Szlovák nyílt egyéni- és váltó bajnokság
1996. szeptember 21-22., Haller


Szlovákiában kb 700 tájfutó van, az egyéni bajnokságukon mégis több mint 400-an álltak rajthoz. Hogyan lehet ez? A dolog magyarázata: kb. 140 magyar, egy csapat munkácsi, néhány bulgár és legalább egy lengyel induló tette nemzetközivé a Szlovák Nyílt Egyéni és Váltó Bajnokságot, melyre Losonctól kb 7 km-re északra került sor. Ebben az időpontban nem volt fontos hazai verseny, a szlovák-magyar szenior csapatviadal miatt, és kihasználva ezt a lehetőséget a Budapesti Utánpótlás Keret, valamint a miskolci, nyíregyházi, salgótarjáni, balassagyarmati tájfutók népes csoportjai, sok budapesti - nemcsak szenior - utazott el erre a számunkra közeli - Salgótarjántól mintegy 40 km-re rendezett - eseményre.
A magam részéről azért is tettem be az UP keret programjába, mert az utóbbi időben a szlovák fiatalok komoly fejlődés után igen erős ellenfelekké váltak az európai korosztályos mezőnyben. Gondoljunk a tavalyi Youth Match-re, ahol csapatértékelésben megelőztek minket, vagy az idei Junior VB-re, ahol ketten is az első tízbe kerültek. Az is csábító volt, hogy váltóversenyen is rajthoz állhattunk, mely mindig izgalmas, de sajnos itthon kevés van belőle.
Egy szó mint száz, kiélezett küzdelmeket vártam, és nem csalódtam. Eredményeink miatt nincs okunk szégyenkezni. A 19 bajnoki kategóriából ötben magyar győzelem született. Külön ki kell emelnem a fiúk és a lányok 16-os korcsoportját, ahol öt budapesti kerettag és a DTC-s Farkas Zsuzsa jóvoltából a dobogó mindhárom fokára magyarok álltak. Ugyanez mondható el a 45-ös férfiakról is.
Érdekes, hogy a kiemelkedő egyéni szereplések után a váltóverseny kicsit halványabbra sikerült. Lehet persze, hogy evés közben jön meg az étvágy, de hosszú évek alatt mindig jobbak voltak váltóink, mint ami az egyéni eredményekből várható volt. Ez most fordítva sült el a fiúknál, persze ehhez tudni kell, hogy sikeres serdülőinknek a vasárnapi váltóban H18-ban - tehát idősebbek között - kellett futniuk. Ez nem jelenti azt hogy elégedetlen vagyok velük, sőt, hiszen keményen küzdöttek, de remélem, hogy ők elégetetlenek saját váltó szereplésükkel.
Ez a két napos verseny a Budapesti Utánpótlás Keret idei fő versenye volt, és a lehetőségeinknek megfelelően betöltötte ezt a szerepet. A csapat legtöbb tagján látszott, hogy fontos számára a jó eredmény, melyet nem túl ideális időjárási körülmények között kellett kiharcolni - vasárnap egész idő alatt zuhogott az eső.
A fiatalok mellett "örökifjú" tájfutóink is kitettek magukért, hiszen a szlovák-magyar szenior csapatviadalt is mi nyertük.
A verseny kellemes terepen zajlott: többnyire tiszta erdőkben, nem túl nagy hegyeken jól lehetett, és kellett is futni (a győztesek a fiúknál 5-7, a lányoknál 7-9 perces km-átlagot teljesítettek a légvonaltávra számolva). A sok út és tűnyiladék a tájékozódást eléggé leegyszerűsítette, habár így is voltak hibázások, keverések. A térkép néhány esetet leszámítva jó volt, bár egy "eltűnt" kerítés miatt néhányan elszaladtunk egy völgyig, pedig nem akartunk. Zavaró volt az is, hogy több esetben találtunk olyan stekket, amit kerestünk, de bója nélkül és rossz helyen. Ennek oka a vasárnapi futás után derült ki: az egyéni és a váltó versenyen egymás melletti közeli tereptárgyakon jól láthatóan azonos kódú stekkek voltak mindkét nap. Nem túl szerencsés megoldás, volt, akinek több percébe került. Ennek ellenére a rendezőgárda derekas munkát végzett, minden simán, zökkenőmentesen zajlott.
Úgy látom, hasznos volt részt venni e két napos versenyen két héttel az OB előtt. Koncentrált figyelemmel, lendületes futással önbizalom növelő eredményt lehetett elérni a jól futható terepen.
Biztos vagyok benne, hogy még sokszor fogunk északi szomszédainknál versenyezni (és edzeni) a közelség és az elérhető árak miatt, en-nél technikásabb terepeken is.

Hegedüs Zoltán


(Sajnos az eredmények a megkapott Quark formátumban olyan módon vannak megadva, aminek átalakítása túl sok időt venne igénybe. Így azt majd a papír Tájolóban olvashatjátok el.

Zentai László)



Vissza a Tájoló 1996/8 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!