3.1. Alapvető követelmények

A tájfutás az a sport, melyben a versenyző ellenőrzőpontokat érintve, pályáját térkép és tájoló segítségével a lehető legrövidebb időn belül teljesíti. Az ellenőrzőpontok érintésének sorrendje kötött, de a köztük lévő útvonal megválasztása szabad. A futónak meg kell találnia az egyensúlyt az edzettségi állapota és a tájékozódási felkészültsége között a számára optimális útvonal kiválasztásával. A helyes útvonalválasztás és a választott útvonal hiba nélküli követése a tájékozódás művészete.
A tájfutótérkép a versenyző legfontosabb segédeszköze. A különleges igények fejlesztették ki a térképek mai formáját a topográfiai térképekből kiindulva. Az egyenlő versenyfeltételek biztosításának érdekében cél, hogy a véletlen szerepét a lehető legkisebbre csökkentsük. A térkép nem egyértelmű ábrázolása miatt a versenyző időt nyerhet vagy veszíthet csupán a pillanatnyi szerencséjének függvényében. Az ideális térkép információi minden versenyző részére a lehető legnagyobb mértékben biztosítják az egyenlő feltételeket.

A versenyző szempontjából a térképnek tartalmaznia kell minden objektumot, ami befolyásolja az útvonalválasztást és a tájékozódást. Minden, ami akadályozza az előrejutást, alapvető információ: sziklafalak, vizek, a növényzet sűrűsége. Az úthálózat ábrázolja a könnyű közlekedés és tájékozódás vonalait. A részletesen osztályozott futhatóság segíti a versenyzőt a helyes döntésekben. Minden tereptárgy, ami egyértelműen azonosítható a terepen, segíti a tájékozódást (sziklák, vizek, domborzat, mesterséges objektumok). Mindezek mellett az olvashatóság is leginkább a versenyző számára lényeges, mivel a legrosszabb körülmények között ő használja a térképet.

A pályakitűző szempontjából minél nagyobb részletgazdagság szükséges a különböző nehézségű kategóriák ellenőrzőpontjainak elhelyezéséhez. A térképnek teljesnek és pontosnak kell lenni ahhoz, hogy a pályakitűző minél jobban ki tudja használni a terep nyújtotta lehetőségeket.

A térképész szempontjából a kérdés lényege az, hogy mit ábrázoljon és hogyan. A következő fejezetekben kaphatunk választ ezekre a kérdésekre. Azonban az így megszerzett tudás nem helyettesíti a versenyzőként, esetleg pályakitűzőként első kézből szerzett tapasztalatokat. A versenysportban való folyamatos részvétel szükséges ahhoz, hogy ne veszítsük el a kapcsolatot a valós igények és a gyakorlati munka között. A leglényegesebb igények a részletek ábrázolásának szintje, az objektumok helyzetének pontossága és mindezek felett az olvashatóság.




Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!