Ezek a minimális értékek ideális esetben (tapasztalt helyesbítő, jó minőségű légifotókiértékelés vagy egyéb pontos geometriai alap, őszi/tavaszi időszak, kedvező időjárás). Nagyon sok múlik azonban a személyes tapasztalatokon, az alaptérképen, az időjáráson, stb. A rossz alaptérkép könnyen megduplázhatja ezeket az értékeket. Tervezéskor sose számoljunk a minimális időkkel - nagyon ritka, hogy a terepmunka a tervezett idő előtt elkészülne (néhány előre nem látható probléma: autó, erdészeti munkák, személyes problémák). Magyarországi gyakorlatban - ha minden egyéb tényező ideális, akkor is - az alaptérkép miatt a megadott értékek 1,5-szeresével számolhatunk.
Néhány helyesbítő akár 10-14 órát is képes dolgozni naponta, azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy a minőség 6-8 óra munka után rohamosan romlik. A terepmunka ugyanis mind szellemileg, mind fizikailag igen megterhelő.
Az időjárási körülményeket sem szabad elhanyagolnunk. Magyarországon a téli időszak (novembertől márciusig) kivételével 10-15 naponként számolhatunk egy "esőnapot", de télen, vagy pl. Ausztriában már 5 naponként számolhatunk egyet.
Az évszak egyébként sem elhanyagolható. A téli hidegben - az amúgy is rövid nappali időszakban - már 6 óra munka is megerőltető lehet. Nyáron viszont a hőség, a szúnyogok és nem utolsó sorban az aljnövényzet hátráltathatja a munkánkat. A terepmunka legkedvezőbb ideje a tavasz vagy az ősz.