A GPS ALAPÖTLET
A GPS rendszer lényege a műholdas távolságmérés. Ha ismerjük néhány műholdtól való pontos távolságunkat és egy (a referenciapontként szolgáló) műhold helyét, saját helyzetünket a következôképpen számíthatjuk ki:
- Tegyük fel, hogy tudjuk azt, hogy egy műhold tôlünk X km távolságra van. Ha csak ez az adat volna a birtokunkban ez azt jelentené, hogy mi a térben egy X km-es sugarú gömb felületén volnánk valahol.
- Tegyük fel, hogy egy másik műhold tôlünk Y km távolságra van. Matematikai törvényszerűségek tudatában ilyenkor a lehetséges helyzetünk csakis az X és az Y sugarú gömbök metszetén keletkezô körön lehet valahol.
- Egy harmadik műholdtól való távolság ismerete esetén a lehetséges poziciónk száma kettôre csökken! Általában e két pont közül az egyik vagy irreálisan messze van a Föld felszínétôl, vagy mélyen a Föld gyomrában van, ebbôl adódik, hogy a másik a mi poziciónk. Azt, hogy e két pont közül melyik a helyes, más módszerrel is eldönthetjük:
- mérjük egy negyedik műholdtól való távolságunkat (a negyedik gömb csak a mi pontunkat metszheti)
- ha a tengeren vagyunk (tengerszint feletti magasság=0m), felhasználva az ismert Föld(gömb)sugarát a keresett pont meghatározható
Mint látjuk általában elegndô 3 műholdtól való távolság ismerete, de a gyakorlatban mégis négyet használunk, hogy miért, a késôbbiek során erre külön kitérek.
Vissza a GPS bemutatásra!
INDEX