A dolgozat, mint az már a címéből is sejthető, elsősorban a térképészet területéhez tartozik. A bátorságot, hogy a Földrajz kar, földrajz szakos hallgatójaként mégis egy más tudományterülethez tartozó dolgozatot mutassak be, a két tudományág közötti szoros kapcsolatból merítem. A földrajztanároknak és – kutatóknak nélkülözhetetlen a térkép, hiszen ezen lehet igazából a földrajzi jelenségeket a maguk összetettségében átlátni. A térképészeti alapelveknek megfelelően készítik a földrajz különböző tudományágainak tematikus térképeit.
Egy másik érv e dolgozat földrajz szakon történő bemutatására az a térinformatika. Ez az új tudomány az emberi tevékenység számos területén hoz jelentős változást, így a földrajztudomány esetében is. Márpedig a térinformatika és a térképészet között szoros kapcsolat van, hiszen a térinformatikai szoftok által feldolgozott adatok a felhasználó elé a legtöbb esetben a képernyőn megjelenített térkép által kerülnek kijelzésre. A könnyen érthető, áttekinthető digitális térkép létrehozása végett, ma egy földrajzosnak több térképészeti ismeretre van szüksége.
Dolgozatom a ma létező térképrengetegből csak ennek egy kis részét: a tájfutó térképeket szeretné bemutatni. A tájfutótérképek másrészben a földrajz szakosok különböző munkájuknál szolgálhatnak alaptérképeknek, hiszen ezek igazából nagyon részletes topográfiai térképek és különös hangsúlyt fektetnek a domborzat hű ábrázolására. A tájfutó térképek a tájfutás nevű sport nélkülözhetetlen alapeszközei.