4.5. Méretarány, alapszintköz

A tájfutótérképek szabványos méretaránya az 1:15 000. Ez az 1:25 000-ről növekedett az évek során 1:15 000-ig. A méretarány növelése biztosította az egyensúlyt az ábrázolás részletessége és az olvashatóság között. A túl nagy méretarány használatának azonban az a veszélye, hogy a helyesbítőt túl sok lényegtelen részlet feltüntetésére ösztökéli. A térképnek könnyen olvashatónak kell lennie mind az elitversenyzőknek, mind pedig az idősebbeknek és a kezdőknek. Az 1:15 000 méretarány általában kielégítő részletességet biztosít, egyben megakadályozza a túlzott aprólékosságot. A 2000-ben megjelent új IOF jelkulcs egyértelműen kijelenti, hogy azok a területek, amelyek nem ábrázolhatóak olvashatóan 1:15 000 méretarányban, nem alkalmasak nemzetközi tájfutóversenyek rendezésére. Tehát 1:10 000 méretarányt csak sprint- és váltóversenyeken, vagy az idős (45 év felett) és a fiatal (16 év alatt) kategóriákban lehet alkalmazni kizárólag az olvashatóság növelésének érdekében az 1:15 000-es térkép felnagyításával (a jelméretek együtt növekszenek a méretaránnyal). Ebből következik, hogy az 1:10 000-es térképek tartalma és részletessége mindenben meg kell, hogy egyezzen az 1:15 000-sel. (Ezen elvek betartása természetesen csak nemzetközi versenyeken kötelező, de az egyéb rendezvényeken is ajánlott.)
A papírméretet is kívánatos A3-ban maximálni a könnyebb kezelhetőség érdekében. A terepmunka méretaránya általában 1:7 500. A részletek pontos kirajzolása jóval könnyebb, ennél nagyobb méretarány alkalmazása azonban könnyen oda vezethet, hogy felesleges apró részletekkel töltjük ki az üres területeket.
A szabványos alapszintköz 5m. Sík területeken 2,5m is használható. Egy térképen belül csak egyféle alapszintköz használata megengedett.


Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!