6. Tematikus kartográfia (Klinghammer I.–Papp-Váry Á. 1997)

A diplomamunka során tematikus térképeket is készítettünk. Ezért, úgy gondolom, célszerű röviden ismertetni, hogy mi is az a tematikus térkép, illetve kitérni arra, hogy a hidrológiában és a geológiában melyek azok a tematikus ábrázolási módszerek, amelyeket általában alkalmaznak.
Tartalmuk szerint a térképek három csoportját különböztetjük meg: A tematikus térkép elemei a földfelszínre vonatkoztatható, térbeli elterjedést mutató természeti és társadalmi jelenségek belső tulajdonságait, szerkezetét és funkcióit mutatják be.
A tematikus térképeken a jelenségeket és a tárgyakat megismerésük céljából ábrázoljuk.
Felépítését tekintve a tematikus térképek egy topo- vagy korográfiai háttértérképből és a tulajdonképpeni tematikus ábrázolásból állnak. A térképi alap az általános tájékozódást és a témának környezetbe való beillesztését szolgálja.
A topo- és korográfiai térképek sokrétű felhasználásával szemben a tematikus térképek általában egy meghatározott célból készülnek. Ennek köszönhetően a topo- és korográfiai térképek viszonylag egységes jelleggel rendelkeznek, míg a tematikus térképek ábrázolási módszerei igen sokrétűek. A tematikus térképek feladatairól elmondható, hogy az az esetek nagy részében megegyezik a topográfiai térképekével, vagyis ugyanúgy szolgálja a tájékozódást, a tervezési tevékenységet, a kutatást, az oktatást, és forrása lehet új térképeknek.


Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!