Élversenyzôk sportszerű
versenyzése, életmódja


A tájfutás gyönyörű sportág: egy ismeretlen pálya kihívásának megfelelni, legyôzni önmagam és a nehézségeket, hibátlan tájékozódásra törekedni, öszszemérni magam az ellenfelekkel, eldönteni, ki a jobb! Ezzel szemben az alábbiakban ennek az árnyékosabb oldalával is kell foglalkoznom.

Minden versenyzô, aki kisebb-nagyobb sikereket ér el, elôbb-utóbb rádöbben, hogy ôt többen ismerik, mint ahány sporttársat ô ismer. Ez biztos jele a népszerűségnek, melynek vannak elônyei és hátrányai.
A jobb eredmények eléréséhez a tehetségen kívül hosszú idôn keresztül szorgalmasan végzett kemény edzésmunka szükséges. Az életkor növekedésével a felnôtt korcsoportig az élmezônyben szükséges terhelés mennyisége és intenzitása fokozódik.
Aki sikeres, arra sokan odafigyelnek, ez pedig ­ tetszik, nem tetszik ­ felelôsséggel jár. Mindennapi dolgok, apró megjegyzések nagyobb jelentôséget kapnak akkor, ha olyan mondja, aki reflektorfényben van. Ennek felismerése bizonyos érettséget kíván.
Az érettséggel együtt ki kell alakulni mindenkiben egy értékrendnek: mi az, amit helyesnek tart, mi az, amit nem, mi az, amit megtesz, mi az, amit nem, mi az, amit támogat, mi az, amit elítél. Az értékrend kialakulásában nagy szerepe van a körrnyezetünknek, a körülöttünk élôknek, és fordítva, tetteinknek, véleménynyilvánításunknak is hatása van környezetünkre.
Ha egy menô versenyzô szájából hangzik el: "ez egy sz... térkép" vagy "de vacak verseny volt", az egészen más, mintha egy kevésbé ismert valaki mondta volna. A legjobbak példát mutatnak, jót vagy rosszat, minden megnyilatkozásukkal, cselekedetükkel.
Egy-egy sikeres versenyzô gyôzelme sok társát sarkallja hasonló eredményekre, nem mindegy, mit látnak benne: a tiszta teljesítményt, az edzést, a szorgalmat, a küzdelmet vagy esetleg mást.
Gondoltál-e már arra, hogy sportszerűtlen elôre megbeszélve valamelyik sporttársat végigvinni a pályán, rajtidôt cserélni elônyösebbre, más nevén indulni, és természetesen ragadni, paszszívan a másik versenyzôt követni. (Ezek nem tűnnek jelentôs dolgoknak, mégis mindezekkel bizonyos versenyzô a képességeinél jobb - azaz jogosulatlan - eredményt érhet el.) És ha gondoltál rá, megtetted-e?
Sportszerűtlen a rendezôket, térképet, versenyt szidni. Sok-sok munka elvégzése után bárkinek rosszul esik a pocskondiázás ("csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit"). A felmerült problémákat egymás közt kell megbeszélni, és a kritikát (óvást) bízzuk csapatvezetônkre.
Nagyon ritkán elôfordul, hogy valaki információt akar szerezni egy eljövendô verseny pályájáról, esetleg olyan indul el, akinek bizalmas adatok vannak birtokában. Azt hiszem, ezt mindenki mélyen elítéli.
A menôk figyelik egymást, tudni akarják, ki a jobb, és ha esetleg egy-egy "vagány trükkel" (értsd: csalás, sportszerűtlenség) pillanatnyi népszerűséget el is lehet érni (?), a bélyeg örökre ott marad, és késôbb bizony könnyen megkérdôjelezik a jobb eredményeket is.
A versenyzéstôl kissé elkanyarodva meg kell említeni az egymás iránti tiszteletet: általános köreinkben a tegezôdés, nagy kár, ha ez némelyeknél udvariatlanságba, sôt pimaszságba torkollik, de azt hiszem, nem a tegezôdésben van a hiba oka. Van, aki (vissza)köszönni is elfelejt... Társainkhoz való viszonyunk mellett fontos a természetes környezetünkhöz való viszonyunk is.
A tájfutók híresek a természetszeretetükrôl, ennek egyik jellemzô megnyilvánulása, hogy nem szemetelünk, nem szennyezzük a környezetünket. Maradjon ez mindig így!
Csapatvezetô, edzô szerepe
A sport jellemformáló tevékenység, de irányítást, azaz a vezetô személyiségek nevelô munkáját igényli.
Elôre világossá kell tenni, hogy mit várunk a ránk bízott sportolóktól, követelményeket kell támasztani, és betartásukat folyamatosan ellenôrizni, illetve értékelni kell. Lényeges, hogy a megfelelô elismerés vagy elmarasztalás ne maradjon el, és arányban legyen a tettekkel.
Elmondhatjuk, hogy ­ nem kevés vita után ­ a tájfutók többsége egy véleményen van a sportszerűségi kérdések fontosságának megítélésében, nagyon idôszerűnek tartja a változásokat. A jelenlegi helyzetbôl el kell mozdulnunk, és ha eldöntöttük a legfontosabb irányelveket, akkor a "kirakatban lévôk" ­ vezetôk és élversenyzôk ­ személyes példamutatása lehet meghatározó. Nem várhatunk el olyasmit tanítványainktól, amit mi magunk nem tartunk be.
Nem szabad, hogy a tájfutás egyik erénye, az, hogy nálunk mindenki megtalálja a helyét a kezdôktôl, az amatôr (szórakozásként, ill. az egészségért) sportolóktól a világklasszisokig, hátrányunkká váljon, és a menôkre nagyobb hatással legyenek a negatív jelenségek. Azaz egyidejűleg kell törekednünk az élversenyzôk és a szabadidô-sportoló tanítványaink sportszerűségre nevelésére.
Végül összefoglalom, ami az elôbbiek számára a legfontosabb, a szövetségi kapitány állásfoglalásaként.
Lássuk, mi az, amit a válogatott szintű versenyzôknek mindenképpen be kell tartaniuk (illetve, amit ôk maguk is követendônek tartanak, de sokszor a könnyebb utat választják):

