ELI

Elektronikus lyukasztó- és idômérô rendszer

A városligeti ERICSSON Parktájfutó világversenyen a figyelmesebb nézôk közelrôl megtekinthették azt az új elektronikus lyukasztót, amelyet egyre több világversenyen alkalmaznak. Ilyen volt az idei norvégiai világbajnokságon, és ezért kell 10 DM bérleti díjat fizetni azoknak a szenior versenyzôknek, akik a jövô évi a csehországi veterán világbajnokságra neveztek. De hogyan működik ez az eszköz, hogyan kell használni, mibe kerül? Ezekre a kérdésekre kapunk választ az alábbi ismertetôbôl. ( ford.Jgy)

Alapfelszerelés
Az alapfelszerelés mindazon eszközöket tartalmazza, amelyekkel edzéseket vagy (kisebb) versenyeket lehet lebonyolítani. Az alapfelszerelés alkalmazásához számítógép és elektromos hálózati csatlakozás nem szükséges.

1. A RENDSZER LEÍRÁSA
Az alapfelszerelés az alábbi eszközökbôl áll (minden eszközre két év garanciával):
10 db e-karton ­ elektronikus versenyzôkarton, amelyet a versenyzôk magukkal visznek, hogy az ellenôrzôpontok fogását igazolják. Az e-karton rögzíti a fogott ellenôrzôpont kódját (50 ellenôrzôpontig) és a pontfogás idôpontját. Ezt az információt az e-karton addig tárolja, amíg a következô verseny rajtjában a rajtszerkezet azt nem törli. Az e-karton beépített elemmel működik, amely megfelelô kezelés esetén legalább 2 éves élettartamú. Az e-kártya nem zavarja a tájoló működését, vízálló, és -20 Co hômérsékletig használható.
1 db rajtegység ­ a rajtban elhelyezett elektronikus szerkezet, amely törli és aktivizálja az e-kartonokat. Az e-kartonok belsô órája akkor indul, amikor a kartont a versenyô leveszi a rajtszerkezetrôl.
8 db ep-egység ­ az ellenôrzôpontokon elhelyezett elektronikus egységek, amelyek beírják a pont azonosító kódját az e-karton memóriájába, amikor a kartont a versenyzô az ep-egységre helyezi. Az azonosító kódok 31 és 176 között változnak (a 66, 68, 86, 89, 98 és 99 kivételével). Az elektronikus rendszert mechanikus ellenôrzô rendszer egészíti ki. Minden ep-egységben egy megfelelôen elhelyezett tű is van, amely az e-kartonra ragasztott műanyag fólián nyomot hagy. Az elektronikus azonosító kódoknak megfelelô 140 különbözô tű-helyzet lehetôvé teszi, hogy a pontfogást a fólián vizuálisan is lehessen ellenôrizni. Az ep-egység elemeinek élettartama legalább 5-6 év.
1 tekercs ellenôrzô fólia ­ vékony műanyag fólia, amely az e-kártya hátsó oldalára ragasztva lehetôvé teszi a pontfogás vizuális ellenôrzését.
1 termo-nyomtatóval ellátott mini-idôrögzítô (MIR) ­ az e-kartonok kiolvasására szolgál. Cserélhetô elemmel működik és 2500 e-karton adatait tudja tárolni. A MIR egység PC-hez is csatlakoztatható, vagy közvetlenül egy (akkumulátorral ellátott) termonyomtatóhoz, amely a versenyzôk idôeredményeit, részidôit és a fogott pontok kódjait írja ki.
PC-program ­ az e-kartonokról kiolvasott információ feldolgozására alkalmas. Ellenôrzi a versenyzôk helyes pontfogását, kiszámítja és kinyomtatja a verseny végeredményét a részidôkkel együtt. A program a forgalomban lévô versenyadminisztrációs programok szokásos feladatait is ellátja. Nyelve angol.

