The great tour '96 in orienteering

Július 14-én, vasárnap reggel fél hétkor érkeztünk meg Veszprémbe a romániai Baile Govora városából. Az egész éjszakai zötykölődés eléggé elfárasztotta, na és meg is fogyasztotta a junior csapatot, hiszen a 12 fős keretből hatan voltunk benevezve a Ffőiskolai és Egyetemi Világbajnokságra. Ez a nap az alváshiány pótlásával és a junior VB fáradtságának pihenésével telt el. Napközben és hétfőn lassan összeállt az egész csapat, így kiegészültünk a már nem junior korú főiskolásokkal és egyetemistákkal.
Hétfőn kezdődött a hivatalos program a délelőtti terepbemutatóval. A terep a rövidtávú versenyre próbálta ráhangolni a mezőnyt, ezért 1:10.000 méretarányú térképet kapott mindenki, melyen volt egy nyílt terület, ami a selejtező terepét modellezte, míg a döntő terepét a bozótosabb erdőfolt. Szerencsére ezúttal semmilyen sérülés nem történt. A késő délutáni ünnepélyes megnyitó a jól megszokott felvonulással kezdődött Veszprém egyik legkihaltabb utcáján. Az ünnepség érdekes és szinvonalas volt, csak egy kicsit unalmas lett a hosszúra nyúlt néptánc miatt.
Másnap reggel végre elérkezett a nagy túra második állomásának első megmérettetése. A rendezők még bemelegítő térképpel is készültek a selejtezőre. A probléma csak az volt, hogy az előző nap az ellenőrzőbíró észrevette, erről a területről kitűnően belátható a pályák eleje, hiszen nyílt terepről volt szó. Így ezt a részt le kellett tiltani. A selejtező rajtjából percenként 3-3 futó indulhatott egymáshoz hasonló, Farsta pályákon. A lányoknál sikerült ezt a rendszert elrontani, hiszen egy-két esetben a három futó közül ketten ugyan azt a pályát kapták. Így a tervezett 48 helyett 54 lány jutott a döntőbe, mivel volt olyan pálya, amit sokkal többen futottak a kelleténél. Nagy örömünkre a magyarok közül négyen is döntőbe kerültek (Kovács Betti, Bokros Andi, Gárdonyi Réla, Lubinszki Marika). A fiúk közül csak hárman kvalifikáltatták magukat (Domonyik Gábor, Lévai Fecó, Farkas Dávid). A délutáni döntő terepe már jóval több tudást igényelt, de az esti eredményhirdetésen így is magyar sikereknek örülhettünk. Kisdoma bronzérmet nyert, Fecó 7., Andi 6., Betti 7., Réla 9., Marika pedig 16. lett.
Szerdán ismét terepbemutató következett, ugyanazon a terepen mint hétfőn, ám ezúttal 1:15000 méretaránnyal. Utána a balatonfüzfői uszodában lazítottunk, na és Kisdomát megszabadítottuk a fürdőnadrágjától. Délután szabadprogram volt, ami többnyire pihenést jelentett.
Csütörtökön rendezték a talán "legembertpróbálóbb" számot, a klasszikust. A terep egy része, így a cél is megegyezett a Rövidtávú VB döntőjével. Így itt is voltak bozótos erdők, néhol nagy részletgazdagsággal, rengeteg kis ligetessel, de futhattunk nagy tempóban is a nyílt területeken. Verseny után balatoni hajótúrára mentünk, este pedig ismét felkúszott a magyar lobogó az eredményhirdetésen. Ezúttal Kovács Betti második lett, csak a felnőtt világbajnoknő, Jana Cieslerova tudta megelőzni. A többi lány is nagyot szaladt! Mind az öten a legjobb 15-ben voltak. Fiúk közül a legjobb Lévai Fecó lett 21. helyével, éppen megelőzve Kisdomát. A többiek a középmezőny második felébe futottak be. A klasszikuson sajnos már történtek sérülések. Doma szerzett egy mély sebet a térde alá, Bettike a bokájára panaszkodott, nekem pedig egy tüske szúrta meg a térdemet. Ez a hajókirándulásra úgy begyulladt, hogy alig bírtam kiszállni a hajóból. A másnap reggeli "próbafutásom" a kolesz folyosóján nyílvánvalóvá tette, hogy a szombati váltóversenyről le kell mondanom, Gyurika nagy örömére.
Szombaton nagy izgalommal mentünk ki a váltóversenyre. Az egyéni versenyeken elért nagyszerű eredmények után a lányoktól mindenki dobogós helyet remélt, a fiúkat pedig az első hatba vártuk. Toncsi feladata volt a legnehezebb a verseny előtt, hiszen nem volt könnyű kijelölni a 4 versenyzőt a 6 közel egyenlő tudásúból. Lányoknál az volt a kérdés, hogy Maca vagy Réla. Fiúknál pedig dönteni kellett, hogy az otthoni terepen futó Molnár Zoli, a klasszikuson pihenő Farkas Dávid és a jó kezdőfutó Novai Gyuri közül melyik kettő induljon. Végül nagyon izgalmas versenyben a fiú váltó (Gyuri, Fecó, Dávid, Doma) meglepetésre a második helyre futott be, a lányok pedig szoros versenyben, éppen csak lecsúszva a 2. helyről, lettek harmadikok. Este következett az utolsó program, a záróünnepély és a garden party (bankett helyett), hiszen ezen a VB-n már a klasszikus estéjén volt egy bankett, amely az egyetem rektorának fogadásával és óriási svédasztallal kezdődött.
Az étkezésre egyébként végig jellemző volt a minden képzeletet felül múló mennyiség és minőség. A verseny szervezésével kapcsolatban minden elismerésem Tüskés Endréé, bár volt egy-két apró hiba, mint például a hostessek nem értettek sokat a tájfutáshoz. Végül úgy érzem, kellemes élményekkel távozott a magyar csapat eddigi talán legeredményesebb VB-jéről, amihez bizonyára hozzásegített minket a hazai környezet is, hiszen jó volt egy itthoni VB-n indulni, köszönet ezért a Rendezőknek.