Versenyszervezés és rendezés


Az 1997. évi MMG Kupa rendezése során szerzett tapasztalatait írja le Kissné Ferencz Éva az alábbi cikkben. Az útmutató elsôsorban kis létszámú, nem rangsoroló versenyek szervezéséhez nyújt segítséget. Vannak rendezési feladatok, ami többféleképpen elvégezhetô, ez a leírás egy adott, kipróbált megoldást javasol. A leírás más elemei viszont bármely verseny szervezésénél felhasználhatók
(Szerk.)
1. A verseny idôpontja
Ez általában adott, ehhez kell alkalmazkodni.

2. A verseny helyszínének kiválasztása

3. Versenykiírás 4. A terep felmérése
5. Pályatervezés
A tervezésrôl külön nem akarok írni, de a végleges pályák ismeretében egy-egy vezértérkép rajzolása minden kategóriából. A pályaadatok kiszámítása.

6. Pályák megrajzolása

7. Egyéb elôkészítés 8. A verseny napján
a) A felvezetésre az elôzôleg megszervezett formában kerül sor.
b) A felvezetéssel egy idôben a kiszalagozást is meg kell csinálni. Szalagozni a tájékoztatóban megadott utolsó ismert ponttól (parkoló, tömegközlekedési eszköz) szükséges. Tájékoztató táblák kihelyezése.
c) Rajt felépítése: Rajtfelirat kihelyezése, térképrajt megjelölése bójával, kordonok megépítése, versenyterület megjelölése. A VK és a Rajt kiszalagozása, a VK-ban tájékoztató tábla kihelyezése (rajt iránya, távolsága, szalagozás színe). Lapozó óra kihelyezése, csipogó vagy valamilyen hangadó eszköz felszerelése, elôtte kipróbálása. A rajtkordon elôtt tájékoztató tábla kihelyezése a nôi és a férfi kategóriák elhelyezkedésérôl. A lapozó órát lehetôleg úgy helyezzük ki, hogy azt mindenki jól láthassa. Egyéb információk elhelyezése (tiltott területek, erdôirtás, kódcsere). A térképek kihelyezése megfelelô sorrendben, megjelölésük egységes és jól látható legyen. Pótszimból, térképzacskó kihelyezése. Rajtszemélyzet felállása. Pótnevezetteknek térképrajzoló hely kijelölése, megfelelô eszközök elôkészítése (vezértérképek, üres térképek, íróeszközök, szimbólok). Szemetes zsák kihelyezése. Ha van olyan kategória, ahol önberajzolás van, annak a helyét is úgy kijelölni, hogy a többi kategóriát ne zavarják.
d) Cél felépítése: Célfelirat kihelyezése, a gyűjtô ponttól a szalagozás, célkordon megépítése. Öltözôsátrak felépítése. Tájékoztató információk kihelyezése (kategóriánként pályaadatok, rajtoltatás menete, díjazás és eredményhirdetés várható idôpontja, rajt helye és távolsága). Idômérôhely (célvonal) és az értékelés helyének kijelölése. Az eredmények kifüggesztésének a helyét elôkészíteni. Szemetes zsákok kihelyezése. Jelentkezô hely felállítása. A személyzet felállása. Mindenféle technikai eszköz elôkészítése.
e) Gyerekverseny megszervezése: A gyerekverseny helyének és idejének kifüggesztése a VK-ban. A pálya kiszalagozása. Értékelés, díjazás. Erre külön felelôst jelöljünk ki.
f) Jelentkeztetés: A jelentkeztetés lehetôleg minél rugalmasabban és gyorsabban történjen. Az elônevezettek részére a már elôkészített kartonokat odaadni. Ha lehet, csapatonként már elôkészíteni. A pótnevezetteket – szerintem – nem feltétlenül az elsô szabad helyre kell betenni, hanem az utolsó elônevezettek idejének valamilyen százalékában (pl. 2/3, 3/4) kell elkezdeni a szabad idôket kiosztani. Evvel büntetjük is ôket, illetve a rajtszemélyzetnek elég idôt hagyunk az esetleges plusz térképek megrajzolásához. Esetleg, ha van elég személyzet, akkor a kiskartont a