Vasslaci a kitüntetett


A mesékben gyakran mondják: "Jótett helyében jót várj!" Ez a mondat, ha nem is túl gyakran, de idônként, az életben is megállja a helyét: Vass László a Budapesti Tájfutók Szövetségének fôtitkára a közelmúltban a Magyar Sportért kitüntetô címet kapta a sportban nyújtott országos jelentôségű, több éven keresztül végzett eredményes munkájáért.

­ Mit gondolsz, minek köszönhetô ez a kitüntetés?
­ Úgy vélem, ezt tekinthetem az elmúlt nyolc év összefoglaló elismerésének. A címet olyan, tíz-húsz éve a sporttal foglalkozó szakemberek kapták, akik sportágukért sokat tettek. Több ismert név van közöttük, és igen jólesett, hogy velük együtt szerepelhettem a díjazottak sorában. Ez a cím komoly erkölcsi elismerés, ami pénzzel nem jár, de azt a munkát, amit evvel elismertek, pénzzel nem is lehetne megfizetni.
­ Hogyan kerültél közel a tájfutáshoz?
­ Szerintem mindenkit valaki beszervezett, engem Halász Miklós hozott ebbe a körbe. Korábban kosárlabdáztam és túráztam, és a túravezetô tanfolyamon Halász Miki oktatta a tereptant. A gyakorlatokon tájfutó térképeket is használtunk, és mivel ez nekem jól ment, meghívott egy versenyre. 1982-ben indultam elôször, nyíltban. Megnyertem a versenyt, és felfigyelt rám Nyitrai Gyuri, aki elcsábított a Törekvésbe. Két-három hét múlva már magammal kellett vinnem a feleségemet is, mert gyorsan megunta, hogy én hétvégeken versenyre megyek, ô pedig otthon vár rám.
Ôsszel jelentkeztem segédedzôi tanfolyamra, és ettôl kezdve már edzôsködtem is. Amit hétfôn tanultam a tanfolyamon, azt csütörtökön az edzésen már alkalmaztam. Ezután még elvégeztem egy edzôi és egy sportvezetôi tanfolyamot.
Idôvel feszültségek támadtak a Törekvés tájfutói és labdarúgói között, ezért engedtem Cser Krisztina csábításának, és átmentem a Gépipari Spartacusba utánpótlásedzônek, az akkor 70 éves Szentpéteri Ákos bácsi mellé. Tanítványaim nagy része is jött velem, és így nagyon erôs csapat alakult ki a Szpariban.
­ Hogyan lettél a BTFSZ fôtitkára?
­ Ez is Cser Krisztinek köszönhetô, nekem a Szpari utánpótlás edzôjeként egy ilyen váltás eszembe sem jutott. Hosszú Aurél bácsi, az akkori fôtitkár már régen vissza szeretett volna vonulni, de nem volt megfelelô ember a helyére. '91-ben azután hirtelen kettô is akadt. Komoly küzdelemben végül is engem választottak fôtitkárrá. Nagy örömmel végzem ezt a munkát, és úgy érzem, evvel megtaláltam azt a feladatot, amit a legjobban tudok csinálni. Szakmailag rengetegen nagyon jók, de kevesen vannak, akik emellett pénzügyi kérdésekre is fogékonyak, és a szervezési munkákat is el tudják látni. Én ezeket a készségeket együttesen próbálom erôsíteni magamban.
Az, hogy én erre a posztra kerültem, nagy váltás volt a Budapesti Tájfutó Szövetségben. Egy korábban kialakult ügymenetet kellett átvennem, és néhol megreformálnom. Eleinte idônként ellenállásba ütköztem, de elég rövid idô alatt kialakult irántam a bizalom.
1992-ben Deseô Lászlóval (azaz Dixivel) és Tonkáné Sávai Máriával elhatároztuk, hogy létrehozunk egy alapítványt a budapesti tájfutó sportért. Ez akkoriban óriási ellenállásba ütközött, végül mégis sikerült tervünket keresztülvinni, és ennek ma is nagyon örülök.
­ Ha jól tudom, a szövetségi munka mellett még mindig edzôsködsz. Hogyan van minderre idôd?
­ Nagyon nincs idôm. Az elsô és legfontosabb feladatom a fôtitkárság, amire megválasztottak. Ebbôl még három évem van hátra, ezt teljes erôbôl végigcsinálom, de nem akarom újra jelöltetni magam. Ezért már keresem a megfelelô utódot.
A második fontos feladat számomra a tájfutáson belül a Tabáni Spartacus SE elnöki funkciója. Mindemellett idônként Csipi Erzsébet csoportjának edzéseibe is besegítek, de ez már csak nosztalgiázás.
­ Nem gondoltál arra, hogy három év múlva visszatérj az edzôi pályához?
­ Elképzelhetô, hogy én leszek a következô Szentpéteri Ákos bácsi, és akkor 48-tól 80 éves koromig edzôsködöm majd, azonban a Szpari vezetése is sok munkát jelent, és ha ott elnökként újraválasztanak, akkor azt el fogom fogadni.
­ Köszönöm a beszélgetést.

Lux Anna