2. A RENDSZER HASZNÁLATA
Az ELI rendszer használatának legegyszerűbb módja, ha a termonyomtatós MIR egységet alkalmazzuk, vagy ha PC-vel összekötjük és "elektronikus idômérésre" használjuk.
MIR egység termonyomtatóval. Ez a kis versenyek ideális rendszere, ha nincs elérhetô elektromos hálózat, vagy ha a rendezôk nem akarnak PC-t és szoftvert használni.
A MIR egységet önmagában elektronikus idômérésre használjuk. A rendszer automatikusan feltételezi, hogy az utolsó ellenôrzôpont a "célvonal", és mind a célidôt, mind a részidôket ennek alapján számolja. Miután az e-karton adatait kiolvasta, a MIR egység automatikusan kinyomtatja az e-karton azonosítóját, a célidôt, a részidôket és a kartonon rögzített ep-kódokat. Minthogy a MIR egység további programot nem tartalmaz, nem tárolja a versenyzô nevét, kategóriáját, és nem tudja megállapítani azt, hogy a versenyzô a jó pontokat fogta-e a megfelelô sorrendben. Ennek ellenôrzését és az eredménylista készítését tehát manuálisan kell megoldani (a kinyomtatott adatok alapján). A pontfogások ellenôrzése és az idôk feljegyzése után a kinyomtatott adatokat a versenyzô megtarthatja.
Valódi versenyek esetén manuális ellenôrzô idômérés is kötelezô. A versenyzôk a kisorsolt rajtidô szerint indulnak, és a célban a MIR egység mellett egy hagyományos versenyóra alapján is feljegyzik a beérkezés idejét, amelybôl az idôeredmény akkor is megállapítható, ha a versenyzô nem indította megfelelôen az e-karton óráját, vagy az e-karton elromlott.
PC-változat. Ekkor a PC program számára meg kell adni a versenyzôk nevét (és e-kartonjának számát, ha saját kartonnal indult), kategóriáját, egyesületét és pályáját, amelynek kódjai szintén benne vannak a programban. Ezután megtörténik a sorsolás, amelyben a versenyzôk rajtidôket kapnak. Azok a versenyzôk, akiknek nincs saját e-kartonjuk, a rendezôktôl kapnak ilyet, ennek kódszámát szintén megadják a programnak. A versenyzô nevét, egyesületét, kategóriáját, rajtszámát és e-kartonszámát felírják vagy rányomtatják az ellenôrzô fóliára, és azt az e-karton hátoldalára ragasztják. Az e-kartonokat rajtidô szerint rendezve tartják a rajtban, ahol azokat a versenyzôknek átadják. A rajtegységet a rajtvonalra helyezik, az ep-egységeket pedig az ellenôrzôpontokra. Ezeket közvetlenül nem szabad a fémhez csatlakoztatni, 1 cm távolságot kell tartani. A hibalahetôségek csökkentése érdekében az ep-egység kódszáma legyen azonos az ellenôrzôpont vizuális kódjával. A célba is helyezzünk el egy ep-egységet, amelyet a program számára célként definiálunk.
Az e-kartont a versenyzô néhány perccel a rajt elôtt kapja meg, aki ezt a tájolót nem használó keze középsô ujjához erôsíti, az ellenôrzô fóliával lefelé. Az e-kartont a rajt elôtt néhány másodperccel a rajtegységbe helyezi, és a rajt pillanatában onnan elvéve indítja a karton óráját. Az egyes ellenôrzôpontok érintésekor az e-kartont a fóliával lefelé fordítva az e-egységre helyezi, majd hüvelykujjával erôteljesen lennyomja. Ezzel egyrészt biztosítja a pontfogás elektronikus feljegyzését, másrészt pedig az ellenôrzô fólián az ep-egység tűszúrását. A célidô akkor kerül a kartonra, amikor a versenyzô a célban elhelyezett ep-egységet kezeli a fenti módon. Ezután a versenyzô a kiolvasó MIR készülékhez sétál, behelyezi e-kartonját, és azonnal megkapja egyéni listáját, amely a részidôket, a célidôt és az igazolt ellenôrzôpontokat tartalmazza, valamint azt, hogy az utóbbiak alapján a versenypályát teljeseítette-e vagy sem.
Az ELI rendszer lehetetlenné teszi a szabálytalan sorrendű pontfogás utján elkövetett csalásokat. Ha valaki a 3-as pontról közvetlenül az 5-ösre megy, majd vissza a 4-esre és onnan a 6-osra, a rendszer diszkvalifikálja, hiszen ellenôrzi a pontfogás idôrendjét. Ez a rendszert ideálissá teszi kis területen lebonyolított, keresztezett pályákon vezetett versenyekre.
Hibás pontfogás esetén a versenyzôt a rendszer automatikusan diszkvalifikálja. Ilyenkor az automatikusan kinyomtatott pontfogási sorrend és az ellenôrzôfólián talált lyukasztások általában minden vitát kizárnak a pálya helyes teljesítését illetôen. Ha egy versenyzô sem az elektronikusan rögzített adatok, sem a mechanikus lyukasztás szerint nem fogta az adott ellenôrzôpontot, arra kell következtetni, hogy nem volt ott, vagy nem használta helyesen a kartont. Tehát ki kell zárni.
Ha valaki egy pontot többször fogott vagy idegen pontokon is lyukasztott, ez gondot nem okoz és nem jár diszkvalifikálással. Ha például rossz pontot fogott, de ezt felfedezve késôbb a megfelelô ellenôrzôpontot is fogta, eredményét a rendszer elfogadja.

3. AZ ALAPFELSZERELÉS ÁRA
A speciális bevezetô ár (adó nélkül) 11950 norvég korona (1 NOK = 28 Ft). Ez a rendszer normál áránál 3600 koronával kevesebb. Az ár a fentiek szerint egy termonyomtatós MIR egységre, 10 e-kartonra, egy tekercs (550 címkét tartalmazó) ellenôrzô fóliára, egy rajtegységre, 8 ep-egységre és a "Tracy" elnevezésű PC-programra vonatkozik.