6.1. Általános irányelvek

A terepmunka (vagy helyesbítés) a legfontosabb része a térképkészítésnek. Az alaptérképet szisztematikusan ellenőrizni és helyesbíteni kell, a részletek felvételével és osztályozásával, amíg ki nem alakul a kész tájfutótérkép. Ennek a kivitelezésekor a helyesbítőnek tudnia kell, mely objektumok lényegesek egy tájfutótérképen, hogyan határozhatja meg ezek pontos helyzetét, valamint a versenyző szemszögéből értékelnie és osztályoznia kell őket.
A cél egy olyan térkép készítése, ami egyaránt megfelel a versenyzőnek és a pályakitűzőnek is. Következetesnek, pontosnak, teljesnek és nagyon változó körülmények között is olvashatónak kell lennie. A tereptárgyak helyzetének meghatározására használt technológiák nem bonyolultak és viszonylag gyorsan megtanulhatóak. A térképkészítés ezen része inkább időigényesnek mondható, és nagy türelmet kíván. Az igazi feladat a terepmunka során azzal tisztában lenni, hogy mit kell tartalmaznia a térképnek, hogyan ábrázolható ez a legjobban, és ami még ennél is fontosabb, mi az, amit el kell hagynunk. Viszonylag könnyű minden egyes objektumot feltüntetnünk, de jóval nehezebb megtalálni a generalizálásnak azt az optimális szintjét, ami egyaránt megfelel az olvashatóság és a tartalmi teljesség követelményének is.
Azért, hogy ne vesztegessük az időnket feleslegesen, a terepmunkát módszeresen kell megterveznünk és kiviteleznünk. A jól haladó terepmunka megelégedéssel tölti el az embert, ha viszont a munka menete nincs jól végiggondolva és megszervezve, csak rengeteg kudarc lesz az eredmény.
A munka mennyiségére nézve alapvetően meghatározó az alaptérkép pontossága és tartalma, valamint a terület típusa. Vannak esetek, amikor egy km2 elkészítéséhez szükséges idő relatív kevés - például nyílt területen, amikor az alaptérkép új légifotók felhasználásával, tapasztalt tájfutó kiértékelő által készített légifotókiértékelés. Ebben az esetben a terepmunka alig jelent többet, mint az alaptérkép ellenőrzését. Ha viszont bonyolult erdős területen, hagyományos topográfiai térképet alapul használva kell dolgoznunk, a szükséges idő sokszorosára duzzadhat (lásd: 4.6.1. fejezetet).


Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!