Milyen terepeken, térképeken lesznek a versenyek?
Az idősebb versenyzők számára nem teljesen ismeretlenek a Hungária terepek. Az 1983-as magyarországi világbajnokság egyik terepe volt a Sátormagas, de azóta már több versenyt is rendeztek ott. Fizikailag és technikailag is nehéz terep. A Sümeg melletti Csabrendeki-erdő a VB tartalék terepe volt, végül egy két napos Postás Kupát és egy egyéni OB-t is rendeztek a jól futható tiszta, de változatos domborzatú erdőkben. A Tapolca közelében lévő Újdörögd többek között egy sprint és váltó OB-nak adott otthont, e terep környékén szintén két nap kerül megrendezésre.
A térképek többnyire tízezres méretarányúak lesznek, befutás után le kell adni, de este a napi térképeket visszaadjuk (kivéve a tizenötezres méretarányúakat, amelyek túl sokat árulnának el a következő napi terepről).
Kik a rendezők?
Ezt a Hungáriát tájfutó klubok rendezik, természetesen az MTFSZ megbízásából. A szervezés során a vállalkozó kedvü szakosztályok köre változott, ezért a kiírásban megjelenthez képest van egy kis változás. Végül 4 budapesti ń a Postás-MATÁV SE (1,6), a BEAC (3), a KFKI (4) és a MOM (5) ń, valamint egy vidéki klub, a Tapolcai Honvéd SE (2) rendezi az egyes napokat. Ez a rendezői felállás elsősorban a pályákra vonatkozik, hiszen bizonyos feladatok elvégzésére állandó stábok fognak felállni.
Mibe kerül a verseny egy magyar versenyzőnek?
Ha egyszerűen akarnánk fogalmazni akkor azt kell mondani, hogy a DM-ben megadott költségeket százzal beszorozva kapjuk a magyar versenyzők által fizetendő költségeket. Ez egy kicsit drágább az ez évi magyar rangsoroló versenyeknél, de még mindig jóval olcsóbb a hasonló nagyságú külföldi versenyeknél. Javasoljuk mindenkinek a legkorábbi nevezési határidő betartását, hiszen így a legolcsóbb a verseny. Ez egy teljes hetet kitöltő nyári program, sok-sok kisérő rendezvény és balatoni fürdőzéssel egybekötve, tehát időben el lehet dönteni, hogy ki szándékozik rajta résztvenni.
Hogyan kell nevezni és fizetni?
Nevezni a kiküldött nevezési lapon kell, lehetőleg a magyar nyelvü lap felhasználásával (ilyet kaptak a hivatalosan kiküldött példányokkal a magyar szakosztályok). Ha valakinek csak angol nyelvű van, azzal is nevezhet, de kérjük a rajtengedélyszám beírását a születési idő rublikába és természetesen az előbbi módon kiszámolt költségekkel számolva. A nevezést akkor fogadjujk el, ha a nevezési lappal egyidejűleg az adott határidőig a költségek is beérkeznek. A fizetés történhet banki átutalással, de természetesen készpénzzel is. A verseny gazdasági felelősénél (Riczel Zsuzsanna) bármelyik versenyen számla ellenében megtörténhet a befizetés.
A nyílt kategóriákba a többi kategóriával együtt 6 napra előre kell nevezni a gyerekekre és idősebbekre vonatkozó alacsonyabb nevezési díjért. A helyszínen naponta jelentkezőknek csak edzéslehetőséget tudunk biztosítani, hiszen nem lesz elektronikus kartonjuk, rajtszámuk és esetleg benyomtatott térképük sem.
Elektronikus pontérintés!
A Hungária Kupa rendezősége megkötötte a szerződést a német-svéd SPORTident céggel elektronikus pontérintés ellenőrző rendszerük használatáról. Így Magyarországon és a térségben augusztusban mutatkozik be a SPORTident, amely tavaly lényegében megnyerte a korábban több világversenyen használt Emit-tel vívott csatát és az idén már minden nagy verseny, a svéd ötnapos, skót és svájci hatnapos és most már a Hungária Kupa is ezt a rendszert használja.
Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy Somogyi Lajos és csapata hasonló rendszert fejleszt (az MTFSZ februári közgyűlésén már be is mutatták), de velük egyeztetve úgy döntöttünk, hogy augusztusig nem tudjuk annyira tesztelni az ő rendszerüket, hogy az év legnagyobb nemzetközi versenyén nyugodtan használhassuk. Viszont rájuk való tekintettel elvetettük a SPORTident megvásárlását, ami hosszú távon gazdaságosabb lett volna, mint a bérlet.
A programfüzet részletesen ismerteti majd a rendszer használatát, de aki már most szeretne bővebbet tudni róla az vegye elő a TÁJOLÓ 1998/7-es számát, ahol rövid ismertetőt lehet erről olvasni.