jelentkezés pillanatában kitöltve (név, egyesület, rajtidô) megtartani, és azt a célszemélyzetnek átadni. Evvel folyamatos képet alkothatunk a még versenyben lévôk létszámáról, illetve a verseny vége felé a rajtidô és a versenyidô ismeretében könnyebben tudunk eredményt hirdetni. A jelentkeztetést a nullidô elôtt min. 1/2 órával elôbb fejezzük be, hogy a rajt idôben megkapja a megfelelô papírokat. Gondoskodni kell megfelelô mennyiségű váltópénzrôl, nyugtatömbrôl. Ha van olyan kategória, ahol önberajzolás van, azoknak elegendô idôt hagyjunk, nehogy egymásra torlódjanak egy esetleges lassú rajzolás miatt.
g) Rajtoltatás: A rajtban törekedjünk arra, hogy a nullidô ne csak tervezett legyen. A stoppert akkor kell elindítani, amikor az elsô versenyzôk elhagyják az utolsó kordont. Legalább két órát kell elindítani, és az egyiket a célba eljuttatni. A rajtszemélyzet a jelentkeztetôktôl megkapja azt a tömböt, amin az összes induló rajta van. A rajtban ezt kell egybevetni a kordonba beállókkal. A papíron megjelölni azokat a versenyzôket, akik elindultak. A beálltak kartonját valamilyen elôre megbeszélt jellel megjelölni. Ezalatt a lapozó órát minden percben elôreállítani. A térképeket mindig úgy helyezni, hogy egyet rögtön ki lehessen venni. Folyamatosan ellenôrizzük a térképek mennyiségét. Azokat a kategóriákat, amikre viszont már nincs szükség, összeszedhetjük és eltehetjük. Az utolsó versenyzô elindulása után a rajtot lebontani, mindent összeszedni, és átmenni a VK-ba, ahol már várják az erôsítést.
h) Érkeztetés: A beérkezô versenyzôk kartonjait elvenni, és azokat folyamatosan megszámozni. Ez a szám egyezik az idômérôk sorszámával, amire ráírják a versenyidôt. A beérkezettnek frissítôt adni.
i) Értékelés: Elsô lépésként az ellenôrzô kartonokkal egybevetjük a leadott kartonokat. Ha hibás pontfogás van közte, azt megjelöljük. Az érkeztetéstôl megkapott slejfniket és a kartonokat összeegyeztetik, és abból kiszámítják a versenyzô idejét. Ha van rajta kiskarton, akkor arra is rá kell írni az idejét. Ezután a kiskartont le kell tépni, és minél elôbb kifüggeszteni. Ha nincs kiskarton, akkor elôkeresni és átvezetni arra az idôt, és azt kitenni. A rajtból visszahozott jelentkeztetô papíron megjelölni a beérkezett versenyzôket. A kartonokat ezután kategóriánként szétválogatni, és egybôl idôrendbe tenni. Ha egyéni versenyt rendezünk, így gyorsan és könnyen tudunk eredményt hirdetni.
Csapatversenynél evvel párhuzamosan a csapatok eredményeit is ki kell írni. Ennél több nehézség is felmerül. Ha lehet, a jelentkeztetés után kiírni minden kategóriában minden olyan egyesületet, ahol megvan a csapat. Ez csak bizonyos létszámig megoldható.
j) Eredményhirdetés: Az eredményhirdetés elôtt a díjakat már szortírozzuk ki, ha lehet, tegyük is ki, hogy lássák. Ha az értékelés gyorsan dolgozik, akkor az eredmények közlése gyorsan és rugalmasan fog történni.
k) A verseny zárása, bontás: Amikor az utolsó versenyzô is beérkezett, vagy megfelelô idô eltelt az utolsó elindulása után, akkor elkezdhetjük a bontást. A tereprôl az állványok behozása, a stekkek leszedése és a szórópapír összeszedése. Utána az állványok szortírozása, a bóják megszámolása. A cél lebontása, sátrak lebontása, kihelyezett eredmények összeszedése, szemét begyűjtése.

9. A verseny után



Vissza a Tájoló 1998/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!