1. Alapanyagok

A legnagyobb nehézséget a diplomamunka írása során egyes alapanyagok beszerzése és bizonyos adatok rendezése okozta. Az alapanyagok alatt értem a programokat, az adatokat, amelyeket a tematikus térképek készítéséhez használtam, a háttértérképet és a kézzel szerkesztett karsztvízszinttérképet.
A programok beszerzésével semmilyen gond nem adódott, mert a Surfer 6.0 és 7.0 rendelkezésre állt az ELTE TTK Alkalmazott és Környezetföldtani Tanszékén, az S-Plus használatát pedig az ELTE TTK Valószínűségszámítás és Statisztika Tanszékén Márkus László tette lehetővé számomra.
Mind a Surfer, mind az S-Plus legalább 8-10 fajta adatformátumot tud beolvasni. A variogramok és a hozzájuk tartozó térképek elkészítéséhez a Surfer 6.0-ban Excel 5.0-s, a Surfer 7.0-ban már Excel 7.0-s, míg az S-Plusban .txt adatformátumot választottunk. Mindkét verziójú Surfer esetében olyan Excel táblázat kellett a kitűzött feladat megoldásához, amely legalább három oszlopot tartalmaz: a vizsgált objektum adott pontbéli EOV koordinátái (X, Y) és az adott pontban mért (csapadék, beszivárgás vagy karsztvízszint) értéke (Z). Harmadik adatként (Z1, Z2, … Zn) megadhatunk több paramétert is. Az S-Plusnál a .txt állománynak szintén három oszlopot kell tartalmaznia: X-et, Y-t és Z-t (X, Y és Z alatt ugyanazt értem, mint a Surfernél).
Az adatok beszerzésénél és a programok által feldolgozható formátum létrehozásánál már sokkal több problémával kellett szembenéznem. Háromfajta adatra volt szükségem: csapadék-, beszivárgás- és karsztvízszintadatokra. A csapadékadatokat az Országos Meteorológiai Szolgálat, a beszivárgás- és a karsztvízszintadatokat a VITUKI bocsátotta rendelkezésemre.


Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!