Az elektronikus kártya használatáért bérleti díj nincs, de csapatonként minden megkezdett 10 fő után 4000 Ft letéti díjat kérünk, melyet jelentkezéskor kell befizetni és az utolsó napi célban adunk vissza, amikor a csapat összes kártyáját leadta. Az elveszett kártyáért 4000 Ft-ot kell fizetni.
A szerződéssel a rendezők komoly anyagi kockázatot vállaltak. A bérleti díj is elég magas és anyagi felelősséggel tartozunk a teljes felszerelésért. Reméljük megértitek, hogy az elveszett kártyákért a kártérítést gazdájukra hárítjuk, és kérjük mindenki segítségét a felszerelés megóvásában.
Tudjuk, hogy 4000 Ft nagyon sok, de bízunk benne, hogy verseny után mindenkinek visszafizethetjük a letéti összeget. Ezt a kártyát nehezebb elveszíteni, mint pl. egy hasonló értékű tájolót. A verseny alatt elszakíthatatlan gumiszalag rögzíti ujjunkra, ha pedig levéve a célterületen vagy a szálláshelyen hagynánk el, jó esélyünk van, hogy visszakerül hozzánk, hiszen a kártyában kitörölhetetlenül rögzítve van gazdája rajtszáma.
A szállásokról
A kiírásban többféle szállás szerepel, de úgy gondoljuk, hogy az nem lesz elegendő. Az első angol nevezők már több helyet lefoglaltak a dörögdi ideiglenes kempingben! Ezért kérünk mindenkit, hogy öntevékenyen, igényeinek megfelelően próbáljon a Balaton környékén szállást biztosítani magának. Tanácsért nyugodtan forduljatok az alsópáhoki Hévíz Hotelhez, ahol Bossánszky Kriszti tájfutó lesz segítségetekre.
Az időjárásról
A verseny idején elképzelhető, hogy nagyon meleg idő lesz. A rendezőség erre a megfelelő pályahosszakkal és az átlagosnál több frissítőpont elhelyezésével készül.
Az eredmény megállapítása
Az összetett eredmény számítása úgy történik, hogy a hat eredményből az öt legjobb helyezési számot összeadjuk, holtverseny esetén az utolsó nap eredménye a döntő, az utolsó napon az indulás kötelező. A Hungária Kupák történetében újdonság, hogy egy napi eredmény elhagyható az összetett számításakor. Külföldön, elsősorban a skandináv országokban és a brit szigeteken ez gyakran alkalmazott módszer a nyári többnapos versenyeken. Fő előnye, hogy ha valaki például elszúrja az első napot, nem kell rögtön elmenjen a kedve az egésztől. A skót hatnapos összetett eredményét éveken át egy, idén két eredmény elhagyásával számolják. Az elhagyás miatt persze nem lehet egyszerű idő összeadással dolgozni, a százalék és helyezési szám összeadás közül azért választottuk az utóbbit, mert ez az egyszerűbb és áttekinthetőbb, gyakorlatilag pedig azonos eredményt adnak. A tavalyelőtti mecseki Hungária Kupa erdményei között például alig találtunk olyan rangsoroló kategóriát, ahol az első hat sorrendje eltért volna százalék és helyezési szám összeadásával.
Figyeld a Hungária Kupa honlapját!
http://lazarus.elte.hu/hun99.htm
A honlapon nagyon sok információt olvashatsz, a szállásokról, pályaadatokról, kapcsolódó rendezvényekről (rádiós, lovas és kerékpáros tájékozódási versenyek, térképkiállítás) és még sok egyéb tudnivalóról. Időszakonként frissítésre kerül, újabb és újabb információk birtokába kerülhetsz. Májustól itt követhető majd a nevezési létszámok alakulása kategóriánként és klubonként.
Az égiek is velünk vannak!
Augusztus 11-én, 1842 óta először láthatunk teljes napfogyatkozást Magyarországon. Háromnegyed tizenkettőkor a Hold hatalmas árnyéka nyugat-északnyugatról érkezve két és fél perces teljes sötétség alatt végigsuhan a tájon. A tünemény legjobban Siófok-Sümeg vonalában, a versenyterületen lesz megfigyelhető, mégpedig jó kilátást nyújtó hegycsúcsokról. Külföldi tájfutó barátaitok figyelmét érdemes felhívni erre a lehetőségre és arra is, hogy emiatt még nehezebb lesz szállást szerezni az időszakban. Ezért is tartjuk pár nappal később a versenyt, meg persze azért, hogy ne kelljen a mezőny egy részének lámpával futnia. Ha a várakozásoknak megfelelően ezen a napon bekövetkezik a világ vége, a nevezési díjakat (a kezelési költségek levonásával) visszafizetjük.