Morva Nagydíj

Sok ilyen jó verseny kellene...
1996. június 29 - július 1. között rendezték meg a csehországi Stramberkben a Morva Nagydíjat. A kisváros Ostravától délnyugatra, a Morva-sziléziai Beszkidek északi peremén helyezkedik el. Védett város, a világörökség része. Belvárosában új épületet nem lehet építeni. Bezzeg a régiek: a magyar paraszt-barokk stílusra emlékeztető házak veszik körül a négyszögletes főteret. A főtér a vár alatti domboldalban van "keresztben", hasonlóan Körmöcbányához. A várból nem sok maradt, csak a fő látványosság, a tubának nevezett torony, ahonnan fantasztikus körpanoráma nyílik. A teljesen felújított, renovált főtér körüli házak általában fából készültek, a környékre jellemző vlach stílusban építve. Körben 4-500 méteres hegyek-dombok, keskeny, szűk völgyek, érdekes sziklaalakzatok s a város parkjában az ősember által is használt barlang. Szóval, csodálatos környezet fogadott bennünket, meg esős időjárás...
A versenyközpont a város melletti strand, itt volt az 1. és 3. nap befutója is. A kempingek a strandtól 200-1000 méteres távolságban voltak, s jól felszereltek (mindig volt melegvíz a zuhanyozóban). A rendezők nagyon lelkesen fogadtak minket mint egyedüli magyar indulókat. Rajtunk kívül külföldi induló nagyon kevés volt: főleg szlovákok, lengyelek, néhány belga, német, svéd és finn. A csehekkel együtt 780 versenyző volt, a fele se annak, amit a rendezők vártak...
Csalódottságuk nem érződött a verseny során. Az 1. napon technikás pályát tűztek ki az erősen szabdalt, tipikus közép-európai erdőben. A szinteket a pálya elejére tették, a végére viszont sok közeli pontot. kB. 20 perce voltam a pályán, amikor szabályos nyári zápor szakadt ránk villámlással, dörgéssel. Nálam persze nem volt fólia, így a kartonom is, meg a térképem is szétázott, a pálya végét csak a puzzle-módszerrel összerakott térképpel sikerült megtalálnom.
Másnap mindent befóliázva izgultam a kötelező szállításra várva, de félelmem alaptalannak bizonyult: a szállítás zökkenőmentes volt annak ellenére, hogy hazafelé a buszunkat 20 percig szerelte a sofőr indulás előtt. A pálya futópálya volt, kevés szinttel, kicsit hosszabb távval, a végén kanyargó patakvölgyekben és -között eldugott pontokkal. (3 hellyel sikerült előbbre jönnöm.)
A 3. nap az első napi térkép déli felén, nagyon technikás és fizikailag is nehéz pályán volt. Eső most is esett, de csak szemerkélt és a fólia most már segített. (Újabb 1 helyet sikerült javítanom.)
Ami tetszett: két új, jó minőségű térkép, jó pályák, jó rendezés (érdekességként megemlítem, hogy az erdőben lekaszálták néhány úton és réten a fejmagasságú gazt!), jó körülmények (a strandot ingyen használhattuk volna, ha az eső kevesebbet esik és a hőmérséklet 20 fok fölé emelkedik.)
Az eredménylistát 3 hét múlva megküldték.
Ami hiányzott: matricák, pólók vagy egyéb egyedi emléktárgyak. Csak HSH sportszerek voltak, majdnem SILVA áron.
Összességében több indulót érdemelt volna ez az egyébként számunkra is olcsó, relatíve közeli verseny.