Tájfutó fesztivál Sopronban

Az Alpok-Adria Kupa néven háromnaposra (középtávú, klasszikus és váltó) combosodott Jurisics és Sopron Kupát ez évben Brennbergbánya környékén rendezte meg a jól szervezett helyi rendezô gárda. A versenysorozat összességében jól sikerült, és azon melegében elnézést kérek, hogy írásomban lesz néhány jobbító szándékú kritikus észrevétel is ­ a jót mindig természetesnek vesszük.

Nekem nagyon tetszett, hogy az Interneten a verseny elôtt megfelelô idôben és igényes kiállításban minden lényeges információ megtalálható volt. Kár, hogy volt olyan F50-es versenyzôtársunk, aki visszaélve a rendezôk jóindulatával, az Internetrôl leolvasott korai rajtidejét munkájára hivatkozva 120 percre cseréltette, de valamely csoda folytán mégis megérkezett a verseny nullideje elôtt. Végül az idôjárás tett igazságot, furfangos barátunkat derekas zuhanyban részesítve.
Az elsô napi versenyre 1:10 000 méretarányú térkép készült, aminek különösen a szenior versenyzôk örültek. A térkép kis kiegészítéssel az 1993-as Brennberg térkép északkeleti sarkának kinagyítása. Az akkori térképjavítók munkáját dicséri, hogy az új térkép a domborzat
változatlanul hagyásával csak a fedettség aktualizálásában és több jellegfa feltüntetésével különbözik a korábbi 1:15 000-es térképtôl. A pályakitűzô jól használta ki a terep Ágfalvától DK-re esô, zsebkendônyi, legérdekesebb, finom domborzatú részletét. A tiszta szálerdôben a kis szintkülönbségű pályákon kellemes volt futni, és igen jó gyôztes idôk születtek. Ehhez akaratlanul is hozzájárult egyes bóják elhelyezése, melyeket már 100 méterrôl látni lehetett. (Legjobb példája a 150 kódú lapos gödör. A pont domborzatilag jellegzetes helyen egy letörés szélén, ösvény közelében volt, így semmi nem indokolta, hogy a bóját kitették a gödör ráfutás felôli peremére.) Összességében a verseny jó kezdetnek bizonyult.
A második napi verseny célja Brennbergbányán volt, ami óhatatlanul azt eredményezte, hogy a verseny eleje és vége lakott területen folyt, ami nem aratott osztatlan sikert, legalábbis a szeniorok körében. A térkép itt is elsôsorban a fedettség tekintetében újult meg, és nem érhette különösebb kifogás. Az elsô napinál hosszabb pályák lehetôvé tettek néhány útvonal-választási alternatívát kínáló átmenet kialakítását is. A pontok elhelyezése általában korrekt volt, és a pályák vonalvezetése is tetszett. Nem tartom nagyon szerencsésnek a 256 kódú villanyoszlop megadását. A térképre nézve egyszerűnek tűnô pont megfogása az erôs aljnövényzetű környezet és a lebontott légvezeték miatt engem például megtréfált. Ennél több kritikát váltott ki a 292 kódú útkeresztezôdés, amely sok pálya utolsó elôtti pontja volt. A némi téblábolás után megtalált pontról a nagy útra kipattanva túl korán jött a befutó pontra vezetô útelágazás. Talán szerencsésebb lett volna a 292 helyett az úttól délkeletre lévô horpadásba tenni a pontot, és onnan egyenesen bevezetni a pályákat a célba. Ezzel csak minimálisan rövidültek volna a pályák, és hosszabbodott volna a befutó, de csökkent volna a szerencse szerepe.
Elismerésemet szeretném kifejezni a gördülékeny rendezésért, nem utolsó sorban a gyors eredményközlésért, ami a számítógépek korában nem kis dolog.
Sajnos a váltóversenyekre nem tudtam ott maradni, így a szombat esti eredményhirdetésrôl nem tudok beszámolni. Aki idén nem volt ott, javaslom, hogy jövôre próbáljon meg elmenni. Érdemes!