[Tajfutas] Diákolimpa a sportág népszerűsítéséért
Hites Viktor
tajfutas at outlook.hu
2018. Dec. 19., Sze, 18:53:21 CET
Szia Tamás!
Gerelyhajításban azért nem tudok nagy tömegekről Magyarországon sem korábban sem mostanság!:)
Abban egyetértek Veled, hogy edző nélkül valószínűleg szerintem sem lesz „komoly” tájfutó senkiből (egyébként, ha megnézed kik lettek komoly tájfutók az utóbbi években, akkor komolyabb szülői segítség nélkül sem túl valószínű).
A téma azért merült fel, mert a tájfutásban a diákolimpia viszonylag jól segíti, segíthetné a tömegesítést, amiatt mert ide az iskolák olyan gyerekeket is hajlandóak adott esetben elhozni, nevezni, akik még nem vagy nem nagyon tájfutnak, illetve az újoncoknak lelkesítő lehet a diákolimpián való indulás lehetősége. Ha ez nagyon komoly kudarcélménnyel jár együtt, akkor az viszont sajnos valóban elrettentő is lehet. Ugyanakkor nem véletlenül sok mostani tájfutó története a tiédhez hasonló, hogy egy „nagy pofon” miatt jött meg a kedve a dologhoz…☺
Szóval nem egyszerű belőni mi segíthet egy kicsit a létszámnövelésben. Több edző működése szinte biztosan.:)
Az A és C kategóriában rendezett döntőt nem tartom rossz elképzelésnek, lehetne pl. úgy, hogy szűkítésre kerülne az A döntő mezőnye, viszont bevezetésre kerülne a „B” döntő, amit C kategóriában rendeznénk. Így rendezéstechnikailag is kicsit könnyebbé válhatna az esemény, nem kellene adott esetben 3 órán keresztül rajtoltatni, a Diákolimpia „országos döntőjében” mégis többen indulhatnának, mint most. A nehéz pályák mezőnye viszont jobban szűrésre kerülne. A „síró gyerekeket” ez nem zárná feltétlenül ki, mert vannak nagyon lukas megyék (gyenge gerelyhajítókkal), de kicsit javítana a helyzeten, nem mellesleg pedig többeknek nyújtana sikerélményt!
üdv. Viktor
From: Tajfutas [mailto:tajfutas-bounces at lazarus.elte.hu] On Behalf Of BogosT
Sent: Wednesday, December 19, 2018 9:44 AM
To: Tajfuto lev.lista <tajfutas at lazarus.elte.hu>
Subject: Re: [Tajfutas] Diákolimpa a sportág népszerűsítéséért
Sziasztok!
Én gyerekként sikeresen kijutottam atlétika diákolimpiára. Csodálattal néztem a gerelyhajítókat. Nálunk is volt gerely a suliban, de sosem dobáltuk a srácokkal. A diákolimpia országos döntőjén valószínűleg olyan diákok versenyeztek, akik gerelyeket szoktak dobálni. Nem voltak sokan, de látszólag jól csinálták, messzebbre dobták, mint amennyire én tudtam volna. Ha lett volna olyan kategória, ahol olyanok indulhatnak, akik nem szoktak gerelyeket dobálni, akkor elindulhattam volna. Megfelelő testi adottság mellett akár még eredményes is lehettem volna. De nem volt ilyen, feljutásos rendszer volt. Elindultam futásban, de 100m-en nem volt esélyem, nem is edzettem rá. De emiatt nem is esett rosszul, hogy nem lehetek ott a döntőben a legjobbak ellen. Viszont pl. 4x1500m-en odaálltunk a srácokkal. Nagyon kikaptam. Mindezt azért, mert nem edzettem normálisan : nem volt edzőm, csak magamtól futottam, inkább a Cooper tesztre készültem, és ~5km-eket futottam, magamtól. A testnevelő tanárok sem tudtak velem foglalkozni.
Amikor kaptam a "pofont" a diákolimpián, eldönthettem, hogy hogyan tovább. Olyan futók vertek meg, akik egyesületben futottak, edzővel. Én is ezt az utat választottam, megkerestem a helyi atléta egyesületet, ott bekerültem egy csoportba, és együtt edzettünk, hogy jobbak legyünk versenyeken. Nem mondom, hogy nagy eredményeket értem el diákolimpián, de rendre olyanok vertek meg, akik többet edzettek, mint én. Tehetségből már nem volt esélyük. Tájfutó diákolimpián is indultam, ott sem jelentett csalódást, hogy eltévedtem, komoly hibázásokkal mentem végig a pályán, de úgy álltam oda, hogy azért volt technikai hátterem ahhoz, hogy ne vesszek el teljesen.
Kicsit értetlenül állok azelőtt, hogy miért a Diákolimpián kellene utánpótlás bázist építeni, miért kellene a gyengébbeknek külön mezőnyben futnia. Más sportágakban legalábbis nem ezt látom. Vannak nyílt versenyek, vannak edzések, ahol fel lehet készíteni a diákokat. Aki tájfutó akar lenni, annak előbb-utóbb kelleni fog edző, anélkül nem megy. Ha van edző, akkor van lehetőség felkészülni, végig tud menni a pályán, és nem azon kell aggódni, hogy eltéved-e. A siker pedig akkor jöhet csak, ha a megfelelő munkát beleteszik.
Üdv.:
T.
Zoltán Hegedűs <z.hegedus52 at gmail.com<mailto:z.hegedus52 at gmail.com>> ezt írta (időpont: 2018. dec. 19., Sze, 7:54):
Sziasztok!
Egyetértek Zempléni Andrással.
Az Egyetemi és Főiskolás Országos Bajnokságon is volt
(vagy most is van) Elit és B kategória.
