Tájékozódási Kerékpár Világkupa-sorozat

1. kör: Ausztria, Csehország
1999. október 10-17.

Résztvevők: Erdélyi Tibor szövetségi kapitány, Fülöp Ági, Füzy Anna, Karagics Judit, Kaufmann Brigitta, Marosffy Orsolya, Dosek Ágoston, Erdélyi Balázs, Holluby András, Nyitrai György, Paulovits László, Vajda Zsolt versenyzők.
Támogatóink: SYNERGON Rt., PRO-BIKE kerékpárbolt Bp. II., Zöldlomb u. 36., MTFSZ, Polar, valamint családtagok. Támogatóinknak ezúton is köszönetet mondunk!

Az osztrák futam,
október 12.

Innsbruck közelében, Mieming központtal rendezték meg az idei első VK-viadalt cseh, osztrák, francia, olasz, spanyol, szlovák, német, brit és magyar nemzetek képviselői részvételével, fennséges környezetben, bő 2500-as hegyek lábánál (és oldalában). Pályaszállásunk a térkép közepén, egy kellemes tiroli vendégházban volt. A terepbemutatóhoz a tényleges térkép egyik sarkából képzett kivágatot kaptuk, névleg 1:20000-es méretarányban, 10 méteres alapszintközzel. Eszerint mezőgazdasági hasznosítású birtokok váltakoznak erdőfoltokkal, amik 1-2 átmenetre elegendőek, igen bonyolult domborzattal és eklektikusan jelölt utakkal (a 10 féle útjel a kerékpárral való haladhatóságot jelölte). A hosszabb átmenetekben nagy sebesség elérésére nyílik mód, ekkor viszont a térkép olvashatósága csorbul.
A célt a település (és a térkép mértani) közepébe telepítették. A versenytérképünk már tényleg 1:20000-es volt. A pálya két részre tagolódott. Az egyik jellegében megfelelt a bemutatónak, ezzel nem is volt probléma. Azért katonák ügyeltek rá, nehogy valaki átvágjon a réteken (a szabálytalankodókat pedig kizárták!).
Hanem a másik fele!!! Iszonyú meredek, köves hegyoldal, helyenként bozóttal, szűk kis ösvényekkel és csemegének egy hegyi folyócska száz méter széles, hordalékos, kőgörgeteges medrével, aminek az oldala szakadék, helyenként kővel kirakva. Átkelni rajta szinte lehetetlen (de nem az!). Az októberi patak pedig hideg a lábnak! Itt viszont megengedték, hogy a mederben hosszirányban is ’kerekezhessünk’...
Így lett a 70 percre tervezett női pálya 114 a győztesnek és a fiúknál sem találták jobban el.

A cseh futamok – Jedovnice (Brünn): sprint, normál, váltó
Ezek egyúttal a Cseh Bajnokság versenyei is voltak, ennek megfelelően jóval száz feletti a cseh létszám. A rajtoltatást elég furmányosan csinálták: 0-70-ig 2 percenként a cseh vitézek, majd a világkupások szintén 2 percenként, gondosan elkerülve az azonos nemzet versenyzőinek közvetlen egymás utáni rajtolását. Az itt induló csehek tehát magukra hagyatkoztak. Az eredménylistát viszont egyesítették és a VK helyezéseket, pontokat is eszerint osztották szét. Így legalább el tudják dönteni, hogy melyik harmincat vigyék a spanyol futamokra...
A terep a lehető legalkalmasabb a tájkerékpározásra: sűrű, szövevényes úthálózat, nem túl meredek hegyoldalak és az erdőn átvágás vállon a biciklivel is megéri alkalomadtán. Hatalmasakat lehet esni a nyirkos faágakon, gyökereken.
A térkép 20000-es, 9 féle útjelölés, egyetlen hibája, hogy pontatlan.
A pályák bőven kínálták az útvonalválasztás lehetőségét, sajnos, a tájfutósabb (technikásabb) megoldásoknak sokszor keresztbe tett az ábrázolthoz képesti valóság. A győztes idők megfeleltek az előre ígérteknek.