Sport és táplálkozás (1.)

A sportolókat ­ férfiakat és nôket egyaránt ­ mindinkább érdeklik azok a hatások, amelyeket étrendjük ­ diétájuk ­ sportteljesítményükre gyakorol. Ma már ismeretes, hogy a megfelelô diéta a megfelelô edzéssel és felkészítéssel egybekötve jelentôsen fokozhatja a sportteljesítményt.


Az alábbi cikksorozatban közöltek az 1991 februárjában a svájci Lausanne városban tartott nemzetközi tudományos konferencia fôbb megállapításain alapulnak. E rendezvény célja nemzetközi közmegegyezés kialakítása volt a táplálékok, táplálkozás és a sportteljesítmény összefüggéseirôl feltárt ismeretek összesítésével.

Energia és testgyakorlás

Hogyan tárolja a szervezet az energiát?
Táplálékaink elsôsorban szénhidrát- és zsírtartalmuk útján biztosítanak számunkra energiát. A zsírt a szervezet addig tárolja, amíg annak felhasználása iránt szükség nem mutatkozik.
A szénhidrátok ­ akár cukrok, akár keményítôvegyületek ­ a szervezetben lebontódnak, és glikogén, azaz számos egymással kapcsolt cukormolekula formájában tárolódnak.
A glikogén egy részét a máj tárolja, s innen a vércukorszint "feltöltéséhez" használódik fel az agy számára nélkülözhetetlen glükóz-ellátás szinten tartása érdekében, míg a fennmaradó nagyobbik részét maguk az izmok tárolják.
A glikogénnel együtt víz is tárolódik, mégpedig minden egyes gramm glikogénre számítva 3 gramm víz. A csupán egy vagy két edzési menet után észlelt testsúlyveszteség az elégetett "tüzelôanyag" és a tárolt víz verejtékezés útján történt vesztésébôl ered.
A zsírt a zsírszövetek és az izomsejtek tárolják. A zsírszövet sejtjei egyszerű tároló tartályként működnek, amely a fokozott zsírfelvétel kapcsán kitágul, koplaláskor viszont összehúzódik. A zsírmolekulák lebontásakor zsírsavak és glicerin szabadulnak fel, amelyeket azután a vér szállít az izmokba, ahol felhasználódnak.
Az átlagos vékony testalkatú felnôtt férfi szervezete mintegy 15 százalék zsírt, a hasonló testalkatú felnôtt nôé pedig mintegy 25 százalék zsírt tartalmaz. A hosszútávfutás élvonalát képviselô sportolók testében ennél is jóval kevesebb a zsírtartalom, de még ez is elegendô arra, hogy izmaikat több napon át ellássa az alacsony intenzitású testgyakorlás céljára szükséges tüzelôanyaggal.

Hogyan használja fel a szervezet ezt az energiát?

Futás közben szervezetünk a futás sebességével egyenes arányban használ el energiát. Ha ez az energia nem pótlódik éppen olyan gyorsan, mint ahogy felhasználódik, izmaink nem képesek munkájukat az eddigi ütemben folytatni, ezért vagy futásunk lassítására, vagy éppenséggel leállásra kényszerülünk.
A testgyakorlás során munkát végzô izmok az általuk tárolt energiát kinetikai (mozgási) energiává és hôvé alakítják át. Ez a folyamat leginkább egy égéssel üzemeltetett gép működésére emlékeztet, melynek során a kémiai energia (a tüzelôanyag) mechanikai energiává alakul át.
Energia akkor termelôdik, amikor a parányi erôművekként működô izomsejtek oxigén jelenlétében szénhidrátokat és zsírokat elégetve az adenozin-trifoszfát ATP néven ismert biokémiai terméket hozzák létre. Az ATP az az anyag, amely az izommunka néven ismert tevékenységet ténylegesen elvégzi.
E folyamatot aerob anyagcserének (aerob metabolizmusnak) nevezik, mivel oxigént igényel.
ATP oxigén hiányában is termelôdhet, de ez esetben kizárólag szénhidrátból, zsír felhasználása nélkül jön létre. Ezt a folyamatot nevezik anaerob anyagcserének (anaerob metabolizmusnak).
Azt, hogy a szervezet a két eltérô energiatermelô folyamat melyikét választja, többféle és igen változó tényezô befolyásolja.