Vissza a honlap főmenüjére  
A TÉRKÉPEKRŐL...
  Újdonságok a honlapban
   
Előzmények Amit tanultok, és annál többet... Más honlapok (linkek) Próbáld ki! (demók, 3D-modellek, stb) Térképhíradó Tanároknak...és diákoknak Játszva tanulj! Érdekességek
XIV. századi portolán
15. ábra

Még a középkorban elterjedt az iránytű használata a Földközi tenger partján fekvő országok hajósai között. Idáig a tengeri utazások inkább a partok mentén történtek, mivel a tengerészek nem tudtak tájékozódni a nyílt tengeren: komoly akadályt jelentett nekik megtalálni a legrövidebb utat egy adott kikötőig. Egyre messzebbre utaztak, és szükségük volt olyan térképekre, amelyek a nyílt tengeren segítik őket a hajózásban. Így jelentek meg az első portolán-térképek a XIV. században (15. ábra).

A portolánokra jellemző volt az a több pontból induló vonalhálózat, amellyel a szélirányokat jelölték. A tengerpartot nagyon részletesen ábrázolták: a kisebb szigeteket, öblöket, zátonyokat, szorosokat stb. felnagyítva rajzolták, mivel ezek elhelyezése nagyon fontos volt a hajózás számára. A tengerpart mentén minden nevet ráírtak, és mivel a kikötők közti távolság is egy lényeges adat volt, ezeken a térképeken megjelent az aránymérték. Erről a korról megmaradtak nekünk a szélrózsák, mint a térképek egyik díszítő eleme (16. ábra).

Szélrózsák
16. ábra

Merre böngészünk tovább? Következő téma Következő oldal Kezdőoldal Előző oldal