A többnapos tájfutó versenyek közül sokat a "Galoppen"-rendszer szerint rendeznek, amelyben a végeredmény a versenyzők n eredményén alapul, ahol n kisebb, mint a versenynapok (futamok) száma. Ebben a rendszerben rendezik pl. a norvég Sørlandsgaloppen-t vagy a skót hatnapost.
Az ilyen többnapos versenyek során az egyes futamok pályái oly mértékben különbözhetnek (a rendezők legjobb szándéka ellenére is), hogy semmi értelme a versenyző legjobb n eredménye egyszerű összeadásának. Az időeredményeket ezért ajánlatos "szabványosítani", azaz pontszámokká átalakítani.
A győztesidő nagy befolyása
A Sørlandsgaloppen jelenleg használt számítási módja az alábbi:
Pontszám = 1000 - (1 pont a győztesidőtől való eltérés minden 3 másodperce után)
míg a skót hatnapos jelenlegi eredményszámítási képlete:
Pontszám = 1000 * győztesidő/versenyző ideje
Mindkét módszer szerint a győztes 1000 pontot kap és a többi versenyző eredményét ehhez viszonyítják. Az eredményeket mindkét esetben nagymértékben befolyásolja egyetlen ember teljesítménye, és ennek következtében az egyes versenyzők eredménye nagyobb mértékben függhet a győztes teljesítményétől mint a sajátjukétól. Ráadásul a skót hatnapos képlete az idő függvényében nem lineáris, ami a mezőny vége felé torzítja az eredményeket. Végül, a skót hatnapos utolsó napján időkiegyenlítéses rajt van, ehhez a nem-lineárisan kapott pontszámokat vissza kell számítani időre, ezt ésszerűen, igazságosan megcsinálni meglehetősen kényes feladat.
Úgy tűnt számomra, hogy egy logikusabb pontozási rendszer kialakítása érdekében elégséges a klasszikus matematikai statisztika módszereit igénybe venni az eredmények szabványosításához. Ehhez az egyes időkből ki kell vonni a mezőny átlagidejét, és a kapott értékeket a standard deviációval osztani. A számítás kiküszöböli mind az eltérő pályahosszak okozta különbségeket, mind az eredmények eltérő szórását, amely a terepek eltérő fizikai vagy technikai nehézségéből ered. Az átlag-idővel beérkező versenyző 1000 pontot kap, az ennél előbb vagy később érkezők pedig több illetve kevesebb pontot, mégpedig standard deviációnként 200-zal többet illetve kevesebbet.
Az eredmények átlaga közismert fogalom, a standard deviáció talán már kevésbé. A standard deviáció - durván fogalmazva - az idők átlagtól való eltérésének átlaga, tehát a nagy standard deviáció azt jelenti, hogy az eredmények erősen szórnak (vagyis nagy a különbség a mezőny eleje és vége között.)
A javasolt szabályok
Hosszas fontolgatások, egy számítógépre írt program kidolgozása majd annak felhasználási tapasztalatai után az alábbi szabályokat javaslom:
A versenyközpontban kifüggesztett eredmények mindig az addig beérkezettek eredményeiből számított átlag- és standard deviáció-értékeket mutatják, az egyes versenyzőknél pedig előzetes pontszámokat, amelyek a fenti értékek felhasználásával készültek. A versenynap előrehaladtával ezek az értékek természetesen egyre közelebb kerülnek a végleges pontszámokhoz, hiszen a később beérkezők általában már csak kevéssé befolyásolják a számított ponteredményt.
A módszer regionális és országos bajnokságokon valamint a ranglistákkal kapcsolatban is alkalmazható. A szerző (David Rosen) melegen ajánlja bevezetését a skót hatnaposra, annál is inkább, mert személy szerint (több sporttársával együtt) már tele van a hócipője a jelenlegi rendszer hiányosságaival.
(Fordította: JGy)