Nyírségi Ôsz három tételben

(Kisléta ­ Harangod ­ Nyírbogát)

A Nyírség az Alföld egyik legváltozatosabb, legszebb tája. A víz és a szél felszínformáló tevékenységének köszönhetôen jellegzetes képzôdmény a futóhomok, amelynek vastagsága helyenként a 30 métert is meghaladja. Ezen a tipikus, apróbb domborzati formákkal tarkított, tiszta, jól futható nyírségi terepen ez év október 23-24-25-én háromnapos verenysorozaton vettek részt nemcsak a hazai, hanem külföldi tájékozódási futó versenyzôk is.

1. tétel:

avagy "Jövôre kellene ellenfél a szegedieknek"

Pénteken, a versenysorozat elsô napján az MTFSZ megbízásából a Szabolcs-Szatmár- Bereg Megyei Tájékozódási Futó Szövetség a Magyar Köztársaság 1998. évi Egyesületi Váltóbajnokságát rendezte. A verseny pályakitűzôi és egyben a térképhelyesbítôk Zelei Ferenc és Gidófalvy Péter sporttársak voltak, akik a szeptemberi rádiós VB helyszínétôl keletre esô területet helyesbítették.

A verseny tapasztalatairól Kovács András elnökhelyettest kérdeztem, aki így nyilatkozott:

­ Rendezéstechnikailag nem nehéz bajnokság. A naprakészségrôl annyit, hogy pénteken volt a verseny, a térkép szerdán nyomódott és csütörtökön rajzolódott be. A helyesbítôk az utolsó pillanatig kivártak, hogy minél naprakészebb térkép készüljön el.

Elhangzottak olyan vélemények, hogy a nagyobb egyesületek maguknak találták ki ezt a rendezvényt, kizárva a kisebb szakosztályokat. Véleményem, hogy ez a rendszer az utánpótlás-nevelésre helyezi még jobban a hangsúlyt, de ez a két OEVB létszámában nem látszik meg. Lehetséges, hogy lenne még egypár szakosztály, ahol összejönne még egy-egy csapat, csak valamely korcsoportban gyengébbek, és így nem neveznek.

Kovács András megjegyezte továbbá, hogy azok a váltók szerepeltek jól, ahol a versenyzôk kiegyensúlyozottabbak voltak, illetve a saját kategóriájukban az elsô helyeket szerezték meg. Imponáló volt a SZVSE férfi csapatainak vetélkedôje (1-3-5) helyezettek, és a nôi váltó gyôzelmét is kiszurkolták egy jó hajrával. Szoros volt a férfi 2-3-4 hely is. Egyébként igyekszünk a jövô évi ONEB -en is hasonlóan jó térképpel és rendezéssel készülni.

Az alcímben szereplô nagyon találó megjegyzést a Tájoló 1998/9. számában olvashattuk "Zsuzsi és Józsó" tollából. Ennek kapcsán Gera Tibort, a SZVSE edzôjét kérdeztem ("faggattam") a siker titkáról, hiszen gondolom, hogy ô sem igazán tervezte be ezt a bűvös 200 pontos álomhatáron felüli teljesítményt az egyesületi pontversenyben.

­ Semmi rendkívüli nincs a dologban. Így is 225 pontot gyűjtöttünk össze, pedig Oláh Kati be sem került a csapatba, hiszen a "kis(mama)padon ült". Tettük a dolgunkat, s a tétversenyekre jobban koncentráltunk, s jók voltak a formaidôzítések is.

A helyezettek az MTFSZ szépen kidolgozott érmeit kapták, valamint Compea reklámpólót OEVB felirattal.

2. tétel:

Világranglista-EKO Kupa Harangodon

A szombati versenynapon a Nagykálló melletti Harangodon zajlott EKO-KELET KUPA VILÁGRANGLISTA verseny a Nyíregyházi Konzervgyár SE rendezésében, 65 klub 572 befutójának résztvételével.

Az EKO Kupa tulajdonképpen két versenybôl állt. Délelôtt került sor az elit kategóriák világranglista versenyére, délután pedig a többi kategóriák rövidtávú versenyére, abból a meggondolásból, hogy a nézôk és a délután futó versenyzôk is megtekinthessék a délelôtti futamot.

A délelôtti világranglista futamot követôen, közvetlenül a befutás után, néhány élvonalbeli versenyzôt arra kértem, hogy mondják el véleményüket a pályán nyújtott teljesítményükrôl. Íme a válaszok:

Dénes Zoltán: "Kicsit bozótos, csalános, olykor magasfüvű volt a terep. Technikailag egyszerű volt a pálya, a terep adottságait jól kihasználták a rendezôk. A korábbi sérülésembôl kilábalva indultam a versenyen. Maximum 1-2 perc maradt bennem. Ma nekem mindenképpen a 3. hely lett kiosztva."

Gordos Mónika: "Mint utólag kiderült a részidôk alapján, a harmadik helyen álltam. A futás jól ment. Nem hibáztam a 10. ellenôrzôpontig. A gödör pont viszont megtréfált, és csak keringtem és csak keringtem körülötte."

