Az SI (Sportident) elektronikus rendszerrôl

Miután a múlt évben a városligeti parktájfutó versenyen idehaza is kipróbálhattuk, majd a mostani csehországi Mesterek Világbajnokságán (=Veterán VB) találkozhattunk ismét a Regnly elektronikus idômérô rendszerrel (leírását lásd TÁJOLÓ 97/10. 226.), talán érdemes néhány szót ejteni egy újabb fejlesztésű (1997-ben bevezetett) idômérô rendszer jellemzôirôl (TÁJOLÓ 97/2. 37.). Ez utóbbival zajlott a VB után két nappal kezdôdô olasz ötnapos verseny Trentinóban, így többen összehasonlíthatták a két rendszert. Az SI elônyei:

1. "Lyukasztás": Nem számít, melyik kezed(b)en viszed a kártyát, és milyen irányból érkezel a pontra, a pontérintés nem vesz igénybe idôt. Nem vízszintesen, hanem függôleges irányban kell érintkeznie a kártyának, ami után (kb. 0,2 mp) a kontrollegység hangjelzéssel és LED-felvillanással jelzi, hogy a pontérintés megtörtént.

2. Az idôt a kontrollegységek regisztrálják (nem a kártyában lévô chip), tehát csaknem kizárható mindenféle manipuláció lehetôsége, mivel a rajt-, cél- és részidôket minden versenyzô számára ugyanazon "óra" méri.

3. Ebbôl következôen, nincs szükség elemre a kártyában, amelynek működésében emiatt nem következhet be zavar.

4. Az elôzônél kisebb méretű kártyát hagyományos tájoló használata esetén ugyanarra a kezedre erôsítheted, így nem zavarhatja a másik kézben tartott térkép kezelését.

A kártya: tárolja a futó azonosítóját, a rajt-, cél idejét, valamint a részidôket. A pontérintéskor a pont kódját az egység "ráírja" a kártyára.

A regisztrálóegység (SI-egység) univerzális, a különbözô funkciókra programozható, úgymint: rajt- (=elôzô adatok törlése), kontroll- (=ellenôrzôpont) vagy célállomás-funkcióra. A hagyományos lyukasztóval ellátott állványra felszerelhetô.

A szoftver: Windows 95 alapú, alkalmas egy- vagy többnapos versenyekre, speciális (rész)versenyekre (pl. leggyorsabb "kör", leggyorsabb ­ pl. emelkedô ­ szakasz stb.), hazai adatbázis kezelésére, hálózatban történô használatra, és könnyen kezelhetô.

(Forrás: www.sportident.se)

Megjegyzés: A fenti ismertetésre az indított, hogy a csehországi versenyen látható volt, bizony sokaknak gondot okozott a Regnly-card használata. Sok másodpercet veszíthetett, aki "célszerűtlen" irányból érkezett a pontra, így ha nem tudta a csuklóját megfelelô irányba fordítani, elôször meg kellett kerülnie az állványt, aztán esetleg még fel-le is fordítania a kártyát, hogy a papírral ellátott oldalával lefelé "betaláljon" vele a helyére. Többen még meg is nézték a kártyát, hogy látszik-e a rajta lévô ellenôrzô papíron a pötty... ­ hátha szükség lesz rá, mert nem lehet tudni, hogy megfelelôen működik-e a kártya. (Bármilyen hihetetlennek is tűnik, egyik csapattársunk még napokig fájlalta karizom-húzódását a kártyával való "bűvészkedés" ­ egy hirtelen karmozdulat ­ után.)

A versenyzôk költségeirôl: A háromnapos csehországi versenyen 10 DEM-et kértek bérleti díjként, az ötnapos olaszországi versenyen bérleti díjat nem kellett fizetni. A bérelt kártya elvesztése esetére a cseh rendezôk 100 DEM, míg az olaszok 25 000 LIT befizettetését helyezték kilátásba.

KK