8.11. S-Plus Spatial Stats
Az S-Plus SS modul az S-Plus unixos és windowsos verzióihoz, kifejezetten geológusok, geográfusok és egyéb területen térbeli adatokkal foglalkozó szakemberek számára célirányosan kifejlesztett program.
(A modul – lévén korábbi verzióhoz kidolgozott alkalmazás – az S-Plus 2000-hez való
csatlakoztatásakor a korábbi verzió által nyújtott szerkeszthetőségnek sokkal szűkebb kereteit
tudja biztosítani.)
Az S-Plus SS kifejlesztését az tette szükségessé, hogy a térbeli adatelemzés eltér a tipikus adatelemzéstől azáltal, hogy a mérési értékekhez (például népsűrűség) térbeli információ is tartozik. A változók között gyakran térbeli kapcsolat van (például érctelep koncentrációértékei) amelyet a modellezés során figyelembe kell venni. A módszer és paramétereinek helyes megválasztása lehetőséget ad a modellezés és becslési pontosság növelésére. A program lehetővé teszi a mérési pontosság, stacionaritás, anizotrópia, lépték esetenkénti figyelembevételét, meghatározását, kiküszöbölését vagy korrekcióját.
A térinformatikában használatos matematikai módszereket tekintve az S-Plus SS a következő lehetőségeket nyújtja:
- empirikus variogram készítése,
- iránymenti variogram és korrelogram készítése az anizotrópia vizsgálatokra,
- egyszerű és univerzális krigelés – mint lineáris becslési eljárás – és az ehhez tartozó
- hibatérkép létrehozása,
- paraméteres és nem paraméteres trendfelszínek létrehozása,
- térbeli regressziós modell készítése és párhuzamos autoregressziós modellezés,
- klaszterezés és csoportjainak térbeli ábrázolása.
Az S-Plus SS 1.0-s verziójának korlátjaként említhető, hogy a térben kétdimenziós eloszlású adatok elemzésére lett kifejlesztve, nem tartalmaz tér/idő típusú adatok elemzésére vonatkozó módszereket és elég nagy a memóriaigénye, így a feldolgozható adatszám erősen korlátozott.
A program használata során elég nagy gondot okozott a grafikák tengelykoordinátáinak saját igények szerinti felsorakoztatása (köztudomásúan Magyarországon az EOTR koordinátáifel vannak cserélve). Mivel a kézikönyvekből nem derült fény egyéb lehetőségre (egy koordináta-rendszer tengelyei mentén minden esetben növekvő értékek szerint történik a pontok beazonosítása), ezt is a programcsomag hiányosságának kell betudni.
Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!