A Sítájfutó Bizottság javaslatai az 1998-99-es sítájfutó szezonra
A Sítájfutó Bizottság 1998-99-i elképzelései, tervei, javaslatai:
A bizottság szeretné, hogy a sítájfutás iránt érdeklődők egységes elvek szerint összefogott versenyeken felkészültségüknek, koruknak nemüknek, tudásuknak megfelelő kategóriákban mérhessék össze tudásukat.
Követelmények:
- sítájfutó versenyt tájfutó vagy sítájfutó térképen lehet rendezni.
(A sítájfutó Bizottság évente 3 sítájfutó térképet ad ki hóbiztos terepről.)
(1998 évi elképzelések: Pilis-tető, Nagy-Szoplák, Dobogókő, Prédikálószék térsége, Bükk-fennsík.)
- a pályákat lehetőleg nyomfektető géppel kell elkészíteni, az OB-n a pálya min. 60%-ának kell gépi nyomnak lennie. (a 60% gépi nyom az IOF Sítájfutó Bizottság ajánlása)
- a hazai sítájfutó élet beindításához alapnak tartjuk megfelelő számú (6-8) rövidtávú verseny megrendezését idényenként. (a hazai versenyzők száma, felkészültsége, a hóviszonyok alapján ennek van realitása)
(a rövidtávú verseny nőknél 5-6, férfiaknál 8-10 km útvonal hosszúságú pályákat feltételez.)
- a versenyeken az azonos kategóriában indulók követési ideje minimum 2 perc. (IOF sítájfutó ajánlás) a tömegsport jelleg megtartásával lehetőséget kell biztosítani az élszinvonal, élsport kialakulásának is. Javasoljuk egy szigorú, követelményeken alapuló minősítési, rangsorolási és válogatási rendszer felállítását.
- a verseny rendezés személyi feltételei: elnök, pályakiűző, ellenőrzőbíró. Az ellenőrző bírókat a rendezőkkel történt előzetes egyeztetés után a Bizottság jelöli ki.
- a Sítájfutó Bizottság előzetes egyeztetést végez az Erdészetekkel és Természetvédelmi Hivatalok képviselőivel a sítájfutó versenyek megrendezésének feltételeiről.
Ranglista versenyek:
6-8 verseny. Az N és F 21 pályával megegyező pályát teljesítik a 18, 20, 35, 40-es kategóriában induló versenyzők, így automatikusan felkerülnek a ranglistára. A 14 és 16-os kategóriáknak a korosztálynak megfelelő hosszúságú pályákat kell kitűzni és az eredmények alapján korosztályos ranglistát készíteni. Nevezés és sorsolás a helyszínen. A versenyeken a többi, nem rangsoroló, IOF által elfogadott kategória is szerepel az igények szerint.
Ranglista:
A ranglistára kerülés feltételei:
- aki legalább három ranglista versenyen eredményesen résztvett, amennyiben többön, a legjobb 3 eredmény győztes időhöz viszonyított százalék átlaga számít.
- a versenyszezon idején legalább egy alkalommal sífutó felmérő teljesítése. A felmérő távja N 18-40 és F 16 5-10 km, F 18-40 10-15 km, N 16, F 14 3-5 km, N 14 2-3 km.
Szintidők perc/km N 20-40 F 20-40
I. osztály 400 340
II. osztály 450 400
III. osztály 620 500
Szintidők perc/km N 18 F 18
Arany jelvény 450 400
Ezüstjelvény 600 440
Bronz jelvény 640 600
Szintidők N 16 F l6
Aranyjelvény 500 430
Ezüstjelvény 600 520
Bronzjelvény 730 640
Szintidők N 14 F 14
Arany jelvény 600 500
Ezüstjelvény 730 700
Bronz jelvény 1100 1000
(A feltételt a megfelelő sífutó tudás igazolása indokolja.)
Az N és F 14 kategóriában a magas időszintet az indokolja, hogy ez a legkisebb kategória és csak itt van lehetősége minősítést futni a 14-12 éveseknek is.
A sífutó felmérőket az idény során 3 alkalommal lehet teljesíteni. A felmérőt a Bizottság tartja és hitelesíti. Felmérőnek tekintendők a hazai és nemzetközi sífutó versenyek. Az eredmények hitelesített jegyzőkönyvét be kell mutatni.
Minősítési rendszer:
- I. osztályú az a versenyző, aki a ranglistán 100 és 115% között szerepel, és a sífutó felmérőt I. osztályú szinten belül teljesítette.
- II. osztályú az a versenyző aki a ranglistán 115 és 140% között szerepel, és a sífutó felmérőt II. osztályú szinten belül teljesítette.
- III. osztályú az a versenyző aki a ranglistán 140 és 200% között szerepel, és a sífutó felmérőt III. osztályú szinten belül teljesítette.
- Arany jelvényes az a versenyző, aki kategóriájában 100 és 120% között szerepel, és a sífutó felmérőt Arany szinten belül teljesítette.
- Ezüst jelvényes az a versenyző, aki kategóriájában 120 és 160% körött szerepel, és a sífutó felmérőt Ezüst szinten belül teljesítette.
- Bronz jelvényes az a versenyző, aki kategóriájában 160 és 200% között szerepel, és a sífutó felmérőt Bronz szinten belül teljesítette.
- Rajtengedélyes az a versenyző aki a ranglistán 200% fölött szerepel, vagy a sífutó felmérőt nem teljesítette.
(A rajtengedélyes versenyzőket nyilvántartjuk, de nem rangsoroljuk.)
Országos Bajnokság:
A bajnokságot az idény végén rendezzük, egyben ranglista verseny is. Kategóriák: FN 14, 16, 18, 21. Bajnoki cím csak olyan kategóriában írható ki, ahol az adott évi ranglistán legalább 12-en szerepelnek. Bajnoki cím csak olyan kategóriában érhető el, amelyben legalább öt versenyző értékelhető eredményt ér el. Bajnokságon sífutó felmérő nem teljesíthető, nem kerül megrendezésre. Az indulás feltétele az adott évben a ranglistán való szereplés.
Előnevezés írásban az MTFSZ címén.
Válogatottság:
l. osztályú sítájfutó és legalább II. osztályú tájfutó minősítés elérése.
A feltételek megléte esetén a Bizottság javaslata alapján az MTFSZ elnöksége hagyja jóvá.
Utánpótlás:
A sítájfutás népszerűsítése és a színvonal emelése érdekében az utánpótláskorú versenyzők részére igény szerint sífutó oktatást szervezünk. Távlati elképzelés a szakág diákolimpiai versenyének megrendezése.
A működési kiadásokat a versenyek nevezési díjaiból és külső forrásokból tervezzük biztosítani.
A Sítájfutó Bizottság üléseit a ranglista versenyek helyszínén tartja, az idény során min. havonta egyszer, az ülés nyitott. Szeretnénk a Bizottság működési területét kiterjeszteni minden olyan régióra ahol a sítájfutásra igény van.
Távlati terv valamennyi, a világbajnokságon szerelő kategóriában Országos Bajnokság megrendezése.
Sítájfutó Bizottság
Vissza a Tájoló 1998/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!