Rádiós átfutópont a versenyeken


Az idei váltó OB-n versenyzőként elégedetlenül néztem, hogy csak két perc áll a váltótársak lélektani felkészülésére. Ez nem csak kevés, de elmarad az a fokozott izgalom, ami jó esetben 10-15 perc is lehet a csapattagokra várva, a fiatal srácoknál pedig egzisztenciát jelent a kordonon belül mutatkozni. Ez a hatalmas völgy felkínálta a lehetőséget és mégsem éltünk vele. Egy rádiós csemege, de elherdáltuk.

Évek óta őrlődöm az átfutóponttal, de nem bírom tovább. Magam száznál több rádiót készítettem, és persze próbáltam ki néha kíméletlen körülmények között. Bírom a szakma elismerését és bízom benne, hogy ebből a sokéves kísérletezésből a tájfutókra is marad valami. Ha úgy tetszik iskolát teremteni a rádiós pont számára. Itt jegyzem meg, hogy a klasszikus átfutás szerintem kevésbé izgalmas, a sikertelen versenyzőknek elég a maguk baja, minek még szerepeltetni is őket. Ez különösen a gyerekekre érvényes és talán örökre lemondhatunk róluk, ha a kudarcukat még publikussá is tesszük egy kínos áthajszolással a tömeg előtt.
Ezen a váltó OB-n szerintem a frissítőpont volt kiszemelve átfutópontnak, de gyanakszom, hogy az alkalmazott rádió sokallta a távolságot. Talán a legfontosabb, hogy ismerjük a használni kívánt rádió képességeit, és ennek mindig az alsó határát vegyük számításba. Olyan készülékkel, amivel áthidaltam már 300 km-t, biztos voltam benne, hogy bírni fogja a 15-20 km-t, és mégis kínlódva beszéltem vele 3 km távolságra az érthetetlenség határán. Azok a kis játékrádiók, amelyek 9 V-os pici teleppel működnek, műanyagtokozással, biztosan alkalmatlanok. Ezek hatótávolsága 200-300 m, ezen belül a hangminőségük csapnivaló. Az ettől jobb rádiók már döntően megfelelnek a feladatnak, bár célszerű a helyszínen kipróbálni, mert a legjobb is cserbenhagyhat, egy rosszul választott helyszínen.
A rádiós kapcsolat fenntartásához a cél környezete is hatással van, de mivel a rendezés szempontjából itt még számtalan egyéb követelménynek kell megfelelni, így nem kívánok ezzel foglalkozni.
Maradjunk a megfelelő pontelhelyezésnél, ahol domborzatilag elvi optikai rálátás szükséges. Azért elvi, mert a fedettség nem számit, de a rádióadást ne egy hatalmas tölgyfa túlsó oldaláról sugározzuk. Ezt a pontot nem szükséges hegytetőre telepíteni, de rádiófrekvenciásan takart völgyben, horhosban, töbörben és egyéb mélyedésben működésképtelen. A terepen található távvezetékek (telefon, villany, fém gázcső) hosszirányba javítják, keresztbe gyengítik a vételt, a fémkerítések viselkedése hasonló. A magasfeszültség közelsége zúgást eredményez a vételben, annak közvetlen környezetét kerüljük. Az áthidalt távolság 0.5 és 1 km között keresendő, nagyobb adóteljesítmény esetén 2 km az előbbiek figyelembevételével.
Ha megtaláltuk a kedvezőnek tűnő pontot, még akkor sem lehetünk megnyugodva, mert még számtalan probléma adódhat. A rádiós pontőr nem ülhet a földre, gödörbe és nem feküdhet. Állva a legjobb a terjedés, de egy kis asztalnál ülve komfortosan (sört előre kinyitni) együtt regisztrálhat a céllal, így visszakérdezés esetén elkerülhető az információs összeomlás, a pontőrnek van ideje rákérdezni a megtépázottakra.
Sokszor találkoztam azzal, hogy a jobb összeköttetést az antenna megtoldásával próbálják elérni. Ez adó esetén tilos, mivel annak antennáját gyárilag lehangolták az aktuális hullámhosszra, annak mérete az adás frekvenciájával rezonáns. Csupán 1 cm változtatás is rontja a lesugárzott teljesítményt, zajosabbá téve a vételt, jelentős változtatás esetén a készülék tönkremehet. Amennyiben ezermester tájfutók ez irányú rátermettségüket bizonyítani szeretnék, úgy a rádió földpotenciálját (fémház vagy mínusz polaritás) növelhetik néhány méter vezetékkel. Ezzel némi javulás elérhető károsodás nélkül, bár a gyártók ezen a kísérleten már rég túl vannak. Jelentős javulás érhető el viszont a szóérthetőséggel, praktikusan ez azt jelenti, hogy a kiszemelt rádióst ne a logopédus pacientúrájából válasszuk. Tapasztalatom szerint a feladatot mindenki szívesen vállalja, mégis a jelentkezőket jobb kipróbálni, mert egy szépen artikuláló, magas hangokban gazdag személy még zajos környezetben is jól érthető, míg egy lapos dinamikájú, hangszíntelen egyén ideális terjedésnél is érthetetlen. Ebben viszont a gyengébb nem a tuti, bár alig láttam, hogy ilyen megbízást kapnának.
Vannak bizonyos évszakok és napszakok, amikor a rádióhullámok úgynevezett másodlagos terjedése folytán a külföldi adókat jobban halljuk, mint a saját ellenállomást. Ezt a kellemetlenséget el kell viselni, ilyenkor szükséges, hogy a saját készülékünk plusz tartalékokkal rendelkezzen, és szaknyelven szólva leültesse (elnémítsa) a számunkra zavaró adást.
Végezetül talán kicsit túlzottnak tűnik ennyi szempont figyelembevétele, bár hiszem, hogy a rendezők többsége a térképre nézve ezt átlátja. Tudomásul kell vegyük, hogy a rádió-adóvevő nem telefon, ahol egy grandiózus világhálózat a sikerünket szolgálja. Itt csak magunkra számíthatunk, és ezt mi tájfutók már megszoktuk. A rádiós átfutópontot nem kell misztifikálni, bátran alkalmazzuk, de elbagatellizálni nem szabad. Ez az a pont, amit nem a versenyzőknek, hanem mindnyájunknak állítunk, de a rendezőknek kell jól kikapni.

Tertsch Antal



Vissza a Tájoló 1999/8 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!