Méretarány: 1:15000 Alapszintköz: 5 méter Helyesbítés: 1995. X. - 1996. III. Méret: 30 x 40 cm
Az 1996-os Mecsek Kupát, szakítva az elmúlt évek hagyományával, nem töbrös terepen
szándékoztuk megrendezni. Több lehetőség közül választásunk a Hármas-Bükkre esett.
A terepről 1982-ben készült utoljára térkép, két Mecsek Kupa zajlott rajta, azóta - néhány megyei versenyt leszámítva - pihentettük. A terep Árpád-tető, Koszonya-tető, Mánfa között helyezkedik el, összességében 16 km2, megközelíthető Pécs vagy Sásd felől a 66. sz. főúton (ez adja a nyugati határvonalát), vagy Zobákpuszta felől Árpád-tető felé haladva a terepet átszelő erdei műúton.
Néhány érdekesség a terepről: Az elmúlt évszázadokban a terület a Pécsi püspökség
erdeje volt. Árpád-tetőtől kb. 1 km-re ÉK-re található a régi püspöki kvarcbánya,
ahol már az 1600-as évektől kezdve füstkvarcot bányásztak (a térképen kb. 200 x 200 méteres, zöld, erősen szabdalt terület, most is lehet itt találni szép kristályokat). A terep középpontjától kb. 1 km-re É-ÉNY-ra egy völgy két oldalán helyezkedik el a Budafai kőfejtő, innen szállították a pécsi Székesegyház szobrainak első generációjához az alapanyagot. Ezek sajnos nem bírták az időjárás viszontagságait, szétmállottak, később máshonnan származó szobrokkal pótolták őket. A pécsi Séta-téren néhány éve feltárt Ókeresztény Sírkamra aknáját szintén innen származó kövekkel rakták ki. József-háza szomszédságában emelkedik szénbányászatunk Liász programjának egyik emlékműve, a 80-as években több milliárdos beruházással épített 600 m mély István III. akna betonkolosszusa, mely a mecseki kokszolható feketeszenet lett volna hivatott kitermelni, azonban eddig nem üzemelt, és nagy valószínűséggel soha nem is fog. A bányavidéket jelzi az
északkeleti sarokban a Béta akna, a déli szélen a Rücker-akna felhagyott meddőhányója.
A terep legnagyobb része nagyon jól futható bükk, tölgy, gyertyán erdő, csak néhány
zöld foltot találunk rajta. Igazi technikai csemegét jelent a Koszonya-tetőtől délre húzódó kb. 0,5 km2-es metsződésektől, horhosoktól szabdalt terület. Itt a technikai nehézséget fokozza, hogy a fiatal erdőben haladni jól lehet, de a láthatóság csak 10-15 méter.
A térképet sokan, összesen tizenketten készítettük, többnyire olyan sporttársak,
akik hobbyból évtizedek óta helyesbítenek évente 1-3 km2 területet. Természetesen ebből adódik, hogy a szemléletmód nem teljesen azonos a térkép egészén. Ezt terveztük összehangolni a nyomdába adás előtt, azonban a szokatlanul kemény és elhúzódó tél miatt (a verseny előtt tíz nappal még 20 cm hó volt) nem volt időnk az egész terepet utólag átnézni.
A térkép nagy részét én rajzoltam, ez volt az első munkám az OCAD 5-tel.
Nagyon tetszett a program, néhány órás gyakorlás után belevágtam, és később sem volt különösebb problémám, a részletgazdagságtól és a tisztázat minőségétől függően 6-10 óra/km2 sebességgel haladtam.
A nyomtatás 3000 példányban történt, a térkép a Baranya Megyei Tájfutó Szövetségben beszerezhető.
Pavlo