Oláh Anikó: "A 2. ellenôrzô pont után már befogtam Lubinszki Marit. Felváltva figyeltük egymást, s egyikünk sem mert elfutni. A tegnapi hosszú pálya sokat kivett belôlem, de azért így is sikerült 100%-os teljesítményt nyújtanom."

Bokros Andrea: "A verseny elôtt megfáztam, így nem nagy reménnyel indultam neki a versenynek. Úgy látszik, hogy rápihentem, és nagyon szép volt az erdô."

Lubinszki Mária: "Sajnos már az elején hibáztam, s emiatt Oláh Anikó utolért. Ez végül is öröm is meg bánat is egy ilyen hosszú pályán. Nem keseredtem el, nem éreztem magam vesztesnek, s igyekeztem a maximumot hozni. Nagyon jólesett a célban a DTC biztatása."

A két verseny között az ünnepélyes megnyitót megelôzôen mutatkozott be a Nagykállói Majorette csoport és Fúvós Zenekar.

Hegedűs András IOF ellenôr, aki egyben az EKO Kupa ellenôrzô bírója is volt, röviden így összegezte tapasztalatait:

­ A két rendezôgárda jól megosztotta a feladatokat. A világranglista verseny pályakitűzôje, Zsigmond Tibor és diósgyôri segítôi kifogástalan munkát végeztek. A jó pályákon izgalmas versenyek zajlottak. Kár, hogy a nemzetközi mezôny a várakozásoknál kisebb és gyengébb volt. A terepen az ellenôrzés során alig találtam kifogásolni valót, sôt kimondottan élveztem a pályakitűzôk (Hrenkó László és József) helyismeretét és rutinját...

Külön ki kell emelnem a verseny külsôségeit, melyek példamutatóak, sôt bôkezűek voltak, és messze ellensúlyozták a kisebb problémákat.

A rendezôség , a fáradhatatlan mindenes Csekk Sándor irányításával kimagasló munkát végzett...

Az elsô napi verseny után a versenyközpontban világranglista kategóriák eredményhirdetését megelôzôen színes kulturális programnak tapsolhattak a résztvevôk (divatbemutató, jazzbalett, népi tánc). Ez valóban gálaműsor volt a javából.

Az IOF ellenôr és mások szerint is, sajnos, de az eredményhirdetés szomorú színfoltja volt, hogy a nagyon színvonalas és ünnepélyes eredményhirdetésen a férfi gyôztes és néhány (hazai) helyezett nem jelent meg. Csekk Sándor a verseny fôszervezôje tömören így fogalmazott: "Versenyezni megtanultak, sportszerűen viselkedni nem!"

Az est zárásaként a verseny résztvevôi illetve a szervezôk az immár hagyományosnak mondható jó hangulatú Tésztapartin illetve Fogadáson vettek részt. A svédek és finnek spotolói szerepkörben vettek részt, de hazájuk és szövetségük nevében köszöntötték a város és megye polgármestereit, elnökét, alelnökét és a sportolókat, rendezôket.

3. tétel:

Kelet Kupa Nyírbogáton

A vasárnapi normáltávú Kelet Kupának Nyírbogát adott otthont. Az iskolaudvarban felállított célban könnyebb volt elviselni a borúsabb és hidegebb idôt. A versenynap a jó futóknak kedvezett, mivel a terepre a változatos alföldi erdô (akác, nyárfa), az egyszerű domborzat volt a jellemzô.

"Sajnos a rajtba való szakszerű szalagozás elmaradt, s az utolsó pillanatban Kiss Zoltán ­ tűzoltó gyorsasággal , rendôri segítséggel ­ igyekezett a rendezôk hibáját kijavítani. Ezt követôen már a szokott mederben, zökkenômentesen zajlott le a verseny. Sôt ­ amennyi idôt elvesztettünk a rajban, azt behoztuk a célban ­, hiszen az igazán ünnepélyes eredményhirdetést sikerült 30 perccel elôbbre hozni."

A két nap összesített eredményeinek kihirdetése elôtt ismét a majoretta csoport és gyermek fúvózenekar szórakoztatta a sportolókat. A rendezésben elôforduló hibákat, melyeket a rendezôk igyekeztek korrigálni, kárpótolta az értékes díjazás, melyeket a polgármesterek, a Megyei Közgyűlés Elnöke, Alelnöke és a Megyei Sportigazgatónô adott át.

Az eddigi Kelet-EKO Kupa történetében az idei volt a legrangosabb, hiszen 14 országból 572 befutót számláltak, tudtuk meg Csekk Sándor versenyelnöktôl. A versenysorozat egykoron a Glóbus Kupa nevet viselte, de négy éve Kelet-EKO Kupa néven rendezik a viadalt. A nemzetközi szövetség, az IOF két éve döntött arról, hogy ez a verseny egyben világranglista verseny is.

Ebben az évben a Postás Kupa mellett a mi rendezvényünk számít bele a világranglistába. Zökkenômentesen, óvás nélkül (néhány kisebb problémától eltekintve) zajlott le a verseny ­ mondta a versenyelnök