Az Országos Diákolimpián még fontosabb lenne, hiszen
itt a gyerekek jövőjéről, tájfutásban megmaradásáról van szó.
Azt hiszem a legegyszerűbb az lenne, hogy az
arany és ezüstjelvényes minősítésűek az
ODO A kategóriájában a többiek a C kategóriában indulnának.
Az A (vagy E) kategóriák pályái legyenek igényesek, OB szintűek,
a C kategóriák pályái pedig csak úton vezessenek,
hosszabb átmenetek nélkül.
Így a már kezdő szintűek is végigmehetnek a pályáikon kudarc nélkül.
A megyékben is A és C kategóriákból juthatnak fel.
Lesz olyan,hogy egyes megyékből kevesebben
jutnak fel az A-ba, mint az eddigi kvóta, de
a C kategóriákban még nőhet is a létszám
az eddigiekhez képest, ha jól szervezünk.
Úgy gondolom, ez segítené a létszám növelését, és
főleg a megtartásukat, így az utánpótlás nevelést.
Üdv,
Hegedűs Zoltán
Andras Zempleni <zempleniandras at gmail.com<mailto:zempleniandras at gmail.com>> ezt írta (időpont: 2018. dec. 19., Sze, 7:09):
Sziasztok!
Talán érdemes lenne meggondolni azt a rendszert, ami a sakkozóknál működik (pedig ott jóval kisebb a kockázata az eltévedésnek vagy bármilyen negatív hatásnak), hogy külön van a "profi" (élőpontos) és "amatőr" kategória a diákolimpián. Ők ráadásul külön időpontban szervezik - nálunk nyugodtan mehetne egyben, hogy a kezdők is lássák a nagy verseny hangulatát. Csak azt kellene kidolgozni, hogy mi legyen az a határ (előző évi rangsorpont-szám), ahonnan "profi" valaki. Ha az adott megyében nincs elég sok "profi", akkor onnan mindenki automatikusan bejut az országosra, meg sem rendezik a selejtezőt. A kezdőknek kell selejtező, hogy legalább egyszer teljesítsenek egy pályát versenykörülmények között. Ez persze nem menti fel az edzőket/tanárokat, mert tájoló- és térképismeret nélkül bármilyen pályán el lehet veszni.
Üdv.: András
On Tue, Dec 18, 2018 at 9:52 PM Márk Gárdonyi <mark.gardonyi at gmail.com<mailto:mark.gardonyi at gmail.com>> wrote:
Tóth Károly <toth.karoly1 at upcmail.hu<mailto:toth.karoly1 at upcmail.hu>> ezt írta (időpont: 2018. dec. 18., Ke 18:56):
Sziasztok !
Kicsit (nagyon) eltúlzottnak tartom a sírva beérkező gyerekek hadáról szóló alábbi bejegyzést. Ahol komoly utánpótlásbázisok vannak, ott szerintem nem sok ilyen gyerek jut tovább a megyeiről az országos diákolimpiára. Nyilván lehet síró gyerek is, és ha van, akkor egy is sok.
Valószínűleg pont abból erednek a problémák, hogy egy-két megyében néhány kategóriában nagyon kicsi a mezőny és ezért szinte mindenki tovább jut. Az a baj, hogy évekkel előre nehéz megmondani, hogy hol fordulhat elő ilyen, így a rendszert lehetetlen jól kalibrálni.
A megyei diákolimpiákon véleményem szerint a pályáknak lehetőleg a szalagos pályákra vonatkozó követelményeknek kellene megfelelniük, még a 15 éveseknél is.
Abszolút egyetértek.
Tehát a pontok ne legyenek túl nehezek, de legyen útvonal választási lehetőség. Aki sikeresen be tudja vállalni az átvágásokat, az verje meg a többieket,
de aki körbe fut vezetővonalon, annak is legyen meg a sima pontfogás élménye. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy csupa útelágazás pont legyen, de ne legyenek a pontok vezetővonaltól messze. Ez szerintem a „C” kategóriás pályák koncepciója.
Az Országos Diákolimpián is lehetne ilyen pályákat csinálni, és a menők így is nyernének, nem borulna a papírforma.
Ennek az az akadálya, hogy a Bajnoki Szabályzat szerint az OD a bajnoki rendszer része. Vagy ki kell venni a bajnoki rendszerből, vagy legalább egy bekezdést kell adni a Bajnoki Szabályzathoz ami a OD pályák nehézségéről rendelkezik.
Ennek persze óhatatlanul az lesz a következménye, hogy az OD presztizse esni fog. De ez talán bevállalható ár tekintve, hogy az élversenyzőknek ott van másik 9 országos bajnokság.
Persze az edzők testnevelők felelőssége is , hogy milyen felkészültséggel engednek ki gyerekeket a pályára.
Így van. Alapvetően ez az ő felelősségük. Lehet az OD pályákkal kapcsolatos elvárásokat a jövőben változtatni, de ez nem menti fel azokat, akik idén vagy tavaly felkészületlen versenyzőket küldtek ki az erdőbe.
Üdv,
GM
_______________________________________________
Tajfutas mailing list
Tajfutas at lazarus.elte.hu<mailto:Tajfutas at lazarus.elte.hu>
http://lazarus.elte.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/tajfutas
_______________________________________________
Tajfutas mailing list
Tajfutas at lazarus.elte.hu<mailto:Tajfutas at lazarus.elte.hu>
http://lazarus.elte.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/tajfutas
_______________________________________________
Tajfutas mailing list
Tajfutas at lazarus.elte.hu<mailto:Tajfutas at lazarus.elte.hu>
http://lazarus.elte.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/tajfutas
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://lazarus.elte.hu/pipermail/tajfutas/attachments/20181219/bdd5a96a/attachment.html>
More information about the Tajfutas
mailing list