6.3. Eszközök és anyagok

A terepmunkához az alaptérkép egy másolatán, és egy (vagy több) darab fólián kívül a következők szükségesek:

Rajztábla: bármilyen merev lap használható, ami nem zavarja a tájoló működését, és vízálló. (Az iskolai rajztáblák alapvetően nem alkalmasak erre a célra, egyrészt a fémkapcsok miatt, másrészt a vizet is nagyon rosszul viselik.) Egy alkalmas méretű plexi lap a legkiválóbb erre a feladatra.

Ceruzák: Különböző vastagságú (0,3mm 0,5mm vagy 0,7mm-es) ceruzák használhatóak. Általában a 0,5mm-es használata a célszerű, mivel ehhez színes és vízhatlan hegyek is beszerezhetők. Közönséges grafithegy használata esetén, minél keményebbet válasszunk. (4H) Áttekinthető rajz készítéséhez legalább 3 ceruzára lesz szükségünk, 4 db maximálisan elegendő (fekete, piros, zöld, kék). Lehetőleg olyan típusú ceruzát használjunk, ami nem befolyásolja a tájoló működését. Mindig tartsunk magunknál tartalék hegyeket. Megfelelő tartóról is gondoskodjunk.

Radír: Gyakran kényszerülünk apró részletek törlésére zsúfolt rajzokon is. Ezért megfelelően hegyes radírra van szükségünk. A Rotring ceruzákhoz például kapható pótradír is, vagy a ceruza formájú radír is kiválóan alkalmas erre a célra. Mindig tartsunk magunknál tartalékot is.

Tájoló:
Laptájolók: körültekintően alkalmazva egy közönséges laptájoló is alkalmas lehet az egyszerűbb munkákhoz.
Irányszállal vagy réssel ellátott tájoló (tükrös tájoló): a közönséges laptájolónál jóval pontosabb, irányszállal és precíz fokbeosztással ellátott tájolók (Silva Type 54, Suunto KB20/360) Az irányzás pontossága ±0,5 °. A Silva tájoló használatának az az előnye, hogy nem kell külön szögmérőt használnunk a rajzoláshoz, mivel ez egy hagyományos laptájoló módosított változata.
Sok esetben egyéb professzionális eszközök használatára is szükség lehet.

Távmérő: Sokféle elektronikus távmérő beszerezhető, köztük olyanok is, amelyek jól használhatók a tájfutótérkép készítésben. Jó láthatóságú területen sok munkát megtakaríthatunk a használatukkal. Tükrös tájolóval és barométerrel kiegészítve igen nagy pontosságot érhetünk el.

Barométer: számos légnyomásmérésen alapuló digitális magasságmérő kapható (pl.: Silva) Az abszolút magasságok méréséhez nem, de a relatív magasságkülönbségek meghatározásához nagyon jól használhatók.

Sztereoszkóp: Egy egyszerű zseb sztereoszkóp nagyon hasznos lehet légifotók használata esetén.

GPS vevő: A GPS felhasználása a tájfutótérkép készítésben még nem tekinthető gyakorlatnak, de az elvi lehetőségei nagyon ígéretesek.




Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!