JUNIOR EURÓPA KUPA 1999. OKTÓBER 8 – 10. SALZBURG

Október 8 – 10. között egy kis magyar csapat utazott Salzburgba a Junior EB-re, hogy Európa 14 másik országának legjobb ifijeivel és junioraival mérje össze erejét. Az előző években hat ország részvételével lebonyolított „háziversenyt”csak idén terjesztették ki az egész földrészre, így akadt nekünk is lehetőségünk a részvételre. Ez az erőpróba abban tér el a júniusi, magyarok által ismert EB-től, hogy ezt 18 és 20-as kategóriában rendezik, és a skandinávok is nagy létszámban jelennek meg.

Péntek hajnalban indultunk Sopronból a verseny helyszínére, Mozart csodás szülővárosába. Páhy Tibi csapatvezető, Prill Laci csapatvezető és sofőr, valamint a csapat: Biró A., Farkas Zs., Makrai É., Dedinszky I., Harkányi Z. és Scultéty M.
Pénteken bemelegítésképp részt vettünk egy parkversenynek nevezett városfutáson. A 2,4 ill. 2,8 km-s pálya a várból indult, az első fele a várhegyen, a második a város utcáin zajlott. Pörgős verseny volt, amolyan rövidnadrág-sportcipős; talán így akarták nekünk bemutatni Salzburgot. Nem futottuk teljes erőből (ezzel a többiek is így lehettek), mindenesetre felrázódtunk kicsit az utazás után. A legjobb eredményt Prill Laci érte el 2. helyével a csapatvezetők versenyében.
Szombaton fél óra csúszással, 11.30-kor vette kezdetét az egyéni verseny. Tudtuk, hogy nem lesz könnyű dolgunk. A tervezett győztesidőket 5 perccel megtoldották: Az amúgy is vizes, vízmosásos, itt-ott mocsaras hegyes-völgyes terepet az elmúlt napok esői csak nehezítették. Talán svájcinak is nevezhetném, hisz közel voltunk a határhoz. Nem csalódtunk. Mind a pályatervezés, mind a terep nagy választási lehetőségeket tárt elénk. Szintben kerülni vagy átmászni a mély horhosokon, úton körbe vagy a mohás-vizes erdőben keresztülfutni. Egyikünk sem szállt ki, úgy érzem, helyt álltunk. Leginkább Zsuzsi, aki remek futással, minimális hibával megnyerte az ifi kategóriát, megvédve ezzel tavalyi címét! A mezőny minden kategóriában szorosan együtt volt, Alma mindössze 3 percet kapott Zsuzsitól. Örültünk Dedi 14. helyének, aki csak 6 percet kapott a svájci győztestől. Az első helyezéseken nagyrészt svédek, norvégek, svájciak és oroszok osztoztak, amire talán számíthattunk is.
Vasárnap 10-kor kezdődött a váltóverseny. Ebben a számban nemenként csak egy kategóriát rendeztek. Laposabb, de még vizesebb terep, a szombatival azonos céllal. Közös döntés alapján a két váltó sorrendje: lányok Alma-Éva-Zsuzsi, fiúk Marci-Zoli-Dedi. Szép számmal voltunk, 17 lány és 30 fiúváltó. A lányoknál nagyon izgalmasan alakult a helyzet: Az átfutóponton Alma első helyen jött egy svéd és egy orosz lánnyal együtt. A kiskörben kis hiba miatt a második bollyal jött be, két svéd elhúzott. Egy orosz után két brittel mentem ki a 3,8 km-s pályára. Nagyon kellett figyelni, de nemcsak a terepre, hanem az ellenfelekre is – könnyen ki lehetett ugrani, de elveszni is. Egy szerencsés pillanatnyi előny folytán harmadiknak értem az átfutóra a két svéd után, nyakamban mindenkivel, akik egy apró hibázásom miatt a kiskörben kielőztek. Így a libasor végén, nemegész egy perccel a harmadiktól adtam át a stafétát Zsuzsinak. Benne megint nem csalódtunk. Már a nagykörön elhagyta a többieket, az egyik svédet is kielőzve, s a kiskörön csak egy orosz maradt előtte a másik svéden kívül. Ez lett a vége is, megszereztük a bronzérmet! Nagy volt az öröm, hisz norvég, angol, svájci, svéd és orosz váltókat nyomtunk le. A fiúknál még szorosabb verseny volt, minden másodperc számított. Fiaink kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak, közel azonos időt futva (ráadásul Dedi előző este elrontotta a gyomrát – az étellel lehetett valami, mert ezzel nem volt egyedül – ,de igyekezett még kicsit legyengülve is a legjobbat nyújtani). 18. helyükkel a középmezőnyben végeztek.
A csapatversenyben a 15 országból a 9. helyet értük el, ami szépnek mondható, ha beleszámítjuk, hogy a junioroknál csak 1-1 versenyzőnk volt, holott 2-2-t pontoztak.
Végül egy-két szót a körülményekről: mindennel elégedettek voltunk. Zökkenö mentes szervezés, színvonalas pályák, méltó ellenfelek, kényelmes szállás, rengeteg étel, jó hangulat, stb.
Köszönjük Tibinek a biztató szavakat és a drukkolást és Lacinak emellett azt, hogy vitt-hozott minket. Köszönet még ezenkívül szponzorainknak, akik segítsége nélkül nem tudtunk volna elutazni:
Nógrádi Csabának a United Grain Grouptól és a V-Compnak!
Remélem, jövőre Svájcban is ott leszünk, akkor már nagyobb csapattal!