74-ben a Mecsek kupa már nem a Mecsek 4-en ,hanem uj térkép MÁRÉVÁR

Cc: tajfutas at lazarus.elte.hu
  Sent: Monday, January 10, 2011 11:41 AM
  Subject: Re: [Tajfutas] Mecsek 4

Szia Janó!

Hát nem egyszerű az élet, mert a BMTFSZ honlap listája 1973-ra semilyen adatot nem tartalmaz, 1974-re (amikor végre megjelent MNTI nyomásban a javított színes nyomat) pedig Abaligetet ír. Az pedig nem ideális VK a Misinán rendezett versenyekhez.

Sajnos az 1973 okt-nov-decemberi Tájékozódási Futás újságokban nincs említés a Mecsek Kupáról, pedig a többi szeptemberi versenyről azokban írnak.
  Gábor bátyám az alábbit találta a '74-es Szélrózsa évkönyvben a '73-as Mecsek Kupáról egy megyei körképben:
  "Nem történt előrelépés a térképek terén sem, így a meglévőket kellett maradéktalanul kihasználni -Mecsek Kupán- készletünk el is fogyott."

Hosszú nyomozásunk után még mindig maradt tehát egy rakás kérdés:
  -hol és milyen térképen volt a Mecsek Kupa 1973-ban?
  -1974-ben vajon milyen térképen verenyeztek Abaligeten a Mecsek Kupán Boxiék? (ő nyert)
  Boxi! Ezt esetleg meg tudod nézni?
  Ha jól tudom, '75-ig nem is jelent meg színes tf. térkép Abaliget környékéről, a '75-ös Szuadó volt az első, ezt követte '76-ban a nagyon-kalóz fekete-sárga Abaliget (egy kis részlet mellékelve). Vagy ez a térkép mégsem '76-ban, hanem már '74-ben megjelent?

Kovács Péter
  BBB

2011/1/10 Kelemen János (netquick) <nemelek at netquick.hu>

Szia Péter,
    Nagyon jól jönnek ezek a Pécsről, Mecsekről kapott információk.
    A BMTFSZ felületén megtekinthető egy táblázat  a Mecsek Kupák történetéről.
    Mint látod elég foghíjas. Van még mit "betömni".
    Janó

To: Bozán György
      Sent: Monday, January 10, 2011 9:35 AM

Megnézetem a térképlistában, igen, Boxi jól emlékszik, valóban négy változat volt a térképből:

1. színes tükörnyomat 72-ben
      2. fekete-fehér (szürke) nyomat 72-ben
      3. javított színes nyomat 72-ben (a Lómáj-féle, eddig nem tudtuk, hogy ez "félhivatalos" volt)
      4. javított színes nyomat az MNTI által nyomtatva, 1974-ben.

Tehát Boxit csak annyiban pontosítanám, hogy nem a következő évi, hanem a 74-es Mecsek Kupa lehetett ezen. A 74-es dátum jól kiderül a táskaszámból (74-18), mely kb. az MNTI-nél nyomott ívek sorszáma volt, ezen az íven szerepeltek még pl. a Csingervölgy, Ózd-Királd, Törökmező, Óbarok térképek.
      73-ban eddigi tudásunk szerint nem nyomtak Mecsek 4-et az MNTI-ben

Kérdés, hogy vajon miért vártak még egy (összesen két) évet a javított MNTI nyomattal? Illetve hogy milyen térképen versenyeztek a 73-as Mecsek Kupa versenyzői? (És hol?)

BBB

2011/1/9 Bozán György <bozan.gyorgy at gmail.com>

Emlékeim szerint a Mecsek 4 térkép csak egyike volt az MNTI-ben selejtre gyártott tájfutó térképeknek. Az 1972. évi Országos Éjszaki Bajnokságra készített lapot sikerült ugyanis tükörbe nyomtatni. Amikor a dolgot valakik (a rendezők?) észlelték, az Intézetben dolgozó és lelkiismeretességéről közismert Térképbizottság vezetőnk, Hrenkó Pál őrgy., azonnal intézkedni kezdett, de hamarjában csak egy szürkenyomatos térképet tudott produkálni amit a május 21-i Mecsek kupa résztvevőinek torkán le lehetett még nyomni. Az egy hónappal későbbi bajnokságig azonban már ő sem tudott beszuszakolni egy újabb színes nyomást a katonás tervszerűséggel dolgozó apparátusba. Ezért minden addigi szentségesen kanonizált eljárást félredobva maszekba kellett kinyomtatni az ÉOB-hoz szükséges térkép mennyiséget. Burány Gyula (alias Lómáj) szabadúszó sporttársunk valami dugi nyomdában ügyeskedve kísérletezte ki a dolgot, és az utolsó pillanatban a versenyre leszállította a megszokottnál alig rosszabb minőségű térképeket. A tévnyomatok megszállott gyűjtőit a versenyen azzal vadította Lómáj, hogy vagy tucatnyi, rikító színvariációjú Mecsek 4 térképet legyezővé összefogva lengetett az orrunk előtt, mint torreádor a vörös posztót.

Aztán az Intézet is kinyomtatta a Mecsek 4-et, immár használható formában, eleget téve ezzel a Magyar Néphadsereg és az MTFSz közötti megállapodás az évi tervelőirányzatának. Ez a szállítmány viszont már csak a következő évi Mecsek kupa résztvevőit örvendeztethette meg.

BGy

2011. 01. 09. 17:51 keltezéssel, Kovács Gábor írta:
          Sziasztok!

Azt írja erről a versenyről a Szélrózsa 1972-73 évkönyv, a "Hazai versenyek 1972" fejezetben:
          (ld. melléklet)

Kovács G.

Sent: Sunday, January 09, 2011 2:41 PM
          To: tájfutó levlista

Én (mint nagyon nem pécsi) csak annyit tudok a dologról, hogy abban az éven három változata is megjelent ennek a térképnek. Ez lehetett az első, a második egy fekete-fehér, de szintén nyomdai úton sokszorosított nyomat volt, ez nyilván amolyan "tűzoltó" nyomat lehetett, hirtelenjében fekete-fehérben tudták kinyomni a javított térképet. Végül még ugyanebben az évben jól sikerült színes nyomat is készült a térképről.

Ha jól emlékszem, Atyám gyűjteményében is volt egy példány ebből a térképből, egy pályakitűző verseny pályájával. Arra tökéletesen megfelelt :-)

1988-ban a Tóthegyi-Gyűr-tetőről is készült egy hasonlóan kevéssé használható tévnyomat, ott a zöld és sárga színek cserélődtek fel. Abból is készült javított nyomat még abban az évben, de aztán csak a 89-es Hungária Kupán futottunk vele.
          A mellékelt részlet az idei POCSB rajt-cél-befutópont környékét ábrázolja. Érdekes módon itt a zöld réten a jellegfák erősebb zöldek, máshol, ahol fehérben volt a jellegfa, ott sárga kör "virít".