I. Palóc Tájékozódási Triatlon

Magyarország elsô teljes tájékozódási triatlon versenye
Balassagyarmat/Nyírjes, 1997. augusztus 17.

Már évek óta foglalkoztatott minket egy ilyen verseny gondolata, ezért tavaly örömmel vettünk részt az Alpok-Adria kupa tájtriatlon versenyén. Nagy élmény volt, de elhatároztuk, hogy ha egyszer mi is rendezünk hasonlót, akkor igyekszünk a teljességre törekedni, azaz mindhárom számban tájékozódási feladatot adni.
Valószínű mindez csak terv maradt volna, ha nem keres meg minket Révész László, a helyi Vitalitás triatlon egyesület vezetôje azzal, hogy az általuk évek óta megrendezett országos és nemzetközi Palóc triatlon keretében csináljunk tájékozódási versenyt is. Megegyezésünk szerint mi a szakmai elôkészítést, ôk pedig a stábot biztosították.
A tájfutás lebonyolítása sima ügy. Idén már a tájbiciklis versenyek rendezésében is komoly gyakorlatot szereztünk, így ez sem probléma. Az úszás már keményebb dió. Még nem hallottunk arról, hogy valaki ilyet rendezett volna. Úgy döntöttünk, hogy az elsô ilyen versenyen nem tűzünk ki nagyon nehéz feladatot a versenyzôk elé, annál is inkább mert az indulók egy részét a triatlonosok közül vártuk. Legyen tehát egy 500 méteres pálya három egyszerű ellenôrzôponttal. Gond a térkép. Valamilyen elôérzettôl vezérelve a télen egyszer jégen lehelyesbítettem a tó belsejét, azaz a nádasok alakját, mindezt még a triatlonosoktól kapott felkérés elôtt. Így már csak a tópart helyesbítése maradt, a verseny elôtt két héttel azt is megcsináltam (a téli és nyári helyesbítés együtt kb. 3 óra volt), másik 3-4 óra alatt pedig az OCAD rajz is elkészült, amit aztán Gábor bátyám alkotott kész térképpé. Ezt 720 dpi-vel extra papírra kinyomtattuk színesben, 1:3500-as méretarányban. Színes fénymásolón ezt kicsinyítettük le 70%-ra, így 8 db 1:5000-es térkép került egy A4-es lapra. Átlátszó öntapadós műanyag fóliával vontuk be, bízva abban, hogy kibírja az úszást. Ez a térkép egyben az úszáshoz használt karton is volt, és ún. kábelkötegelôvel erôsítettük a rajtban a versenyzô csuklójához.
A versenyre elôzetesen 13 nevezés érkezett, de vasárnap, a verseny napján 27-re duzzadt az indulók száma. A triatlon váltó OB után, 14.00 kor vágott neki az elsô versenyzô a távnak, a többiek két percenként követték.
Az úszás rajtja egy horgászstégen volt , ki-ki vérmérséklete szerint fejessel indult vagy bemászott a vízbe. Az elsô pont egy kis öböl volt a túlparton, a második egy vízben álló fatuskó, a harmadik pedig a tó zsilipje, ezután már a depó következett. Itt a rutinosabban öltözô triatlonosok elég gyorsan végeztek, a tájfutók jobban szöszmötöltek, volt aki teljes bozótfelszerelést vett fel. Pedig a kiosztott tájékoztatóban jeleztük, hogy a pályák elkerülik a bozótos, csalános részeket, így akár fürdôruhában is teljesíthetô. A bicikli és futás közös kartonját is itt vették magukhoz a versenyzôk.
A depó kijáratában újabb térképet kaptak a biciklis pályával. Ez a logikus útvonalon haladva 9 km volt 6 ponttal, kb. a pálya felérôl még részidôket is kaptunk a helyi rádióamatôrök jóvoltából. Technikailag lényegesen egyszerűbb volt mint egy átlagos tájbiciklis pálya, bár a triatlonosoknak nyilván ez sem volt könnyű. A legnagyobb nehézséget valószínűleg a néhol igen mély homok okozhatta. A végén újra a depó következett. Némi galibát okozott, hogy a tájfutók nem ismerték a depó szabályait, miszerint ott csak tolni szabad a biciklit.
Ezután jött a futás, a depó kijáratában újabb térkép a tájfutó pályával, légvonalban 3km, 8 pont. A bozót elkerülése miatt úgy alakítottuk ki a pályát, hogy az ösvényekrôl alig kellett letérni. Ez a tájfutóknak így igen egyszerű volt, de a triatlonosok leginkább itt véreztek el.
Még a triatlonosok örökös szpíkrét, Péter Attilát is sikerült rábírni a versenyzésre, ami azért nem volt nehéz dolog, mert ô is 12 évig aktív tájfutó volt, biciklit és sisakot tôlünk kapott. ő 06-ra, két triatlonos után indult, és elsônek ért be. Aztán jöttek a többiek is, triatlonosok, tájfutók, montisok vegyesen, és persze közülük néhányan több sportágat is "megülnek" egyszerre. Az úszásnál használt térkép-kartont is csak itt vettük el. Ez nem váltotta be tökéletesen a hozzá fűzött reményeinket: a térkép elázott a fólia alatt is, de azért végig olvasható maradt, és nem mállott szét. Tehát funkcióját betöltötte.
A részidôtáblázatból kiderül, hogy az úszásban a triatlonosok voltak a legjobbak, ez érthetô is, hiszen ôk edzenek erre a sportágra. Itt a legjobb idô Straubinger Györgyié lett, aki válogatott triatlonos volt. A biciklizés után már kezdett kialakulni a végsô sorrend, de pl. Straubinger még itt is negyedik abszolútban, valószínűleg ösztönösen megérezte, hogy érdemes az utána indult Weiler Zsolttal mennie. Az ifi fiúk gyôztese, Sándor Dániel is ezt tette, de neki a futás során is sikerült lépést tartania a késôbbi abszolút gyôztessel. Weiler Zsolt gyôzelme egyáltalán nem meglepô, hiszen aktív triatlonos, de elôtte hosszú ideig tájfutó volt. A szenior gyôztes, Bacsó Attila hasonló cipôben jár, azzal a különbséggel, hogy ô párhuzamosan űzi a két sportágat. Nagy örömünkre mind a 27 induló hibapont nélkül teljesítette a pályákat, és a tervezett 1 órás gyôztes idô is egészen jól bejött. A versenyen mindenki azonos pályákat teljesített, az értékelésnél négy kategóriát különböztettünk meg.

Amennyiben a Palóc triatlon rendezôi jövôre is be tudják illeszteni versenyük programjába ezt a számot, úgy lesz folytatás, már gyűjtjük ötleteinket a verseny továbbfejlesztéséhez.