"Tájfutó Nagyhét" Spanyolországban

Április második hetében 8. és 12. között, közvetlenül a húsvéti ünnepek után Spanyolországban került sor a Veterán Világ Kupa ezévi küzdelmeire, amely egyben immár hivatalosan a VI. VETERÁN "VB" is volt, a szeniorok nagy seregszemléje. Ennek a versenysorozatnak az "ősbemutatóját" Maier Franz úr vezetésével 1987. júliusában rendezték meg Ausztriában, Pinkafeld környékén (OL-SENIORENSPIELE 1987 - PINKAFELD).

VI. 1996. Spanyolország  (Murcia)
A mostani helyszín Murcia, negyedmilliós lakosú város, termékeny síkságon terül el a Segura folyó két partján, amely "Spanyolország Szegedje", paprikavárosa is. Ezekben a napokban különösen jelentős volt a Nagyhét ünnepségsorozat, amely a két ünnepnapon kívül egész héten tartott. Pompás körmeneteket tartottak s ezáltal megcsodálhattuk a résztvevők gyönyörű népviseleteit is. Ezzel szinte párhuzamosan kezdődött el a "Tájfutó Nagyhét". A verseny információs központja a Sportcsarnokban volt. A világversenyen résztvevő magyar versenyzők zöme a Gombkötő Péter által szervezett autóbusszal, a többiek gépkocsival, illetve az osztrák OMAHA mikróbuszával érkeztek ide.
Hatalmas mezőny jött össze, hiszen 35 országból közel 2600-an versenyeztek. Legtöbben Svédországból (576 fő), Finnországból (407 fő), Norvégiából (271 fő) és Nagy-Britanniából (207 fő) érkeztek. A nevező országok között volt például a Dél-Afrikai Köztársaság (3 fő) és Ecuador (1 fő) is. Ezen a szép seregszemlén Magyarországot 22 fővel (15 versenyző és 7 kisérő) képviseltük.

Összesen 1744 fő      842 fő
A legidősebb kategóriákat N90-ben a finn Katarina Paananen, F90-ben a svéd Artur Lindquist és az ugyancsak svéd 93 éves Bertil Nordenfelt képviselte.
Nagy örömünkre szolgált, hogy a nyomtatott programfüzetben a korábbi évek aranyérmesei között két magyar nevet is találtunk: Dosek Ágoston (F35) és Korik Vera (N45) személyében. Ezen sikerek még 1990-ben születtek Körmenden. Természetesen nem feledkeztünk meg Bokros István és Rostás Irén ezüstérméről illetve Boros Zoltán bronzérméről sem.
A mostani verseny hivatalosan a színpompás megnyitóünnepséggel kezdődött a város stadionjában. Népviseletbe öltözött lányok és fiúk tartották a különböző nemzetek zászlaját illetve a kétnyelvű feliratait. Mögöttük felsorakozott a 2600 versenyző, s a lelátókon kb. ötezer néző foglalt helyet. Az elhangzott köszöntések után az ejtőernyősök jovoltából a levegőből "érkezett" Murcia városának zászlaja és az IOF zászló is. Ezt követően ízelítőt kaptunk ennek a tartománynak a folklór műsorából. Megcsodálhattuk a spanyol népzenének a különleges egyéni melódiáját, ritmusait, a flamenco: ének, tánc és gitárjáték ötvözetét.
A versenyzőket Murcia, Fortuna (17 km), Alhama de Murcia (37 km) és a Földközi-tenger partján lévő La Manga (75 km) városában szállásolták el. A magyar versenyzőknek a versenyközponttól 400 m-re lévő tornateremben volt a szálláshelyük. Az elődöntő 1-2. napján Santomera városából, illetve a döntő napján Alhama de Murcia városából központi szervezéssel, autóbuszokkal szállították a versenyzőket a versenyterepekre.
A Murcia-medence a mögötte emelkedő hegyvidékekkel együtt az ország legszárazabb területe. Szállítás közben szinte érezni lehetett a vidék afrikai jellegét, amelyet még jobban kiemeltek a fehér, lapostetejű szétszórt házak is. A kopárság a mai Murcia tájképének sajátossága. A medencék szorgalmas lakossága a csapadék hiányát rendkívül szépen berendezett öntözéssel pótolja. A patakok vizét vezetik szét öntözőcsatornákkal s az így nyert kerteket nevezik huertáknak. Ezek a környező kietlen kősivatagoknak valóságos oázisai. Szemet gyönyörködtetőek voltak a virágzó vagy termést érlelő narancs- és citromligetek szabályos gyümölcssorai. A napégette, kopár hegyek között a tájfutó terepbemutató, a selejtezők és a döntő helyszínei is "tájfutó oázis"-ként hatottak.
A versenytérképek 1:10.000-es méretarányban, lengyel térképhelyesbítők segítségével készültek el az IOF jelkulcs szerint. A selejtezők terepeire jellemző volt a homokos, agyagos, sziklás és barnás sivatagos sztyepptalaj, jelentős szintkülönbségekkel. A viszonylag jól futható terepen a szárazság ellen védekező növények társulásából álló macchia növényzetet olykor tüskés, alig járható alacsony bozótszerű cserjések váltották fel. Pálya közben a futást mesterséges agyag-tereplépcsők nehezítették. A terepen több hűsítőpontot is elhelyeztek, s így a versenyzők a nagy melegben (30-32 °C) pótolhatták a vízveszteséségüket.
A számunkra is szokatlan, hirtelen beköszöntött nagy meleg leginkább a napfény városából érkező Csuka Zsigmondnak (SZV) "tetszett", hiszen a selejtezőket és a döntőt is beszámítva összesen több mint 373 percet töltött a pályán a tikkasztó melegben. Moravszky János sporttársunk véleménye alapján: "A selejtezők pályái voltak a technikásabbak. A döntő terepe kimondottan Kőhányáspuszta környékére hasonlított, csak a felszín volt kicsit más". A döntőn az agyagos-kavicsos, köves altalajú felszínen rengeteg volt a sziklalépcső s a fenyőfoltok mellett olykor megjelentek az Erica-fajok is. A fordított erősorrendben rajtolt mezőnyöket időnként "felébresztették" a kaktuszok is.
A célt és környékét világversenynek megfelelően rendezték be. A versenyzők számára négy befutósávot is kialakítottak. Tetszetős volt ahogyan a nemzetek zászlóit a zászlórudakon "felsorakoztatták". Az egyéb kiszolgáló egységeknek (büfé, sportszerek árusítása, stb.) négyszögletű, látványos sátrakat állítottak fel. Az ideiglenes öltözökben a befutott versenyzők folyamatosan zuhanyozhattak! Sajnos az eredmények folyamatos közlése nagyon lassú és nehézkes volt. Egyébként a döntő napján az alábbi magyar eredmények születtek:

Kat.    Név                      Táv - Szint      Idő       Hely.