A különbözô felmérési lehetôségek értékelését folytatom a sorozat záró részében.
A mozgáskoordináció megfigyelése történhet az erdôben, megfelelô partnert találva, vagy akadálypályát építve. Az elôbbihez futótudásban hasonló társat kell találni, az utóbbihoz alkalmas akadályokat. A megfigyelônek mindenképpen nagy szakértelemmel kell rendelkeznie, hogy a mozgás apróbb-nagyobb változásaiból megfelelô következtetéseket tudjon levonni.
Az erô mérése eszközigényes módszer, erôgép kell hozzá. A megfelelô gyakorlatok és terhelés kiválasztásához nagyon fontos a szakértelem és elôny a tapasztalat.
A vérkép meghatározása csak orvosi laboratóriumban történhet, az eredmények értékelése pedig orvosi feladat. Érdemes legalább évente vérvizsgálatot csináltatni mindenkinek, nem csak a fizikailag aktívaknak.
A laktátküszöb mérhetô hordozható készülékkel is, ami elérhetô árú és kellô szakértelem mellett orvosi diploma nélkül is értékelhetô, bár jobb szakértô orvosra bízni a kapott adatok elemzését.
Az orvosi laboratóriumban végzett laktátküszöb-mérés és a spiroergometria igen költséges és nagy szakértelmet igénylô módszer.
A különbözô felérési módszerek közül a nagy szakértelmet és költséget igénylô megoldásokra csak azoknak van szüksége, akik nap mint nap nagy intenzitású edzéseket végeznek. A magas szintű élsport hihetetlen teljesítményeit csak olyan edzésmunkával lehet elérni, ami a teljesítôképesség határán mozog. Ehhez feltétlenül szükségesek a legújabb felmérési módszerek, az állandó visszajelzés a fizikai állapotról, információ a edzésterv kialakításához. Ma már a tájfutásban is csak profiként, félprofiként lehet világszinvonalú eredményeket elérni. Ehhez hozzátartozik a rendszeres orvosi ellenôrzés és felmérés. A nemzetközi szintű élsportolókon kívül másoknak azonban nincs szükségük ezekre a drága módszerekre, elegendô az egyszerűbb lehetôségeket kihasználni.
Mindenkinek javaslom, hogy megfigyeléseit, a felmérések eredményeit jegyezze le, így könnyebben szerez tapasztalatot és hamarabb ismeri meg saját testét, szervezetét. Sok adat esetén a számítógépes nyilvántartás és feldolgozás jelentôs könnyebséget jelenthet.
A fizikai felmérés különbözô módszerei közül többet is érdemes használni, amelyek kiegészíthetik egymást. Tervszerű edzésmunka esetén a felmérés akkor tölti be szerepét ha az edzésmunka és a tervezés szerves részévé válik, csak ekkor kaphatunk rendszeresen választ a magunk, illetve versenyzônk, fizikai állapotára vonatkozó kérdéseinkre.
Lantos Zoltán