Parktérképek alapanyagai


Elkezdõdik a várva-várt szakmai sorozat a térképkészítés kulisszatitkairól, jobb híján a fenti sorozatcímmel. Remélem minden térképkészítõnek tudok újat mondani és az "egyszerû" tájfutók között is akad majd olvasó.

Tavaly év végén készítettem egy segédanyagot a Diáktájfutás programhoz a térképkészítésrõl. Ez a fogalmazvány olvasható az MTFSz honlapon is, ezért itt csak a kiegészítõ tudnivalókról írok. A legfontosabb (öt) ábra csak most készült el a felhasználható alapanyagokról, ez látható túloldalt.
Parktérkép készítésekor (is) nagyon fontos a jó alapanyag, rengeteg terepi munkát spórolhatunk meg vele. (Ezt most különösen érzem a saját bõrömön is, mert az Eötvösre készülõ lágymányosi új térkép alapja jóval gyengébb, mint a korábbiak, és a lombok miatt a fotók sem nagyon használhatók. Így azután, az eddigi "kifestõkönyv" (F. G.) típusú munka helyett kemény mérésekre kényszerülök.)
Bemutatásra a Flórián tér egy részletét választottam, egyforma, 1 : 4000 méretarányban mutatom be az alapanyagokat. A legismertebb az ún. EOTR (Egységes Országos Térképrendszer) legrészletesebb topográfiai térképe, az 1 : 10 000-es. A bal felsõ ábrán láthatjuk, hogy részletesebb térkép alapjául csak korlátozottan alkalmas, erõsen összevonva ábrázolja a részleteket, egy igényes tízezresnek nem így kellene kinéznie és persze jóval frissebb is kéne legyen (a szelvények kb. 10-30 évesek). Különösen bájos a szintvonalra "ráejtett" dombocska és a "finom kidolgozású" romterület.
Mellette látható a földmérési térkép részlete (1 : 1000), ezen általában minden burkolt út rajta van és sokszor még a köves szegélyû kavicsos, salakos utak is, valamint szinte minden, ami állandó tereptárgy, kivéve a növényzetet. Azonkívül ami rajta van, az 98%-ban pontos, nagyon ritka a nagyobb csúszás. A szaggatott vonalak telekhatárt, vagy más, a terepen általában nem látható vonalat jelentenek. Errõl a kivágatról már eltüntettem minden feliratot és egyéb, számomra zavaró információt (helyrajzi számok stb.), ezt könnyen megtehettem, mert a térképet digitálisan kaptam meg. Kevesen tudják, hogy ezekhez a térképekhez (általában) domborzat is tartozik, de azt rendszerint csak a megyei (Fõvárosi) földhivatalban lehet beszerezni, nem ott, ahol az (elvileg) naprakészen tartott síkrajzot: a körzeti (kerületi) kirendeltségen. A hálózat azért ferde, mert ezt már elforgattam a mágneses északnak megfelelõen. Ezt az elforgatást minden helyszínelés megkezdésekor ejtsük meg, legjobb mérések útján (néhány jól azonosítható egyenes vonal betájolásával, én például a házfalakat szeretem legjobban). Ha erre nincs lehetõségünk vagy idõnk, Budapest környékén mostanában 2 (két) fokkal kell balra (CCW) forgatni a térképet (csak EOTR!!!).
A következõ sorban a fotókat láthatjuk, bár igaziból letapogatást kéne írnom, mert legtöbbször digitálisan rögzítik a képet, különösen a mûholdak. Ezek legnagyobb elõnye a frissesség, hazánkról 2000-ben és 2005-ben készült teljes légifotó sorozat, amit ortofotóként (lényegében torzítás nélküli fotótérképként) is megvásárolhatunk, többféle felbontásban. Az itt bemutatott messze nem a legnagyobb részletességû változat, de térképezéshez használható. A másik nagy elõny, hogy nem lehet elrajzolni, ami rajta van, az biztosan ott is van. Hátrány viszont, hogy a képeket lombos idõszakban készítik, mivel ezt használják a (mezõ)gazdák ellenõrzéséhez is, így amit a fák eltakarnak, az nem látható. Jó hír, hogy idéntõl minden évben lerepülik az ország harmadát, így mindig lesz legfeljebb három éves fotó, ami azt is jelenti, hogy a régebbi felvételeket olcsóbban adják.
Baloldalt egy hagyományos légifotóból készült ortofotó látható, nyílt területen kitûnõen használható, az alaptérképekhez jól illeszthetõ. Jobboldalt a Google-ról letöltött kép látható, amit sík területen (Zugló) szintén várakozáson felüli pontossággal, gyakorlatilag hibamentesen tudtam illeszteni a térképhez (lásd az OCAD sorozat cikkeit, Tájoló 2005 és késõbb). Érdemes addig nagyítani, ameddig már nem lesz részletesebb a kép, utána picit vissza, akkor kapunk jó "térképezõs" képet. Így csak nagyon kis terület látszik egyszerre, de képkezelõ programmal (Photoshop stb.) kis ügyességgel összeilleszthetõk a képek.(A szemmagasságot (nagyítást) közben ne változtassuk!) Rosszabb megoldás, ha egyesével hívjuk be õket az OCAD-be, mindenesetre összeillesztéshez csak egy pontot igazítsunk, akkor nem torzul el a kép. Ha ebbõl kiexportálunk pl. egy jpg-t, jelentõsen romlik a képminõség, bmp és tif talán jobb megoldás. Lejtõs területeken jelentõs torzulásokra számítsunk, bár állítólag torzítatlan képet is ki lehet valahogy szedni a Google-ból, de nekem még nem sikerült. Sajnos ilyen részletességû kép csak az ország egy részérõl van, a többi jóval gyengébb, de állandóan változik, érdemes többször próbálkozni. A képek nem túl frissek, a készítés dátuma megtekinthetõ a honlapon.
Alul a kész térkép látható, a 2005-ös Budapest bajnokságra készült, azóta még két verseny volt rajta, Balla Sanyi bácsi és Máthé Fanni pedig oktatáshoz használja. (A területrõl lásd még: Mosa a promenádon, Tájoló 2006/10)

-háb



Vissza a Tájoló 2007/5 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!