TRAIL-O

Az IOF aktuális stratégiája szerint sportágunk négy ­ tulajdonképpen egyenrangú ­ szakágat foglal magába: a hagyományos tájfutást (foot-o), a sítájfutást, a tájbringát (MBO ­ mountain bike orienteering) és a trail-o-t.

A többi három szakágat valamilyen szinten már művelik hazánkban, bizottságaink is vannak a szakágak fejlesztésére. A trail-o egyelôre viszonylag fiatal szakág, de például Nagy-Britanniában már évek óta rendeznek bajnokságot is. A szakágnak már elkészült a versenyszabályzata is (a tájbringáé még nem), és hamarosan megszületik egy szabvány a trail-o térképek jelkulcsára. Az IOF idei, júliusi portugáliai közgyűlésén a résztvevôk nem szavazták meg, hogy az 1999-es skóciai VB-n már a trail-o-ban is hivatalos világbajnoki érmeket osszanak. (Egyébként a 2001-es finn VB rendezôi is vállalták, hogy a hagyományos szakág mellett a trail-o versenyt is hajlandók megrendezni, ha addigra az hivatalos versenyszámmá válik.) Az ­ elsôsorban skandináv ­ ellenzôk megfelelô kritériumok meghatározását, illetve teljesítését írnák elô az új szakágak számára, ha hivatalos világbajnokságot akarnak rendezni (pl. a részt vevô országok száma, hányan művelik világszerte, hány ország rendez hivatalos bajnokságot stb.). Ismeretes, hogy az MTFSZ is elôírt 1997-ben feltételeket a tájbringa hivatalos OB megrendezéséért, amit a szakág sikeresen teljesített is.

De mi is tulajdonképpen az a trail-o? Nagyon kerülgetem, hogy bármiféle magyar nevet adjak a szakágnak, inkább körülírom, mit is takar ez a fogalom. A versenyszabályzat ezt 10 pontban foglalja össze:

A trail-o lényege: a megfelelô ellenôrzô pont kiválasztása. A versenyzôknek az ellenôrzô pontokat elôírt sorrendben kell érinteni. A térképen jelölt ellenôrzô pont környékén több bója is található (néhány méterre lévô más tereptárgyakon), melyek közül ki kell választani azt, amelyik a térképen jelölt kör közepén van. A versenyzô választását rögzíteni kell.

A gyôztes az, aki a legtöbb találatot érte el. Azonos találat esetén a pályát gyorsabban teljesítôt kell elôbbre sorolni.

Nincs versenyidô, azaz nincs olyan idôhatár, amelyen túl a versenyzô eredményét már nem értékelik.

Nincsenek kategóriák nem, illetve a fogyatékosság foka szerint.

Szükség esetén a versenyzôk a haladáshoz fizikai segítséget vehetnek igénybe (mindenféle, a fogyatékosok közlekedésében elfogadott segédeszköz ­ a robbanómotoros meghajtás kivételével ­ használható).

A pályát úgy kell kitűzni, hogy azt a mozgásban leginkább gátoltak is le tudják küzdeni. A versenyzôk csak a megjelölt utakat követhetik (akárcsak a sítájfutásban). Minden más terület tiltott a versenyzôk számára.

A versenyzô a terepi tájékozódásban, illetve az ellenôrzô pont kiválasztásában nem vehet igénybe semmiféle segítséget.

A versenyzôk egymással nem működhetnek együtt, tilos ilyen jellegű segítség igénybevétele.

Alkalmasság: az IOF követi a paraolimpiai kritériumot, azaz ezeken a versenyeken minden olyan ember részt vehet, aki a fizikailag egészségesek versenyében fizikai állapota miatt nem tud azonos feltételekkel versenyre kelni.

Az ún. nyílt versenyeken nincs semmiféle megkötés.

Az IOF már említett idei júliusi közgyűlésén ­ Deseô Lászlóval együtt ­ magunk is saját bôrünkön megismerkedhettünk a szakággal. Természetesen itt nem arról volt szó, hogy ki-ki beült egy kerekes székbe, csak az ellenôrzô pontok kiválasztását gyakoroltuk.

A kongresszus résztvevôi számára a rendezôk olyan rövid (kb. 5 km-es) pályát tűztek ki, amely egy több mint 50 éves, 50 000-es méretarányú térképen indult, majd több térképcsere után jutottunk el a verseny utolsó szakaszához, a trail-o versenyhez.

A térkép 1:5000 méretarányú volt, igazából egy rendkívül részletgazdag 10 000-es térkép egyszerű nagyítása (színes tintasugaras printerrel nyomtatták ki). A terep ­ a viszonylag nagy szintkülönbségek miatt ­ valószínűleg nem lett volna alkalmas igazi, fogyatékosok számára rendezett trail-o verseny lebonyolítására, de számunkra, nem fogyatékosok számára megfelelô bemutató volt. A pálya természetesen rendkívül egyszerű volt (1000 m / 80 m szint, 4 ellenôrzô pont), az ellenôrzô pontok tulajdonképpen egy keskeny műútra, illetve dózerútra voltak felfűzve. Az ellenôrzô pontoknál három-négy bója volt látható a terepen, de csak a kör közepén lévônek volt megadva a pontmegnevezése. Ezt a bóját kellett rámutatással kiválasztani. Az ellenôrzô pontok a műúttól 10-20 méterre voltak, melyeket a műútról viszonylag széles szögben lehetett megszemlélni. Egy szalaggal kerítették le a terepet, hogy ne lehessen a bóják közé bemenni (a fogyatékosok kocsijai erre valószínűleg nem is lettek volna alkalmasak). A karton speciális trail-o karton volt, minden ellenôrzô ponthoz több rubrika is tartozott (A-tól E-ig). Mindig a karton megfelelô négyzetébe kellett lyukasztani (a terepen a bójákat jól látható betűk jelölték, illetve egy versenybíró segített az azonosításban).

Az említett versenyen ezeket a szabályokat sajnos még nem ismertem, így én csak úgy lyukasztgattam összevissza. Kicsit el is ragadott a versenyszenvedély, hiszen elég régen indultam olyan tájfutó versenyen, ahol számomra is legyôzhetô ellenfelekkel kerültem össze. Így az utolsó térképcserénél nem vártam meg, hogy elmagyarázzák nekem röviden a szabályokat. Az összetett versenynél emiatt kaptam egy kis idôbüntetést, és a második helyrôl a harmadikra soroltak.

A trail-o bizottság angol vezetôje (Ann Braggins) rendkívül aktív, elhivatott képviselôje a szakágnak. Felmérése szerint 16 tagországban művelik ezt a szakágat, nemzeti bajnokságot egyelôre csak kevés országban rendeznek (Belgium, Finnország, Nagy-Britannia, Ukrajna), de további ötben már kiírták az elsô bajnokság idôpontját (1999­2001). Az élenjáró országokban mind a tájfutó egyesületek, mind a fogyatékosok helyi szervezetei részt vesznek a versenyek szervezésében. Majdnem mindenki hangsúlyozta, hogy a hivatalos világbajnokság kiírása sokat lendítene a szakág nemzeti fejlôdésében, elindításában.

Ha valaki a hazai tájfutók közül érezne magában elég erôt a szakág hazai elindításához, biztosan sok szakmai segítséget kapna Ann Bragginstól, illetve a trail-o bizottságtól.

Zentai László