Tájbringa Országos Bajnokság

A Tájoló olvasói a tavalyi számokban már értesülhettek arról, hogy 1997. november 15-én Szentendre-Lajosforrás térségében rendezi a Hegyimazsolák Szentendre SE az elsô Tájékozódási Hegyikerékpáros Országos Bajnokságot. A bajnoki futamban 33 versenyzô indult, köztük ketten külföldrôl, Szlovákiából, így az esemény nemzetközi rangra emelkedett. A verseny Kállay Péter polgármester ünnepélyes megnyitója után sikeresen lezajlott, errôl és az eredményekrôl kérdeztük a rendezôket és a résztvevôket.

Milyen módon folyik egy ilyen verseny?
A versenyzôk 2 percenként rajtolnak kerékpárjukkal. Az ellenôrzôpontok a tájfutásban megszokottak, a különbség az, hogy a lyukasztó gumiszálon lóg, hogy a kerékpárhoz erôsített kartonhoz oda lehessen húzni.

Milyen hosszú volt a pálya?
14,8 km volt a légvonaltáv, amelyen 12 ellenôrzôpontot kellett érinteni, és 630 méter szintkülönbséget legyôzni. Természetesen légvonalban csak a madarak tudnak közlekedni, a versenyzôk csak az erdei utakat, ösvényeket használhatják, így a valójában megtett táv ennél jóval több, attól függôen, ki mennyire tudta kiválasztani és követni az optimális útvonalat.

Az idôjárás mennyiben befolyásolta az eredményeket?
A verseny elôtti napokban sok csapadék hullott, így az utak nagyon sárosak, nehezen kerékpározhatók voltak, fizikailag jóval nagyobb volt az igénybevétel, mint száraz idôben. Ezért a tájékozódási tudás mellett döntô szerepet kapott az állóképesség. Szerencsére a verseny orvosának, dr. Horváth Istvánnak nem akadt munkája a csúszós lejtôk ellenére sem.

A bajnoki címet meglepetésre Dosek Ágoston, a Testnevelési Egyetem 42 éves tanára nyerte, ôt kérdezzük a versenyrôl.

Milyen módon sikerült elérni ezt a szép eredményt?
Már több mint 20 éve foglalkozom tájfutással, így volt idôm a tájékozódásban rutint szerezni, szívesen kerékpározom is. A verseny elôtti két hónapban rendszeresen "csavarogtam" térképpel, kerékpáron a Budai hegyekben. Egyetlen problémám a terepen csak a 11-es ellenôrzôponthoz vezetô ösvényen adódott, amely idônként eltűnt a ráhullott igen csúszós avar alatt, és kidôlt fák is nehezítették a haladást.

Mi a véleményed a verseny rendezésérôl?
A Hegyimazsolák kiváló pályát tűztek ki, jó ötlet volt a célt érintô kétkörös pályavezetés. Jólesett a célban a meleg tea és zsíros kenyér. Remélem, a jövôben is indulhatunk Szentendre környékén versenyeken a most bizonyított gárda rendezésében.

A verseny legfiatalabb és egyúttal egyetlen szentendrei résztvevôjét, a 15 éves Erdélyi Balázst kérdezzük, aki 12. helyével a mezôny elsô harmadában végzett, ami igen jó teljesítmény.

Én a gyôztessel ellentétben elsôsorban hegyikerékpáros (cross country) versenyeken indulok, tájékozódásban nem vagyok túl erôs. Ha nem ütközik CC versennyel, elindulok tájfutóversenyen is. Most a verseny alatt többször túlmentem a pontokon, amit az is mutat, hogy a gyôztes 23,75 kilométeres útvonalon tette meg a távot, míg én a kilométeróra szerint 29 km-t tekertem. A verseny végére eléggé kimerültem, jövôre az állóképességemen és tájékozódási tudásomon javítanom kell. Örülök, hogy edzôm, Holluby András a második helyen végzett a bajnokságban, közös munkával remélem jövôre mindketten javítunk helyezésünkön. Jó lenne, ha a mountain bike iránt érdeklôdôk minél többen csatlakoznának egyesületemhez, a Hegyimazsolákhoz, jelentkezni Szentendrén a Dunakanyar krt. 22-ben, a Balázs kerékpárboltban lehet.