"Az Iskolai Tájékozódási Futásért"
Alapítvány díjazottjai 1998-ban

A szegedi székhelyű országos alapítvány Kuratóriuma negyedszer hirdetett eredményt, az országos Közgyűlés keretében.

Két aprónak tűnô megjegyzés a tényleges eredmények elôtt:
­ Indokolt lenne a szaksajtóban, a helyi sajtóban (de még a Nemzeti Sportban is) figyelemmel lenni az Oktatási törvényben foglaltakra, az átmeneti rendelkezések 124. § 13. bek. c.) pontja szerint a jövôben iskolai sportkörökrôl (ISK) írni. A korábbi DSK-k 1996. szeptember 1-jétôl átalakultak (?!) ISK-vá. (Az átalakult sportszervezetek működhetnek "iskolai DSK" megnevezéssel is, de ez túl bonyolultnak tűnik.)
Természetesen az iskolai sportkör feladatait ­ elláthatja az iskolákban működô diáksportegyesület is.
Bízva abban, hogy akit érint, elolvassa a fentieket, és alkalmazza!
­ Szólamokban napjainkban nincs hiány, amely az iskolai tájékozódási futás "támogatását" bizonyítandó elhangzik itt, ott, mégsem sikerült a DIÁKOLIMPIA hivatalos versenyszámai közé felvetetni sportágunkat.
A Magyar Diáksport Szövetség tisztségviselôi (alkalmazottjai) döntik el, mit javasolnak a közgyűlésnek, és utána ott már évek óta nem történik változás! (Van-e egyáltalán képviselôje sportágunknak ezekben a magas szervekben?)
Lehet, hogy nincs! Igen ám, de megalakult az Ifjúsági és Sport Minisztérium (ISM). Új szellemű vezetôit (de magát a Miniszter urat is) indokolt lenne tájékoztatni sportágunk immáron évtizedes problémájáról. Mi változna, ha bekerülnénk a "bűvös" 10 sportágba?
(Elôször is senki és semmi nem írja elô, hogy ez 10 sportág lehet!)
Erkölcsi és anyagi megbecsülésünk növekedhetne a területen és országosan is. És ami a legfôbb, bôvülhetne a résztvevôk létszáma az egyes rendezvényeken, kérdezem, kinek lehet ez közös alapelve, mint az új ISM-nek. (Szegeden került sor már 29 éve az elsô Diákolimpiára ­ Úttörôolimpia ­, erre csak a Tisza 1970-es, a jelenlegihez hasonlóan magas vízállása emlékeztet).
Vissza az alapítványhoz. Sportágunkon belül is vannak problémák az iskolai tájékozódási futás megítélését illetôen (nem az élenjáró társadalmi egyesületekre gondolok itt, mert ôk utánpótlás nevelô lehetôséget is látnak az ISK-k munkájában). Hivatalos lapunk rendszeresen közli az Alapítvány közleményeit, ennek ellenére felmerülhet, hogy többen nem is olvassák ezt.
A Kuratórium felhívásának elenyészô számú szervezet tesz eleget évente. Mindössze nevezés, egy tavaszi-ôszi házibajnokság szervezése a feltétel, és bizony ezt sem veszik figyelembe az ISK keretek között működô szervezeteink.
Az 1998. évi eredmények alapján
1. Schulek Frigyes Kéttannyelvű Építôipari Műszaki Szakközépiskola ISK Budapest (tanárvezetô: Szeredai László)
2. Pusztamérges Általános Iskola ISK (tanárvezetô: Szerencsi Sándorné)
3. Szôreg Kossuth Lajos Általános Iskola ISK (tanárvezetô: Kincsesné Kis Ágnes)
A díjazottak 40 000 Ft értékben bozótruhákat és laptájolókat nyertek el, ezúton is gratulálunk elért eredményeikhez.
Az Alapítvány által juttatott fenti felszerelés díjazás csekély, viszont az adószámunkra befizetett 45 000 Ft azt sugallja, vannak még támogatóink e kerek világban. Köszönjük és várjuk további segítségüket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a négyéves fennállás alatt ­ bért, egyéb személyi jellegű kifizetést ­ nem eszközöltünk!
1999-re is kiírtuk pályázatunkat, az ISK szakosztályok részére.
Beküldési határidô: május 29. (Országos Diákolimpia napja) az Alapítvány címén: 6701 Szeged, Pf. 99.
Várjuk az MTFSZ tagjai (ISK szervezetek) érdeklôdését, akik legalább 2 oldalon leírják szakmai programjukat, közlik a pályázatban részt vevô rajtengedélyes versenyzôik számát. Pozitívan ítélhetô a házibajnokság szervezése, amelyen az iskola bármely tanulója is részt vehet. A házibajnokságok megrendezését a Kuratórium a helyszínen is ellenôrzi.

dr. Tóth Imre Kuratórium tagja