Térképtan terepgyakorlat
egyéni feladat
II. évf. geográfus és földrajz szakos hallgatók számára (Gyakorlati jegy (értékelése a kőzettan-ásványtan terepgyak. eredményével együttesen! Figyelem: a terepgyakorlati jegy megszerzésének feltétele mindkét feladat teljesítése. Az indexbe az egyik gyakorlatvezető beírja az egyeztetett jegyet, de mindkettőjük aláírása szükséges. Ezért a tárgyat "Terepgyakorlat" ként a II. év 1. félévében is fel kell felvenni az indexben.) |
1. Készítse el a nyári terepgyakorlaton a csoportja által mért terület felszínborítottságát és a felszín fedettségét 1: 2000 méretarányban ábrázoló tematikus térképét! (Minták)
2. Alapanyagok-adatok: A felszínborítottság minőségét (homok, aszfalt, beton, talaj stb.), azaz a minőségi adatokat a jegyzőkönyvében találja. Ugyanitt feltüntette a fedettség (azaz általában a növényzet) terepfelszíntől mért magasságát (relatív magasságkülönbségét), ezt a mennyiségi adatot kell ábrázolnia.
(Ha az adatgyűjtést nem végezte el a csoportja, akkor a szükséges adatokat gyűjtse össze terepi helyszíneléssel, akár egyénileg is, a visszakapott alaptérképe azonosítható pontjai alapján. A tematikus információ ezen vonatkozási helyeit célszerűen jelölje és számozza ezen a szelvényen, azaz rögzítse a grafikus (térképi) alapon (fénymásolaton). Térképén az adatok forrását ne felejtse el feltüntetni! A fenti eljárás ajánlott.)
A csoportja által készített felmérési szelvényen található számozott részletpontokhoz rendelje a jegyzőkönyvben feltüntetett, a pontokra vonatkozóan gyűjtött tematikus információt. A térkép szerkesztésénél azonban vegye figyelembe az ábrázolt jelenségek felületi elterjedését, azaz földrajzi természetét. Ebben a csoport által készített térkép (tisztázati rajz) segíthet.
Amennyiben a csoport megítélése ettől eltérő, ismételten ellenőrizzük a beadott jegyzőkönyveket. Kérem, észrevételeiket e-mailen jelezzék. Amennyiben nem sikerül az adatokat fellelni, akkor a fenti zárójeles megjegyzés érvényes.)
3. Tematikus térképén (térképein) a háttértérképen a közlekedési hálózatot és az alappontokat (kb. műszerálláspontok) mindenképpen tüntesse fel.
4. A tematikus térképekhez válassza ki a megfelelő tematikus ábrázolási formát (pl. felületi módszer, kartogram, (ál)izovonal). A tematikák egy térképen való helyes ábrázolása +1 jegyet jelent ( max. 5).
5. Az térképeket 1: 2000 méretarányban, térképi minőségben készítse el. A szerkesztéshez vonalzó, körző használata kötelező. Ügyeljen a külalakra! Ceruzával készített térképrajz elfogadható, azonban tetszőleges (nem számítógép!) rajztechnológia használható (pl. tus, sablon, Letraset betűk, színes tollak, filcek, stb. stb).
6. Ne felejtsen el térképének címet adni, tüntesse fel a készítés helyét, idejét, a készítő nevét(saját!), szakját, évfolyamát, a térkép méretarányát, a jelmagyarázatot, az északi irányt stb… Az adatok forrása, megjegyzések a felhasználónak és egyéb infomációk is szerepelhetnek, és minden, amit fontosnak tart a térképekkel együtt közölni.
7. Beadandók: a térkép(ek)
személyenként, DIN A/4-es méretű lefűzhető műanyag tasakban!
A Térképtudományi Tanszék titkárságán
elhelyezett gyűrűs lefűzőbe, ív aláírásával.
8. Leadási
határidő: 2002. november 22.(péntek), 12 óra.
Beadandó: személyenként az elkészített
tematikus térkép(ek) és a felvett alaptérkép a már megszokott A/4 es lefűzőben,
névvel stb. ellátva!
2002. szeptember 17.
Köszönöm a figyelmet, jó munkát, várom a térképeket, üdvözlöm az évfolyamot:
Török Zsolt
+Képek a tájékozódási terepgyakorlatról: Tápió-túra!!!