Tájbringás hírek

A kezdetek

1997 a hazai tájkerékpározás kezdô éve volt, mikor versenyek rendszeres rendezésével megteremtôdött a lehetôség a sportág hazai gyakorlására és az elsô Országos Bajnokság megrendezésére. Ôsszel sikerült a kapcsolatot felvenni a szlovák tájbringásokkal, két alkalommal versenyre is kiutaztunk.

A tavalyi év

1998-ban már a külföldi versenyeket is figyelembe véve készítettük el versenynaptárunkat.
A szlovák versenyeken, amikor csak tudtunk, részt vettünk. A bajnokságuk minden futamán elindultunk, és szép eredményeket értünk el. Ezek a következôk:
Július 25­26. Trencsény, normáltávú OB. Felnôttek között 12. Szórádi Balázs, 14. Holluby András, Erdélyi Balázs a nem túl népes ifjúsági mezônyben 2. helyezett, Erdélyi Tibor szeniorban szintén 2.
Október 10­11 Donovaly, normál és hosszútávú OB. Kovács Péter és Holluby András a mezôny elsô harmadában végez, HA különösen jó eredményt ért el hosszútávon. Erdélyi Balázs nagy fölénnyel nyeri mindkét távot az ifik között.

Európa-kupa

Az év kiemelkedô eseménye volt az Európakupa versenysorozat 3 országban.
1. forduló augusztus 7. Nyitra, rövid táv: MElit 74 induló Kovács Péter 34., WElit 34 ind. Józsa Dorka 25., M-Masters 10 ind., ET 5. 2. forduló augusztus 8. Mohi, hosszútáv: MElit 74 ind., KP 27., WE 34 ind. JD 18., M-Masters 11 ind. ET 7. 3. forduló augusztus 12. Lipno normáltáv: MElit 69 ind., Vajda Zs 42., Kovács P. 49., Holluby A. 51., M-Youth: 12 ind., Balla B. 6, Erdélyi B. 8, Vajda P. 10. M-Masters 17 ind., Balla S. 8., ET 11. 4. forduló augusztus 13. váltó: MElit 33 váltó 13. hely (HA, VZs, KP) M-Youth: 1. hely, M-Master: 1. hely 5. és 6. forduló Spanyolországban, Zaragózában került megrendezésre, anyagi okok miatt nem tudott senki elutazni a versenyre.
Az összesített pontversenyben ennek ellenére jó helyezést értünk el: 13 részt vevô ország közül 8.
Egyéniben Kovács Péter indult a legtöbb fordulón, 164 induló közül 44. helyen végzett.

1999

Hazai versenyek, bajnokságok

A versenyeken való indulószám emelése és a nemzetközi gyakorlathoz való igazodás érdekében átdolgoztuk versenyrendszerünket.
Ennek lényege, hogy a versenyek egy része Magyar Kupa futamok keretében zajlik, külön összetett díjazással.
Pontszámítás ­ minden egyes forduló helyezettjei a következôk szerint kapnak pontokat:
1. 25 pont, 2. 21 pont, 3. 17 pont, 4. 14 pont, 5. 12 pont, 6. 11 pont, 7. 10 pont, 8. 9 pont, 15. 2 pont, és minden értékelhetô 1 pont.
A 10 futamból a legjobb 6 eredmény számít. Kategóriák ­ férfi, nôi, felnôtt és utánpótlás.
Nevezési díj ­ egységesen 500 Ft (az 500 Ft-ból 100 Ft egy úgynevezett nyereményalapba megy).
Díjazás ­ mind a 4 kategóriában az elsô hat helyezettnek a nyereményalapban összegyűlt összegbôl megvásárolt értékes díjak, ezenkívül serleg (kupa), oklevél, valamint a leendô szponzorok által felajánlott ajándékok, sporteszközök.
Az Országos Bajnokság elit férfi és nôi, valamint utánpótlás (21 éves korig) férfi és nôi kategóriákban és 3 távon (normál, rövid, hoszszútáv) kerül megrendezésre. A bajnokságon indulás feltétele legalább 4, a bajnokságot megelôzô, a versenynaptárban szereplô tájbringa versenyen való elindulás. A bajnokság kihirdetésénak feltétele legalább 5, a pályát eredményesen teljesítô versenyzô.

Külföldi versenyek

Teljes európai versenynaptár készült, a versenyek száma ugrásszerűen emelkedett. Szinte minden hétvégén van verseny, esetleg több is valamelyik európai országban. A hazai versenynaptárunk egyedüli a 25 versennyel, és azzal, hogy ezek zömében tájfutó versenyhez kötôdnek. Mindenütt másutt jóval kevesebb, de tájfutástól független versenyeket rendeznek.
Idén elôször Világkupa versenysorozat Ausztriában, Cseh- és Spanyolországban októberben kerül megrendezésre. Így egész idényes felkészülés és a szeptemberi OB-k után lehet válogatott keretet kijelölni. Ezeken a futamokon egy férfi és lehetôség szerint egy nôi válogatott csapattal jó lenne résztvenni.

Összegzés:

A tájékozódási sportok közül a legfiatalabb a tájékozódási kerékpározás, dinamikusan fejlôdik, elsôsorban Közép- és Nyugat-Európában. A skandináv országok ­ amelyek a "gyalogos" és sí tájékozódásban egyértelmű és nyomasztó fölényre tettek szert ­ itt jelentôs elmaradásban vannak. Terepeik a ritka úthálózat miatt nem annyira alkalmasak a kerékpáros tájékozódásra, és a mountain bike sportág se különösebben népszerű ezekben az országokban. Mint ismeretes, tájékozódási kerékpározásban 2002-ben Világbajnokság kerül megrendezésre.
Még meglévô helyzeti elônyünk felhasználásával, némi anyagi támogatással és sok, tervszerű és céltudatos munkával jó eredményt érhetünk el a világversenyeken.
Ennek érdekében áldozatvállalásra van szükség azok részérôl, akik úgy döntenek, hogy komolyan vesznek egy fiatal, de bámulatosan terjedô sportágat.
Elsôsorban idôt kell fordítani a kerékpáros technika elsajátítására és természetesen a versenyeken való részvételre. Idôt és pénzt kell áldozni a külföldi versenyekre és a felszerelésre.
Cserébe egy új élmény, új társaság és viszonylag gyorsan jövô eredmények a jutalom.
Téged is várunk a tájbringa versenyeken!

Kedvezmények rendszeresen versenyzôknek

A Speed-Metal kerékpárszalon (Budapest, Baross utca 4.) a tájbringásoknak kedvezményt ad az alkatrész és szerelési áraiból. A kedvezményt a Tájbringa bizottság által kiadott névre szóló kártya alapján lehet igénybevenni. Kétféle kártya kerül kiadásra: "ötös" és "tizes". Aki négy a versenynaptárban szereplô eseményen részt vesz, kap az ötödik versenyen egy "ötös", aki 9 versenyen, az kap a tizediken egy "tizes" kártyát. A kedvezmény mértéke "ötös" kártyánál az alkatrészárból 5, szerelési árból 10%. A "tizes" kártyánál 10 és 50%.

Erdélyi Tibor