Memento homo...
A cím szöveg kölcsönzésre szenior és latinos sporttársaim még emlékezhetnek, de a fiatalabbak miatt kiírom: "Emlékezz ember...!"
Mire is kell emlékeznünk, és milyen távolból, hisz akár a szenior rovat, akár a legendárium is aktualitásként közölheti mementómat.
Miért is ültem géphez? Mert 40 év kerekebb évforduló, mint az 5. sz. Szenior rovata 35 éve, és van mihez kapcsolni. Nézzük csak sorban:
- 40 éve volt osztályozott csapatbajnokság: OB 4x2 fős, Bp. I. o. 3x2 fős, Bp. II. o. 3+2 fős, 12-12 csapattal. Azaz a Bp. Bajnokság csak felnőtt férfiban 72+60 főt mozgatott meg 1-1 fordulón.
- A júniusi Bp. Váltó bajnokságon 25 fő felnőtt férfi rajtolt. (Ifikről, pláne serdülőkről, jobb nem is szólni, és negyven éve, he nem töltötted be a 19. évedet, nem indulhattál felnőtt bajnokságban.)
- A júniusi váltó bajnokság két szenior kategóriája: F35: 24 fő, F45: 28 fő. És ha kiírják az F55-öt, még indultak volna többen is a hőskor élő tanúi.
Mi tehát a helyzet: "fiaink nemzedéke elveszett" a sportágból, tisztelet az 1-2 kivételnek, és lassan az unokáink nemzedéke sem kényeztet el bennünket, hisz az F14 kategória is "csak" 21 fős volt.
Kedves egykori sporttársaim! Próbáljunk meg az indulásunkon túlmenően is példát mutatni, mert talán igaz: "Exempla trahunt!"
Ha már 40 év, akkor ide kívánkozik két-három "nagy öreg":
- Hosszú Aurél: aki példás szervező és bonyolító titkára volt a bajnokságoknak. És épp a 40 év előttire emlékezem, ahol tulajdonképpen indult a BEAC, még mint TTK Haladás, mint a mezőny legfiatalabb életkorú csapata (21,6 év átlag). És a mezőny, Aurél bá jóvoltából egy IKARUS 66-ossal (akkor ez menő típus volt) utazott Síkfőkútra, az utolsó fordulóra, természetesen éjjel-nappali kivitelben. Kényelmes utazás, jó szállás és ellátás, mind a titkár jóvoltából.
- Maga a verseny nekem igen emlékezetes: jól taktikázva (és közben ügyesen futva), térképészetileg- tájföldrajzilag igen érdekes terepen bajnokok lettünk, 1 tanársegéd és 4 egyetemi hallgató. (Utóbbiak ma is vannak, és a figyelmükbe: bajnokság nyerés utáni napon 3 jeles és 1 jó eredményű kollokvium, igaz a buszon is tanultunk, nem csak kollokviumi anyagot, a versenyről nem is beszélve.)
- És a tanársegéd nem akárki, a "BÁL" volt, azaz Dr. Balkay Bálint, aki mellett élmény volt mitfahrer lenni, aki a Sz.o. első 1953-as alakulásától 1956-ig tanárelnök, és a BEAC-cá alakulás 1957-s bölcsőjét is ringatta. Évtizede nincs közöttünk, az EÖTVÖS LÓRÁND emlékverseny, melynek bölcsőjét szintén ringatta, az idén az F65, a korosztálya kategóriájával emlékezik rá.
És ha már Főiskolás V.B.-t rendezett Magyarország, ezen apropóból meg kell hogy emlékezzek a hazai
Főiskolás bajnokság elődjéről, az először és utoljára HALADÁS orsz. bajnokságnak rendezett 1956. évi
egyéni csapatbajnokságról. Ezt a Műegyetem rendezte -Kozcur testvérek- és Horváth Lóri természetesen,
valamint a Műegyetemi haladás a bajnok. A TTK "csikói" itt sem voltak rosszak, hisz egyéni 3. Csilling.,
4. a sorok írója, és a csapat is 2. Egy szakmai momentum: itt csodáltam meg hogyan kell óvni,
mennyire fontos a szabályzat, versenyzőnel és rendezőnek egyaránt. Az óvás ült a nappali szakaszra, és aki
tette: Horváth Lóri. (E mezőny résztvevőiből és rendezőiből még
többen élünk a sportág környezetében, megszólalhatnak a "nagy öregek" is. Mit és hogyan kellene csinálni.
Tisztelettel emlékezzünk "nagy öregeinkre", tanítványkény hajtok fejet a holtak előtt, és emléküket "munkálkodva" őrizzük meg.
"Bajusz" (Szeredai Sznagyik)
Vissza a Tájoló 1996/7 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!