. Ilyen volt például az, hogy egy versenyt egyszerre több helyen tartottak, és minden helyszínen korlátozott volt az indulók létszáma, így elkerülték a nagy tömeggel szükségképpen együtt járó feltűnést. A konspiráció ellenére is gyakran előfordult, hogy félbeszakadt a verseny a megszállók hirtelen feltűnése miatt. 1941-ben Norvégiában is betiltották a térképeket.
1940 tavaszán Norvégiát megszállták a németek: a tájfutás gyanús lett, a lázadáshoz hasonló. Kevés versenyt rendeztek, sokat a központilag szervezett fizikai edzések keretében, néhányat illegálisan. Az érezhetően keményebb rendszer egészen a térképárusítás betiltásáig, a térképek elkobzásáig és titkosításáig vezetett.
Kialakult az igény valami helyettesítőt keresni. A Tanum IL Club által a gupumarkai területen (20 km nyugatra Oslotól) rendezett illegális éjszakai versenyen (1941. 10. 30.) Kristoffer Staver újrarajzolta az erdő térképét, sőt pár terepi felmérésből származó új elemet is jelölt. Ez a fekete-fehér térkép 1:25 000 méretarányban 10 m szintvonalközzel készült (2. ábra). Ez volt az első, speciálisan tájfutás céljára készült térkép. De nem volt speciális tájfutó térkép sem formáját, sem tartalmát tekintve. Néhány ilyen térkép készült a további háborús évek alatt és később is. A térkép készítője, Kristoffer Staver később így emlékezett erre: „Apámnak volt néhány másolata az Oslo városa által Vestmarka tartományról készíttetett erdészeti térképek némelyikéről. Amikor megrendeztük valamikor a háború idején hagyományos éjszakai versenyünket, elhatároztam, hogy meglepem a résztvevőket. Párszor bejártam a terepet, felvettem néhány részletet és valahogy lemásoltam [a térképet]. A térkép fogadtatása nagyon jó volt, Mary Sorensen 1950-ben egy hasonló térképet készített Gronlandról Vestmarkában.”
Dániában az első hivatalos, nyílt versenyt 1940. október 25-én Jagersborg Hegnben rendezték nagyon jó minőségű, állami topográfiai térképen. Ezt a versenyt tekintik a dán tájfutás kezdetének. A tájfutás nagyon gyorsan fejlődött Dániában köszönhetően a jó térképeknek, valamint, hogy a megszálló Németország garantálta Dánia politikai függetlenségét és területi integritását, vagyis az élet többé-kevésbé a normális mederben folyt egészen 1943-ig. 1941-ben megalkották az első versenyszabályzatot, 1942-ben pedig már meg is rendezték az első dán országos bajnokságot. 1943 és 1945 között a megerősödött ellenállási mozgalom miatt a németek betiltották a tájfutást itt is.