1. Sporttársi kapcsolatok
Az udvariasság és a tisztelet ma nem népszerű fogalmak, pedig azonkívül, hogy megilletik társainkat, fôleg az idôsebbeket, életünket könnyebbé, konfliktusmentesebbé teszik.

2. Versenyzés
A sportszerűtlenség elkerülése azt jelenti, hogy nem teszünk olyat, ami a sporttársak jogos igazságérzetét sértheti, tiszta eszközökkel versenyzünk.

3. Csalás
Nem!
A gyanúja sem merülhet fel annak, hogy egy élversenyzô nem tiszta eszközökkel akar eredményt elérni.
Minden cselekmény csalás, ami a tiszta, mérhetô sportteljesítményt meghamisítja, minden "eredmény", amit a versenyszabályok megszegésével ér el valaki. Pl. ha a pálya teljesítése nélkül akar eredményhez jutni, rajt elôtt információt szerez a pályáról, idegen segítséget vesz igénybe stb.
4. Alkoholfogyasztás és egyebek
A válogatott programjain ­ versenyeken, edzôtáborokban ­ a résztvevôk számára etikai és élettani okokból egyaránt nem megengedett az alkoholfogyasztás, kizáró okot jelent a válogatottból. Nagy megterhelésű versenyeken és edzéseken a teljesítményt rontja, és a regenerálódás idejét megnöveli már kis mennyiség elfogyasztása is.
A magánéletben vagy az egyesület színeiben az ottani normákat kell betartani, természetesen, ha ezek ellentmondásban vannak az elôbbiekkel, akkor nem képzelhetô el a válogatott szintű teljesítmény hosszú távon. Bizonyos határok átlépése azonban (pl. részegség) még ebben az esetben is kizárja a válogatottságot.
Magától értetôdô a dohányzás és az összes drog teljes és szigorú tilalma is. Minden egyéb részletezés nélkül mindkettô közvetlenül (is) rontja a fizikai teljesítôképességet, valamint az idegrendszer működését. Természetesen felléphetnek serkentô, oldó hatások is, de ezek nem tartósak, és rendszeres alkalmazás esetén roncsolják a szervezetet.
Fentiek a válogatottak számára szigorúan érvényesek, és be nem tartásuk (3­4. pont) szankciókat eredményez! Természetesen nem csak én gondolom úgy, hogy ezen elvek minden más sportoló, ill. egészséges ember számára is követésre érdemesek.
Tulajdonképpen ideális esetben fel sem merül, hogy fenti módon korlátozni kelljen valakinek az életmódját, hiszen egy igazi élsportoló pozitív programot épít fel magának, melyben a sporttevékenységen és a tanuláson-munkán kívül a pihenés, alvás, étkezés menynyisége, minôsége is fontos szerepet kap, tehát hozzáállása meghatározza egész életvitelét céljai elérése érdekében.

Hegedűs Zoltán