Emlékezetes pontfogásaim III.

Egy kellemes emléket idézek fel ezúttal. 1986-ban hazánkban, Miskolcon rendezték a Fôiskolás Világbajnokságot, amin egyéniben egy ezüst és egy bronzérmet szereztünk, váltóban pedig egy ezüstöt.
Ezek a világversenyek rangjukban mindig elmaradtak a nagy világbajnokságoktól, azonban a nyolcvanas évek végéig, kilencvenes évek elejéig több világbajnoki helyezett volt fôiskolás válogatott csapattag is. A skandinávokon kívül legtöbbször majdnem ugyanaz volt a nagyválogatott, mint a fôiskolás csapat, a skandinávoknál a legjobb négy-öt futót követô versenyzôk alkották a csapatot. Az említett Fôiskolás VB-n a norvégok, a svédek és a finnek a közvetlen élvonal mögötti csapattal vettek részt, a svájciak, csehek, angolok csapata, csakúgy, mint a miénk, csaknem megegyezett a legjobbakból összeállított válogatottal. A férfi csapat egyéniben nagyszerű eredményt ért el, Kelemen Janó második lett, én harmadik, Széles Gábor pedig ötödik. A váltóra Egei Tamással kiegészülve álltunk fel.
Egy ilyen világverseny, különösen hazai környezetben hatalmas lelki terhet jelent. A versenyek eredménye nagy részben azon dôl el, hogy ki mennyire tud hideg fejjel versenyezni, kellô mértékben koncentrálni és képes-e mindig a helyes tempót megválasztani. A váltóban ez a lelki teher még fokozódik, hiszen nemcsak magamért versenyzek, hanem a három váltótársamért is. Ráadásul a felelôsséget növeli, hogy a váltóversenyt az a csapat fogja megnyerni, amelyik a legkevesebbet hibázza. Ezért az elsô három futó feladat elsôsorban az, hogy hibátlanul versenyezzen, a negyedik futónak kell eldöntenie a helyezést. Én akkor is, mint azokban az években mindig negyedik futó voltam.
A megelôzô évi ausztrál világbajnokság sok tanulsággal járt számomra, az egyik legfontosabbat Oyvin Thontól lestem el. Az utolsó futónak csak saját feladatára szabad összpontosítania, nyugodtan, pihenve kell megvárnia azt az idôt, amikor elkezdhet felkészülni saját futására. Ellenkezô esetben, a versenyt végigizgulva, a váltásokhoz rohangálva és az eredményeket figyelve, idegileg elfáradhat az ember, annyira, hogy nehezen tud saját feladatára figyelni. Ennek ismeretében figyeltem távolról versenyt, követtem az eseményeket, egy fa alatt pihenve hallgattam a pályákról szóló beszámolókat és a pillanatnyi állást.
Saját futásomhoz közeledve, kirajzolódott, hogy a svájciakkal vagyunk csatában a második helyért. Ez a visszavágás lehetôségét kínálta számunkra, a visszavágásért az ausztráliai vereségért. Ott ôk lettek a harmadikok, mi a negyedikek igen szoros versenyt követôen.
A pályára együtt futottunk ki a svájci fiúval, Stefan Bolligerrel, aki egy évre rá ötödik lett a franciaországi világbajnokságon. Az elsô percek a pálya és a térkép kóstolgatásával teltek. Különvált a pályánk, így egyedül futottunk. A negyedik pontom elôtt láttam a fiút, de az ô pontja más volt. Sokáig nem is találkoztunk, míg a pálya kétharmadánál lévô átfutópont elôtt megint találkoztunk. A pálya vége elôtt ilyenkor minden utolsó futó el kezd gondolkodni azon, hogyan tudja megelôzni ellenfelét. Elsôsorban persze hibátlanul és gyorsan kell futni, de ez sokszor nem elég. Ezenkívül az elôl futó mindig nagyobb kockázatot vállal, mert a legvégén egy kisebb hiba is végzetes lehet, hiszen a hátul futó néhány méteres elônyre tehet szert, ami sokszor elég a befutón. De ekkor még nem tartottunk ott. Egy kilométert együtt tettünk meg, ami alatt felmértem, hogy már kezd fáradni. Sokat bicsaklott meg a lába és a tempója is könnyűnek tűnt nekem. Együtt frissítettünk az átfutóponton, ami után óvatosan fokoztam a tempót a fölfelében. Más volt a következô pontunk, neki messzebbre kellett mennie, így biztosan tudtam, hogy a második helyen vagyok már. Innen már "csak" hiba nélkül végig kell futnom a pályát. Igen ám, de egy meredek, sziklás hegyoldalban lévô gerinc pont várt még rám. Megkerestem a lehetô legbiztonságosabb támadópontot. Ez a pont fölött volt egy kerítéssarok, úgy kétszáz méterrel. A kerítéssaroknál megálltam, betájoltam az irányt, és lépést számolva, visszafogott tempóban futottam lefelé. Bevallom, ilyet nem szoktam csinálni. A megállást már kisebb hibának tekintettem, Nordcompassal csak a térképet forgattam be, lépésszámolásra pedig csak szökôévente szántam rá magam. Ennek ellenére most úgy éreztem, ezt kell tennem. Be is jött, gond nélkül fogtam a pontot, a többi már csak ujjgyakorlat volt. Nehéz visszaadni azt az érzést, amit a befutón töltött el, talán a végtelen szabadsággal jellemezhetô a legjobban. Alig fértem a bôrömbe.
A legnagyobb rohanás közben van a legnagyobb szükség hideg fejre és a legegyszerűbb megoldásra.

Lantos Zoltán