Vissza a honlap főmenüjére  
A TÉRKÉPEKRŐL...
  Újdonságok a honlapban
   
Előzmények Amit tanultok, és annál többet... Más honlapok (linkek) Próbáld ki! (demók, 3D-modellek, stb) Térképhíradó Tanároknak...és diákoknak Játszva tanulj! Érdekességek
A földrajzi felfedezések nagy hatással voltak a térképészetre: újabb területek kerültek fel a térképre, és az addigra csak elméletben létező gömb alakú Föld valósággá vált a XVI. században.

Mercator arcképe Ennek a századnak a második felében dolgozott Gerhard Mercator, aki munkásságával Ptolemaiosz mellett megérdemelte a "térképészet atyja" elnevezést (25. ábra). Rengeteg térképet és egy világatlaszt is készített, amely csak halála után (1594) jelent meg teljesen (26. ábra).

25. ábra
Mercator atlaszának egyik lapja és arcképe
26. ábra

Ortelius arcképe
Ő és barátja, Abraham Ortelius (27. ábra) volt a Németalföldi térképészet legkiválóbb alakja. Ortelius legjelentősebb műve a "Theatrum Orbis Terrarum" ( "A földkerekség színpada" ) című atlasza 1570-ben látott napvilágot. Ennek az atlasznak is hatalmas sikere volt: 43 év alatt 7 különböző nyelven, összesen 41 kiadás került ki a nyomdákból (28. ábra).

27. ábra

Munkáikkal Mercator és Ortelius megalapozta a jelenlegi atlaszok szerkesztési elveit: Mercator volt az első térképész, aki ezeket a könyv formájában kinyomtatott térképgyűjteményeket atlasznak hívta. Ez az elnevezés túlélte a századok múlását és megmaradt a mai napig.

Ortelius atlaszának egyik lapja
28. ábra

Merre böngészünk         tovább? Következő téma Következő oldal Kezdőoldal Előző oldal