Pályakitűzők figyelmébe!


Nőnek a gyerekeim, öregszenek a tanítványaim. Én magam sem fiatalodva, de töretlen lelkesedéssel igyekszem meggyőzni őket, hogy nem csak azért megyek ki a terepre minden versenyen, mert szükséges a pályaelemzésekhez. A győzködésre azért van szükség, mert rajtam is látszik, ha már nem érzem szórakozásnak a versenyzést.

Miért?

Sportágunknak azt meghatározó szabályát, mely szerint mindenki életkorának és felkészültségének megfelelő pályákon versenyezhet, kevésbé látom érvényesülni a középkorú szenior kategóriákban. Években és tapasztalatokban gyarapodva - a 45-ös kategória küszöbén - az a fránya pálya ugyanúgy 8 km (ą 1 km) mint 10 évvel ezelőtt F21B-ben.
Egykori élversenyzőink ma is irigylésre méltó kondicióban, szépen hozzák a szabályzatban megadott győztes időket. Magam hivatásszerűen foglalkozom a sportággal, - naponta futok, hacsak a gyerekekkel is -, de sokkal többen vannak, akik csak a hétvégi versenyekre jönnek ki. Lelkesen, de edzés nélkül vagy minimális edzéssel, és egészen jelentéktelen, - de az életkor emelkedésével szeniorokra egyre jobban jellemző - pocakkal. Aztán kinn a terepen először küzdenek, aztán szenvednek, sérülnek, elkedvetlenednek a fizikailag túl kemény pályáktól.

Kedves ifjú és tapasztaltabb pályakitűzők!

Arra szeretnénk rámutatni, hogy a szenior katagóriákban már nagyon nagyok a kondicionális különbségek a legjobbak és a mezőny között. Ennek tudatában is szeretnénk sportágunk iránti elkötelezettségünket, tapasztalatunkat, a versenyenkénti elhalálozás vagy túlélés helyett versenyenkénti megújulásként megélni. Szükségünk van rá. Illetve erre van szükségünk. Még az idény elején tartunk, de már több alkalommal szóba került a szenior pályák túlméretezése, így talán nem vagyok egyedül az alábbi véleményemmel:

Summa

Egy kicsivel több figyelmet, és rövidebb távot kérünk a Szenior pályák kialakításában.

Tóth Jenő



Vissza a Tájoló 1996/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!