5. Alaptérképek
A térképkészítőnek választania kell egy meglévő térkép használata vagy fotogrammetriai kiértékelés készítése közül. A topográfiai térkép mellett szól, hogy gyorsan beszerezhető és olcsó. Ellene szól a részletgazdagság hiánya, és az ebből eredő nagy mennyiségű terepmunka szükségessége.
A speciális fotogrammetriai kiértékelés egy teljesen új, a tájfutótérkép készítés igényeinek megfelelő alaptérképet állít elő közvetlenül a légifotókból, sztereo-kiértékelő berendezéssel. Tapasztalt tájfutótérkép kiértékelő esetén sokszorosan több használható részletet tartalmaz, mint egy meglévő topográfiai térkép. Ez jelentősen csökkenti a terepmunka mennyiségét és a végeredmény jóval pontosabb lesz.
Ortofotó vagy fotótérkép használatakor a domborzatot a topográfiai térképről vesszük át, a síkrajzot pedig a helyesbítő azonosítja be a fotón. Már ezzel a módszerrel is sokkal több beazonosítható részlet használható fel, mintha kizárólag a topográfiai térképet használnánk fel.
A terepi munkaidő szükséglet csökkentése nem csak anyagi okokból lenne fontos, hanem azért is, hogy ne kelljen akár 10-15 embernek dolgoznia egy versenytérképen, ezzel rontva annak egységes szemléletét. (A különböző szemléletű helyesbítések ugyanis elég változóvá tehetik a térkép minőségét egy térképen belül is.)
Sajnos a magyarországi (de mondhatnám közép-európai) gyakorlatban szinte kizárólag meglévő térképek felhasználására kerül sor.
Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!